Ze względów bezpieczeństwa na terenie miasta kontynuowana jest interwencyjna wycinka drzew, które stanowią zagrożenie dla ludzi i mienia.

Miasto kontynuuje prace związane z zadaniem„Interwencyjna wycinka drzew wraz z frezowaniem pni w pasach drogowych i na terenach zieleni w Toruniu”. Zgodnie z harmonogramem niezbędne cięcia zostaną wykonane w 10 lokalizacjach.

>>> Lista drzew zakwalifikowanych do usunięcia

Gmina Miasta Toruń jako właściciel terenów publicznych jest zobowiązana do zapewnienia bezpieczeństwa swoich mieszkańców m.in. poprzez likwidację zagrożenia, jakim są drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. - Konieczność usuwania takich drzew jest zadaniem własnym każdej gminy czy miasta i stanowi integralną część prac w zakresie bieżącego utrzymania terenów zieleni miejskiej. Należy podkreślić, że każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest dokładnie przez nas sprawdzanewyjaśnia Marcin Urbański, p.o. dyrektora Wydziału Środowiska i Ekologii. - Drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia, sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i mienia wynikającego z jego stanu zdrowotnego, wad  budowy czy zachwiania statyki. Oceniane jest każdorazowo między innymi: otoczenie drzewa i zagrożenie, które może powodować ewentualny upadek, stan korony drzewa - ilość martwych konarów, zainfekowanie jemiołą, symetryczność korny, oznaki zamierania jak posusz wierzchołkowy, ilość martwych konarów w koronie, wady budowy, ubytki w pniach oraz ich zasięg, stan systemu korzeniowego i zwięzłość gruntu w obrębie bryły korzeniowej, pochylenie drzewa, stan zasklepienia bryły korzeniowej przez nawierzchnie nieprzepuszczalne czy oznaki chorobotwórcze w tym owocniki grzybów pasożytniczych. Dodatkowo każde oględziny zarówno pracowników wydziału jak i organów ochrony przyrody właściwych do wydania zezwolenia na usuniecie drzew, dotyczą również stwierdzenia obecności czy śladów bytowania gatunków chronionych w tym gniazd ptasich. 

Dalsza procedura prowadząca do usunięcia danego drzewa polega na sporządzeniu wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę do – zależnie od rodzaju nieruchomości - Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest ponownie weryfikowany przez wskazane organy. – Dopiero po powtórnych oględzinach i po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawana jest stosowna decyzja, na podstawie której na zlecenie Gminy Miasta Toruń odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu osób poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych parków, skwerów, zieleńców – dodaje Marcin Urbański.

W styczniu 2024 roku został wyłoniony wykonawca interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie i zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia, znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni w Toruniu. Prace rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2024 roku i są kontynuowane.

Fot. © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0