Gimnazjum Nr 2 w Toruniu będzie nosić imię gen. Elżbiety Zawackiej. W dniach 8 - 9 stycznia 2013 r. odbędzie się uroczystość nadania szkole imienia oraz poświęcenia i przekazanie sztandaru.

Początek istnienia Gimnazjum nr 2 w Toruniu przypada na rok 1999, kiedy to wprowadzone zostały zmiany w systemie szkolnictwa, polegające na skróceniu edukacji na szczeblu szkoły podstawowej z ośmiu do sześciu, a na etapie szkoły średniej z czterech do trzech lat. W ten sposób powstały  gimnazja,   czyli  placówki,  w których młodzież w bardzo szczególnym wieku dojrzewania została otoczona specjalną opieką. Stworzono nowe programy wychowawcze i programy nauczania dostosowane do specyfiki grupy wiekowej.

 Gimnazjum nr 2 na początku funkcjonowało w jednym budynku z SP 2. W roku 2000, w oparciu o decyzję władz miasta o rozbudowie i modernizacji budynku, rozpoczęto prace budowlane. Zmodernizowany obiekt oddano do użytku w roku 2003 i od tamtego czasu gimnazjum jest zlokalizowane w autonomicznej części budynku z oddzielnym wejściem.

O nadanie placówce imienia gen. Elżbiety Zawackiej wnioskowała szkoła. 19 lipca 2012 r. radni wyrazili na to zgodę. Dyrekcja, pedagodzy, rodzice są przekonani, iż dzieło życia legendarnej Zo będzie stanowić wzór postępowania dla wychowanków szkoły i pozwoli odpowiedzieć na pytanie: Co dobrego warto czynić i jak żyć, by stać się wartościowym człowiekiem?

W uroczystości nadania szkole imienia gen. Zawackiej weźmie udział prezydent Torunia Michał Zaleski. Wręczy on upominek. Jaki, to niespodzianka.

Program uroczystości:

Uroczystości w kościele – 8.01.2013r. godz. 14:00

Msza Św. w kościele św. Jakuba Ap. w Toruniu - poświęcenie sztandaru

Uroczystości w szkole – 9.01.2013r. godz. 11:00

Warto pamiętać:

Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 r. w Toruniu. Po ukończeniu studiów poświęciła się pracy pedagogicznej w szkołach, jednocześnie działając na rzecz Przysposobienia Wojskowego Kobiet, którego była komendantką Regionu Śląskiego. Wzięła udział w kampanii wrześniowej, a następnie w pierwszych zalążkach konspiracji na Śląsku. Początkowo w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie Związku Walki Zbrojnej, i wreszcie Armii Krajowej. Do końca 1940 r. kierowała łącznością Okręgu Śląskiego ZWZ. Później rozpoczęła się jej epopeja kurierki AK.

Znana w konspiracji pod pseudonimem "Zo" stała się prawdziwą legendą kurierów w okupowanej Europie. Wielokrotnie nielegalnie przekraczała granice przenosząc wiadomości i meldunki. Szkoliła też innych kurierów. Pełniła funkcję zastępcy szefa "Zagrody" - Działu Łączności zagranicznej Oddziału V Sztabu Komendy Głównej AK. Jej najsłynniejszy rajd wiódł poprzez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię do Anglii. "Zo" była jedyną kobietą - "cichociemną". Na własną prośbę powróciła na spadochronie do okupowanego kraju 10 września 1943 r. Pracowała w szefostwie Wojskowej Służby Kobiet KG AK. Po upadku powstania warszawskiego nadal działała w służbie Państwa Podziemnego u boku gen. Okulickiego. Dostarczyła do Szwajcarii pierwsze szczegółowe meldunki o sytuacji w kraju po upadku powstania.

Po zakończeniu wojny włączyła się w struktury konspiracji antykomunistycznej w ramach organizacji Wolność i Niezawisłość. Powróciła także do pracy pedagogicznej - ukończyła studium pedagogiki społecznej i rozpoczęła pracę doktorską.

W 1951 roku została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Więziona do 1955 r. Od 1956 r. powróciła do pracy naukowej i pedagogicznej. W 1965 r. uzyskała doktorat, a w 1972 r. habilitację. Wówczas też wróciła do rodzinnego Torunia, gdzie podjęła pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Instytucie Pedagogiki i Psychologii. Równocześnie gromadziła materiały do dziejów Armii Krajowej, działała w środowisku kombatantów AK. Na skutek represji SB, dzięki którym m.in. zlikwidowano kierowany przez nią Zakład Andragogiki, odeszła przedwcześnie z pracy na uniwersytecie.

W latach osiemdziesiątych związana ze środowiskiem "Solidarności" była dla młodych autorytetem i wzorem patriotyzmu. Gen. Zawacka działała w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim a także współtworzyła Światowy Związek Żołnierzy AK.
Jej wielkim dziełem jest powołanie do życia Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu. Fundacja nie tylko gromadzi dokumenty i relacje, ale także organizuje konferencje, zjazdy naukowe i wydaje liczne publikacje dokumentujące udział Pomorza w walce o niepodległość.

W grudniu 1995 r. decyzją Prezydenta RP Lecha Wałęsy gen. Elżbieta Zawacka została odznaczona Orderem Orła Białego. Jest także odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Mieszkańcy rodzinnego Torunia 17 grudnia 1992 roku nadali jej tytuł Honorowej Obywatelki. W 2005 r. została odznaczona brytyjską Odznaką Weterana ustanowioną przez Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa. Wręczył ją jej w Toruniu podpułkownik Stephen Croft, Attache Wojskowy i Morski Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce. 13 czerwca 2006 r. w Ratuszu Staromiejskim odebrała akt nadania przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego stopnia generała brygady WP. Gen. Elżbieta Zawacka była drugą - po Marii Wittek - kobietą w polskiej armii ze stopniem generała.
Zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu.