Toruńskie Centrum Caritas zakończyło realizację kolejnej edycji programu „Prowadzenie ośrodka wsparcia w formie dziennego domu pomocy społecznej dla co najmniej 30 osób wymagających częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych”. Zadanie wsparła Gmina Miasta Toruń.

Adresatami programu byli mieszkańcy Torunia, seniorzy, którzy ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu potrzeb życiowych. Celem zadania publicznego było zapewnienie usług opiekuńczych świadczonych w ośrodku wsparcia, który jest realizowany poprzez zapewnienie uczestnikom wszystkich rodzajów terapii zajęciowej (socjoterapia, ergoterapia, arteterapia), dostępu do szeroko pojętej rehabilitacji, terapii ruchem, zajęć rekreacyjno-sportowych. Beneficjenci brali udział w różnorodnych treningach społecznych, co pozwala na rozwój osobisty i zdobycie nowych umiejętności. Dzięki kontaktom z innymi placówkami obserwujemy większe uwrażliwienie i rozwój zachowań prospołecznych.

Miejsce realizacji zadania:

Miejscem realizacji powyższego zadania był Dzienny Dom pobytu dla Seniora, ul. Szosa Bydgoska 1a, 87-100 Toruń.

Rekrutacja:

Rekrutacja odbywała się przez cały okres trwania programu, poprzez umieszczenie informacji na stronie internetowej mediów społecznościowych, umieszczenie ulotek informacyjnych w bibliotekach, urzędach, ośrodkach zdrowia, przekazywanie informacji ustnych w lokalnej społeczności.

Grupa docelowa:

Dom świadczył usługi dla 30 osób, mieszkańców Torunia, wymagających częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych (art. 51 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej). Osoby starsze, niepełnosprawne, wymagające wsparcia czy samotne, znalazły tu profesjonalną pomoc  i życzliwą atmosferę.

Opis działań:

Placówka, swoimi działaniami edukowała, rozwijała i podtrzymywała umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Jak najdłuższe zachowanie dobrej formie psychofizycznej osób w wieku senioralnym było realizowane przez treningi: stolarski, hortikuloterapia, dziewiarstwo i hafciarstwo, rysunek, malarstwo, zdobnictwo i dekoratorstwo, muzykoterapia, teatroterapia i filmoterapia, trening higieniczny i dbałości o wygląd zewnętrzny, trening kulinarny, trening budżetowy, trening umiejętności społecznych, ludoterapia, terapia ruchem i rekreacja. Placówka dbała również o podtrzymanie integracji międzypokoleniowej poprzez współpracę z Fundacją Pomocy Samotnym Matkom – spotkania z dziećmi, oraz młodzieżą z koła wolontariackiego w Dobrzejewicach. Podopieczni nauczyli się wychodzić ze strefy komfortu, włączali się w różne akcje np. zbiórki żywności „Tak pomagam”, co znacznie podniosło ich poczucie bycia potrzebnym i było widocznym efektem zmiany społecznej.

Program realizowany był w terminie od 01.01.2024 do 31.12.2024 r.

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń w kwocie 468,000 złotych.

fot. Pexels