Montaż elewacji na konstrukcji hali, budowa dróg i parkingów, tynkowanie – na budowie hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu trwają intensywne prace wykończeniowe.
- Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju - mówi Prezes Toruńskiej Infrastruktury Sportowej Roman Skibiński. - Na hali sportowo-widowiskowej w Toruniu będą się odbywały mistrzostwa Polski, Europy, a w przyszłości może nawet świata. Na naszej bieżni lekkoatletycznej już między 7 a 9 marca 2014 roku w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce.
Po mistrzostwach bieżnia wróci do Torunia 25 marca 2014 roku i rozpocznie się montaż na hali.
Tak, jak dotychczas prace prowadzone są prowadzone wielotorowo. Rozpoczął się montaż elewacji na konstrukcji hali. Przygotowana jest podbudowa na budowę dróg do hali i parkingów okalających. Zakończone jest już układanie nawierzchni z kostki pod parkingi.
- Dążymy do tego żeby zakończyć roboty drogowe w październiku tego roku, tak aby prace zewnętrzne przed zimą były ukończone - mówi kierownik budowy hali sportowo-widowiskowej Piotr Głowacki. - Zakres prac, które realizuje firma Alstal, ma być zakończony w przyszłym roku w lutym.
Drugim ważnym zakresem prac, który jest realizowany, jest wykonanie elewacji zewnętrznych. Na chwilę obecną jest wykonana część elewacji aluminiowo-szklanych. Rozpoczęły się również prace w elewacjach z paneli włókno-cementowych oraz płyt kompozytowych. Zgodnie z planem zakończenie montażu wszystkich elementów elewacji zakończy się w listopadzie tego roku.
We wnętrzu obiektu najbardziej zaawansowane elementem robót jest piwnica, w której mamy wykonane wszystkie prace jeśli chodzi o posadzki betonowe. Do wykonania posadzek zostały tylko pomieszczenia techniczne. W październiku cała piwnica zostanie pomalowana żywicą.
Generalnie konstrukcja hali żelbetowa jest zakończona. W kilku procentach do wykonania zostały jeszcze prace murowe. Prowadzone jest wykonanie wylewek betonowych na posadzkach. Ponad 50 proc. tyków na obiekcie zostało już wykonanych. Rozpoczęliśmy montaże wszystkich instalacji teletechnicznych, rozdzielnic głównych. Na jesieni tego roku planowane jest włączenie obiektu do sieci co i sieci energetycznej.
We wnętrzu rozpoczęły się również prace wykończeniowe.
Hala sportowo-widowiskowa będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu sportowego MOSiR. Można w niej będzie organizować zawody sportowe - mecze gier zespołowych, imprezy lekkoatletyczne - oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. Obiekt będzie stanowił doskonałą bazą treningową dla związków sportowych oraz rodzimych klubów sportowych. Trybuny stałe pomieszczą 5192 widzów, po zastosowaniu trybun rozsuwanych ta ilość wzrośnie do 6248 miejsc. Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:
- 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m
- 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m
- rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
- rzutnię do pchnięcia kulą
Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej. W hali przewidziano ponad 100 stanowisk komentatorskich dla mediów, nie zabraknie też loży dla VIP-ów.
W części hotelowej na dwóch poziomach znajdzie się łącznie 28 pokoi z łazienkami, można w nich zakwaterować 56 osób - np. sportowców biorących udział w zawodach. W obiekcie znajdą się restauracje i bary, kręgielnia i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezyterapii) - dostępne dla wszystkich mieszkańców. Część pomieszczeń przewidzianych na cele komercyjne wykonawca odda w stanie developerskim, tak by przyszli najemcy mogli je urządzić zgodnie z własnymi potrzebami.