Muzeum Okręgowe dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskało cenny obiekt do Domu Mikołaja Kopernika.
Astrolabium planisferyczne zostało wykonane w Persji w 1849 r. na zamówienie ówczesnego wicekróla Egiptu Muhammeda Alego. Po 1850 r. obiekt trafił do Maroka i tam został nabyty w latach siedemdziesiątych XX w. przez polskiego kolekcjonera. To astrolabium planisferyczne wykonali szyici specjalnie na dwór królewski, w związku z czym funkcja dekoracyjna i zdobnicza obiektu wybija się na plan pierwszy. Spełnia ono wszystkie funkcje przyrządu obserwacyjnego służącego do oglądu gwiazd i innych ciał niebieskich oraz szybkiej orientacji w zagadnieniach astronawigacyjnych, jednakże różniący się konstrukcją od innych instrumentów tego rodzaju brakiem ruchomego tympanum oraz tak zwanym rete. Instrument jest dużą rzadkością na rynku antykwarycznym z uwagi na jego rozmiar i dokładność wykonania oraz materiał. Warto również nadmienić, że w zbiorach polskich tego rodzaju obiekty są unikatami.
Astrolabia arabskie były popularne w późnym średniowieczu, czasach renesansu i czasach nowożytnych. Kiedy zainteresowanie badaniami naukowymi kosmosu osłabły po upadku Cesarstwa Rzymskiego, były one intensywnie kontynuowane w krajach arabskich. Tym samym przyrząd naukowy wymyślony przez starożytnych greków, był użytkowany w kulturze arabskiej, by ponownie zyskać uznanie w kręgu uczonych społeczności uniwersyteckiej późnośredniowiecznej i nowożytnej Europy. W zestawieniu z postacią Mikołaja Kopernika, który korzystał z tego rodzaju urządzeń podczas akademickich obserwacji w Krakowie i w Italii, uzyskujemy przykład ilustracji uniwersalnego dziedzictwa naukowego Europy. Zakupiony obiekt, który będzie mógł posłużyć do tematycznych wystaw czasowych, stanie się częścią wystawy stałej ilustrującej przykłady nowożytnych instrumentów naukowych.