Prawie 800 patroli samodzielnych i z policją, patrole wodne i rowerowe, akcje prewencyjne, Bezpieczna Strefa Turystyczna, zabezpieczanie imprez masowych i pilnowanie porządku – toruńscy strażnicy miejscy mieli w czerwcu sporo pracy.
Straż Miejska wystawiła do służby 637 samodzielnych patroli strażników (1.274 funkcjonariuszy) oraz 127 patroli wspólnych z Policją. Ponadto w związku z podpisaniem porozumienia o wzajemnej współpracy w zakresie realizacji wspólnych działań kontrolno-prewencyjnych pomiędzy Strażą Miejską w Toruniu a Izbą Celną w Toruniu wystawiono 13 wspólnych patroli, których głównymi zadaniami było eliminowanie nielegalnego handlu wyrobami nikotynowymi oraz alkoholowymi bez polskich znaków akcyzowych, a także gier hazardowych.
W trakcie pełnienia służb prewencyjno-interwencyjnych strażnicy miejscy wylegitymowali 2.411 sprawców naruszeń prawa oraz przeprowadzili 2.263 interwencje. 63% z wszystkich przeprowadzonych interwencji zostało podjętych z inicjatywy samych strażników miejskich, natomiast pozostałe 37% wynikło ze zgłoszeń telefonicznych od mieszkańców.
767 interwencji dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym. Wynikały one głównie ze zgłoszeń przyjętych od mieszkańców z prośbą o zainterweniowanie (48% sprawców wykroczeń zostało pouczonych). 1.146 interwencji miało charakter porządkowy, głównie związany z zaśmiecaniem miejsc publicznych, nieprzestrzeganiem obowiązków właścicieli psów, z egzekwowaniem od właścicieli nieruchomości obowiązku utrzymaniu posesji w czystości, paleniem wyrobów nikotynowych w miejscach zabronionych np. pod wiatami MZK i placach zabaw dla dzieci oraz ze spożywaniem alkoholu w miejscu zakazanym. 94 interwencje związane były z bezpieczeństwem osób i mienia np. z zakłócaniem ładu i porządku publicznego, czy natarczywym żebractwem, a 166 idotyczyło wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej, tzn. nieobyczajnych wybryków oraz używania w miejscach publicznych wulgaryzmów. Dodatkowo 408 strażników miejskich zapewniało bezpieczeństwo mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym gród Kopernika podczas zabezpieczeń łącznie 88 imprez o charakterze masowym.
Ttoruńscy strażnicy miejscy zatrzymali w czerwcu 90 sprawców wykroczeń i przestępstw (kradzieży, wyłudzeń, zakłóceń porządku publicznego, osoby będące w posiadaniu narkotyków itp.).
Działania prewencyjne:
Bezpieczna strefa turystyczna
W związku z rozpoczętym sezonem turystycznym trwa realizacja akcji Bezpieczna Strefa Turystyczna w ramach, której Straż Miejska i Policja zwiększyła liczbę patroli na starówce. Dodatkowe siły patrolujące rejon starówki szczególną uwagę zwracają na osoby dokonujące kradzieży, rozbojów oraz zakłócające ład i porządek publiczny. Specjalnym nadzorem zostały również objęte ławeczki usytuowane na terenie zespołu staromiejskiego. Patrole mają także ulotki dla turystów. To wspólna inicjatywa Straży Miejskie i Biura Toruńskiego Centrum Miasta, które chcą pomóc gościom grodu Kopernika poruszać się bezpiecznie po naszym mieście. Informacje na ulotce podane są w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jest też na niej mapka Zespołu Staromiejskiego z zaznaczonymi parkingami, w tym miejscami dla niepełnosprawnych, strefą wyłączoną z ruchu kołowego oraz obiektami użyteczności publicznej. Ponadto podano także kilka rad, jak strzec się przed złodziejami, a także ważne telefony alarmowe oraz do Informacji Turystycznej.
Punkt Informacyjny dla turystów
W ramach akcji „Bezpieczne miasto” organizowanej przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Straż Miejską na Rynku Staromiejskim pojawił się punkt pomocy i informacji, w którym będzie sprawować dyżur strażnik miejski. Oznakowana budka stanęła na Rynku Staromiejskim w sąsiedztwie poczty. Pełni funkcję punktu pomocy i informacji dla mieszkańców i turystów z zakresu m. in. bezpieczeństwa, porządku, zasad organizacji ruchu w sezonie turystycznym oraz podstawowej informacji turystycznej. Widnieją na niej informacje o telefonie alarmowym oraz o turystycznych liniach bezpieczeństwa w języku polskim, angielskim i niemieckim. W punkcie czuwa Strażnik Miejski znający doskonale język angielski oraz przeszkolony w zakresie informacji turystycznej. W razie potrzeby można u niego nie tylko szukać pomocy, ale także porady, co i gdzie warto zwiedzić, gdzie znaleźć nocleg itp. Punkt pomocy i informacji funkcjonuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00 , w soboty od 10.00 do 19.00, a w niedzielę w godzinach od 10.00do 15.00.
Patrole wodne
Rozpoczęły się również wspólne służby na wodzie z Policją. Patrole wodne składające się z funkcjonariuszy z uprawnieniami ratowników wodnych czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców Torunia od strony rzeki podczas odbywających się na Bulwarze Filadelfijskim imprez o charakterze masowym. Strażnicy - ratownicy wyposażeni są m.in. w lornetki, dzięki którym obserwują brzeg i koryto rzeki oraz megafon, który używany jest podczas podejmowania interwencji w stosunku do osób przebywających na lądzie. Od strony lądu wspiera ich patrol rowerowy Straży Miejskiej. Ten kontroluje nabrzeże. Obie jednostki: wodna i lądowa mają ze sobą stałą łączność, co pozwala im szybko reagować w sytuacjach niebezpiecznych.
Ratownicy na rowerach
W czerwcu ruszył w Toruniu ratowniczy patrol rowerowy. Tworzą go strażnicy miejscy przeszkoleni z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, posiadający tytuł ratownika. W okresie letnim funkcjonariusze poruszają się na rowerach, co z uwagi na specyfikę miejsca służby, pozwoli im najłatwiej i najszybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia. Strażnicy – ratownicy są wyposażeni w profesjonalne urządzenia ratownicze: m.in. sprzęt do resuscytacji krążeniowo–oddechowej i defibrylator oraz komplet środków opatrunkowych. Patrole ratownicze ze względu na duży ruch turystyczny są obecne przede wszystkim w obszarze Zespołu Staromiejskiego oraz na Bulwarze Filadelfijskim.
Działania w szkołach
W czerwcu strażnicy prowadzili również szereg działań prewencyjnych celem zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w okresie roku szkolnego. W czerwcu strażnicy z Zespołu ds. Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Toruniu zrealizowali w placówkach oświatowych następujące programy profilaktyczno – edukacyjne: w przedszkolach i szkołach podstawowych dla kl. 0 – III – Bezpieczne wakacje, kl. IV – VI Płytka wyobraźnia to kalectwo, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych - Jak ustrzec się GHB?, Płytka wyobraźnia to kalectwo oraz Odpowiedzialność prawna nieletnich. Dodatkowo koordynatorzy ds. profilaktyki przy współpracy z dyrekcją placówek oświatowych rozpoczęli działania profilaktyczne wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych polegające na realizacji pokazów z wykorzystaniem psa służbowego do wykrywania narkotyków. Pokaz umiejętności psa stanowi kontynuację programu profilaktyczno – edukacyjnego Uzależnieniom Nie!. Jego głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród uczniów w zakresie konsekwencji prawnych wynikających z posiadania zabronionych środków psychoaktywnych, a także stanowi wsparcie działań szkoły w zakresie zapobiegania narkomanii. Ponadto szkoleniami zostali objęci nauczyciele i pedagodzy z zakresu Mediacji w szkole.
Festyny
Koordynatorzy ds. profilaktyki wzięli również udział w 11 festynach rodzinnych, w trakcie których nasze stoisko odwiedziło prawie 2.700 osób.
Badanie alkotestem
Straż Miejska nadal udostępnia kierowcom możliwość pomiaru stanu trzeźwości za pomocą alkotestu. Realizowane działania mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a także wspierać walkę z nietrzeźwymi kierowcami.