Już wkrótce kolejny toruński obiekt - kościół p.w. Chrystusa Króla przy ul. Bażyńskich - zyska wspaniałe nocne oświetlenie. To kolejny etap prac iluminacyjnych, prowadzonych w grodzie Kopernika od 1994 roku.
Kościół p.w. Chrystusa Króla wzniesiony został w latach 1929-1930 według projektu Kazimierza Ulatowskiego. Jest wpisany do rejestru zabytków. W 2011 r. miasto udzieliło świątyni dotacji konserwatorskiej w wysokości 100 tys. zł na Remont, izolację termiczną i zmianę pokrycia dachu kościoła. W czasie prowadzonych w ubiegłym roku prac remontowych wybuchł tam pożar. Ogień strawił wspaniałą kopułę świątyni. Krótko później rada miasta zadecydowała, by na jej naprawę przeznaczyć 70 tys. zł.
Ponieważ kościół jest jednym z ciekawszych toruńskich obiektów, przyszła jego kolej na iluminację. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej. Zadanie obejmuje m.in. wykonanie koncepcję iluminacji, dobór opraw oświetleniowych, zasilanie urządzeń i schematy elektryczne. Oferty można składać do 19 kwietnia 2013 r. Projekt musi być gotowy do końca czerwca.
Warto przypomnieć, iż miasto już od 1994 r. sukcesywnie realizuje program iluminacji toruńskich obiektów. Ponieważ żyjemy w klimacie, w którym przez połowę roku szybko zapada zmierzch, warto wydobywać z mroku toruńskie perełki architektoniczne. I tak oświetlona jest już większośc wartych szczególnej uwagi budowli na starówce, a także w innych częściach miasta. Podziwiać można m.in. iluminację Aresztu Śledczego, Harmonijki, Kościoła Najświętszej Marii Panny, Bramy Klasztornej i Mostowej, Planetarium, Collegium Maius UMK, stawu Komtura w fosie Wschodniej oraz obiektów poza obrębem starówki - m. in. Zamku Dybowskiego czy kościoła św. Piotra i Pawła na Podgórzu.
Harmonijka
Zamek Dybowski
Dzięki tym działaniom nocna panorama starówki znalazła się w czołówce plebiscytu "Rzeczpospolitej" na Siedem cudów Polski. Także dzięki temu Toruń od lat zdobywa laury w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto. W roku 2012 nasze miasto uzyskało nagrode główną za oświetlenie drogowe ulic M. Skłodowskiej-Curie i Polnej oraz iluminację kościoła św. Antoniego.
Kościół św. Antoniego
W 2011 otrzymaliśmy nagrodę za oświetlenie starówki, Szosy Chełmińskiej oraz iluminację kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. W 2010 roku kapituła wyróżniła Urząd Miasta Torunia za wymianę słupów dwufunkcyjnych trakcyjno-oświetleniowych w ciągu ul. Wały gen. Sikorskiego, oświetlenie Motoareny, a także iluminację Fosy Wschodniej oraz Collegium Minus. W roku 2007 jury doceniło kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic: iluminację mostu drogowego im. J.Piłsudskiego, Fosy Zamkowej, Rynku Nowomiejskiego, Teatru Baj Pomorski oraz alejki spacerowej przy Muzeum Etnograficznym. W 2006 r. dostaliśmy trzecią nagrodę za oświetlenie Teatru Horzycy i kościoła św. Szczepana oraz ulic Ligi Polskiej i Trasy Średnicowej Podgórza. Iluminacja budynku toruńskiego teatru była inwestycją opłaconą przez Urząd Marszałkowski, natomiast iluminacja kościoła i ulic - przez Urząd Miasta. W 2005 r. zdobyliśmy trzecią nagrodę za iluminację toruńskiej starówki.