Prawnicy z całej Polski przybyli do Torunia na LV Zjazd Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczyli znamienici goście.
Coroczny zjazd katedr i zakładów odbywa się nieprzerwanie od 1958 roku. Nasze miasto już po raz szósty gości najwybitniejszych prawników specjalizujących się w prawie konstytucyjnym. Organizację wydarzenia wsparli m.in. Sejm i Senat RP, Krajowa Rada Sądownictwa oraz akademicki gospodarz -Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Patronat honorowy objął prezydent Torunia Michał Zaleski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, Wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński oraz Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.
Konferencję uroczyście otworzył znany toruński konstytucjonalista - prof. Zbigniew Witkowski. W swoim przemówieniu wskazywał, że to właśnie UMK zaproponowało, aby obecny zjazd odbył się pod hasłem "Samorząd w Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r.".
W imieniu mieszkańców naszego miasta gości witał prezydent Torunia Michał Zaleski.
- Jesteśmy dumni, ze możemy gościć Państwa w naszym mieście. Z perspektywy prawa, jako gmina, Toruń jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. Dlatego naszymi powinnościami jest z jednej strony wypełnianie prawa, z drugiej służba mieszkańcom. Cieszę się, że temu spotkaniu dopisała również pogoda, dzięki której mogą Państwo również zwiedzić perłę naszego miasta – wpisaną na listę UNESCO starówkę. Życzę państwu zarówno owocnej pracy naukowej, jak i niezapomnianych spotkań towarzyskich – mówił prezydent Michał Zaleski.
Problematykę regulacji działań samorządu przez konstytucję wyjaśniał Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, odnosząc się do omawianej szeroko w ostatnich tygodniach kwestii tzw. Ustawy śmieciowej.
- Przykładem prawa, które rozważane jest właśnie w Trybunale Konstytucyjnym jest ustawa śmieciowa, które efekty dotyczą nas wszystkich. Ma ona znaczenie cywilizacyjne – ma wpłynąć na poprawę sytuacji ekologicznej i estetykę przestrzeni publicznej – przede wszystkim lasów i terenów zielonych. Pojawia się tu jednak problem tego, czy w deklaracjach zgłaszana jest faktyczna liczba osób zamieszkujących gospodarstwo domowe. Trybunał musi odpowiedzieć na pytanie, czy przepisy zostały tu dobrze skonstruowane i czy prawa majątkowe samorządów zostały odpowiednio zabezpieczone - mówił Andrzej Rzepliński.