24 stycznia 2013 r. radni zdecydowali o nałożeniu na Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz na Miejską Przychodnię Specjalistyczną obowiązku wykonania zadań na rzecz ochrony zdrowia torunian.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, jednostka samorządu terytorialnego może nałożyć na podmiot leczniczy będący samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, dla którego ta jednostka jest podmiotem tworzącym, obowiązek wykonania określonego zadania oraz ma zapewnić środki na pokrycie wydatków związanych z wykonaniem tego zadania. Działania nałożone na samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej wynikają z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych mieszkańców Torunia i są kontynuacją działań realizowanych przez te placówki w latach poprzednich.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jest jedyną placówką gminną, która prowadzi kompleksową opiekę nad osobami przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi, u których zakończony został proces leczenia i rehabilitacji, a stan zdrowia uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie w środowisku. Zakład realizuje świadczenia pielęgnacyjno–opiekuńcze oraz terapeutyczne zgodnie ze standardem określonym przez NFZ oraz wprowadza nowatorskie rozwiązania, które wykraczają poza oddziaływania standardowe. Kadra zakładu oraz jego infrastruktura gwarantują - przy odpowiednich środkach finansowych - realizację założonych celów, a przede wszystkim umożliwią pacjentom dostęp do najwyższych standardów w opiece długoterminowej.

W budżecie gminy na rok 2013 zabezpieczono 260 tys. zł. na:

  • prowadzenie działań w celu poprawy funkcjonowania osób z chorobą otępienną w tym Chorobą Alzheimera
  • prowadzenie terapii polisensorycznej w terapeutycznym ogrodzie zimowym.

Z kolei Miejska Przychodnia Specjalistyczna jest jedyną placówką gminną, która prowadzi kompleksowe działania leczniczo-rehabilitacyjne oraz terapeutyczno-edukacyjne na rzecz dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego w wieku przedszkolnym w formie pobytu dziennego. Placówka posiada doświadczenie w realizacji zadania oraz wyszkoloną kadrę medyczną i zaplecze. W budżecie gminy na rok 2013 zabezpieczono 110 tys. zł. na prowadzenie działań usprawniających na rzecz dzieci z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego w wieku od 3 do 6 lat.