Przypominamy, że jeszcze tylko do 30 czerwca osoby niepełnosprawne, zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności i posiadające w orzeczeniu wskazanie do posiadania karty parkingowej, mogą uzyskać ten dokument na podstawie wydanego już orzeczenia.
Ze względu na zmianę przepisów, od 1 lipca będzie trzeba ponownie zgłosić się do zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia przypomina, że osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie wydanie przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, które zostały zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz posiadają w orzeczeniu wskazanie do uzyskania karty parkingowej (pkt 9 orzeczenia), do 30 czerwca 2014 r. mają możliwość uzyskania karty parkingowej na podstawie tego orzeczenia - ważność kart wydanych przed lipcem 2014 upłynie najpóźniej 30 listopada 2014 r.
W związku z wprowadzeniem z dniem 1 lipca 2014 r. nowych zasad wydawania kart parkingowych osoba posiadająca orzeczenie z uprawnieniem do uzyskania karty parkingowej (pkt 9 orzeczenia) wydane do 30 czerwca 2014 r. (a więc na starych zasadach), po 30 czerwca 2014 r. nie będzie miała możliwości uzyskania karty na podstawie tego orzeczenia i będzie musiała ozyskać nowe orzeczenie.
Zgodnie z nowymi przepisami organem wydającym kartę parkingową będzie Przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.
Karta parkingowa dla osoby indywidualnej
Karta parkingowa wydawana będzie za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej (wysokość opłat ogłoszona zostanie w rozporządzeniu) na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem do korzystania z karty parkingowej. Karta parkingowa dla prywatnej osoby będzie wydawana na czas określony, w oparciu o okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.
Karta parkingowa dla instytucji
Karta będzie wydawana także placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Karta parkingowa wydawana będzie za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej na podstawie dokumentów przedstawionych przez wnioskodawcę. Karta dla placówki wydawana będzie na 3 lata.
Karty będą zewidencjonowane w centralnej ewidencji, która będzie częścią Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Zostanie wprowadzona kara w wysokości 2 tys. zł dla osób, które bezprawnie posługują się kartą parkingową. (np. używają karty na osobę zmarłą).
Zostanie wprowadzony obowiązek wyznaczania adekwatnej do wielkości parkingu liczby miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością:
- 1 stanowisko – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 6–15
- 2 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 16–40
- 3 stanowiska – jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi 41–100
- 4% ogólnej liczby stanowisk, jeżeli liczba wszystkich miejsc wynosi więcej niż 100
Nowelizacja ustawy wchodzi w życie 1 lipca 2014 r. z poniższymi wyjątkami:
- przepis o dodatkowej karze w wysokości 2 tys. za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
- przepis dotyczący wyznaczania miejsc parkingowych wchodzi w życie 1 września 2014 r.
- przepis dotyczący wprowadzenia centralnej ewidencji wchodzi w życie 4 stycznia 2016 r.