Wspaniałą ucztą teatralną zakończą się obchody Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. 24 i 25 maja 2013 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego odbędzie się spektakl teatralny „Pięć dni z życia Kopernika” w reżyserii Dariusza Bereskiego.
W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru W. Horzycy oraz zespół Dekameron. Sztuka jest próbą przybliżenia osobowości toruńskiego astronoma, jego codziennych dylematów i rozterek. Inspiracją dla teatralnego scenariusza był ,,Kopernik’’ Romana Brandstaettera, ,,Rzecz o Koperniku’’ Mariana Mikuty oraz ,,Kopernik i Dantyszek’’ Józefa Brudkiewicza. Autorem scenariusza jest Dariusz Bereski, który zajął się także obsadą aktorską i reżyserią spektaklu.
Nie będzie to pierwsza premiera tego przedstawienia. W 2000 roku w ramach Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica Dariusz Bereski wystawił w Toruniu po raz pierwszy spektakl o Koperniku. Jednak tegoroczna odsłona różni się nie tylko obsadą roli Kopernika, ale została wzbogacona o muzykę dawną w wykonaniu zespołu Dekameron. Interpretacje utworów muzycznych, które usłyszymy w spektaklu są oryginalnymi, nowymi próbami odczytania dawnych utworów i odtworzenia dawnej praktyki muzycznej. Używane przez zespół instrumenty są rekonstruowane na podstawie średniowiecznej ikonografii.
Tytuł spektaklu podpowiada, że widzowie staną się świadkami pięciu istotnych dni wyjętych z biografii wielkiego astronoma, dni przedzielonych upływem czasu, ale połączonych bliskimi postaciami związanymi z Mikołajem Kopernikiem. I tak w roli biskupa warmińskiego, wuja Mikałaja Kopernika Łukasza Watzenrodego zobaczymy Jerzego Glińskiego, w roli młodego Mikołaja - Arkadiusza Walesiaka, w rolę dojrzałego Mikołaja Kopernika wcieli się Michał Marek Ubysz, Annę Schilling, córkę Arenda van der Schilling, gospodynię i kochankę Kopernika, zagra Anna Magalska-Milczarczyk, Joachima Retyka, jedynego ucznia i inspiratora wydania De revolutionibus, zagra Paweł Kowalski, a Piotra z Torunia - Dariusz Bereski.
Życiem i dziełem Mikołaja Kopernika zajmowało się wielu badaczy. Napisano o nim tysiące publikacji. Mimo to nie znamy dokładnie jego biografii ani okoliczności, w jakich zrodziły się zaczątki teorii heliocentrycznej. Biografia Kopernika wciąż zawiera wiele luk i trudno dziś powiedzieć, czy kiedykolwiek uda się je wypełnić odpowiednimi danymi. Tym trudniej przedstawić na scenie życie wielkiego astronoma, jego osobowość, relacje z najbliższymi, namiętności, rozterki, sposób myślenia. I to zawsze będzie otwartą przestrzenią dla twórców, zajmujących się Mikołajem Kopernikiem. Spotkanie z astronomem zawsze będzie wyzwaniem dla interpretatorów jego biografii. Taki stan rzeczy pozwala ponieść się wyobraźni w przedstawianiu tego wielkiego człowieka renesansu. Pozostawia możliwość indywidualnej interpretacji ot choćby spraw święceń kapłańskich, losów ,,De revolutionibus’’ czy związku Mikołaja z Anną Schylling. Jednak najważniejszym celem i zamierzeniem artystów biorących udział w projekcie są czysto ludzkie namiętności i wahania towarzyszące z pewnością astronomowi - człowiekowi, który zdecydowanie wyprzedził swoją epokę. Namiętności, dzięki którym aktorzy spróbują pokazać przede wszystkim człowieka z jego pasjami, słabościami i niepokojem.
Spektakl jest elementem Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika objętych honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Początek przedstawienia 24 i 25 maja o godz. 21.00