Zasady budżetu partycypacyjnego dla Torunia są już prawie gotowe. Pracuje nad tym powołany przez prezydenta Torunia 17-osobowy zespół.

W jego skład wchodzą przedstawiciele rady miasta, rad okręgów, organizacji pozarządowych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Urzędu Miasta Torunia. Poszczególne osoby zostały zgłoszone przez reprezentowane przez siebie instytucje lub organizacje.

Zespół pracuje od stycznia 2013 roku, spotykając się cyklicznie i dyskutując nad takimi kwestiami, jak:

  • wysokość środków przeznaczonych na budżet partycypacyjny
  • sposób podziału pieniędzy w ramach budżetu na poszczególne osiedla
  • sposób składania propozycji do budżetu partycypacyjnego oraz osoby uprawnione
  • zasady głosowania

Za nami pilotaż budżetu partycypacyjnego, który stanowił dla zespołu cenne źródło odpowiedzi na wiele pojawiających się w trakcie dyskusji pytań. Pilotaż cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców (wzięło w nim udział ponad 3,3 tys. osób,) jednakże to zaledwie wstęp do budżetu partycypacyjnego, które miasto będzie realizować wg pełnego modelu z uwzględnieniem wszystkich reguł charakterystycznych dla tego przedsięwzięcia.

Przed zespołem jeszcze takie zadania jak:

  • przedstawienie wypracowanej przez siebie propozycji mieszkańcom i wysłuchanie ich opinii
  • monitoring pierwszej pełnej edycji budżetu partycypacyjnego na 2014 r. 

Ważne:

  • Docelowo to mieszkańcy będą składać własne propozycje do budżetu partycypacyjnego, które będą poddane głosowaniu
  • Kwota przeznaczona na budżet partycypacyjny w jego pełnej wersji będzie większa, niż w pilotażu
  • Edycja budżetu partycypacyjnego na 2014 r. zostanie przeprowadzona już pod koniec w 2013 r., zgodnie z zasadami planowania budżetu gminy

Budżet partycypacyjny umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na sposób wydawania części pieniędzy publicznych. Oznacza świadome współdecydowanie mieszkańców o sprawach całej miejscowości i swojej okolicy. Integruje lokalne społeczności i wzmacnia poczucie sprawiedliwości związane z podziałem funduszy publicznych. Rodzi także nowy typ odpowiedzialności mieszkańców za dobro wspólne, jakim jest miejsce, w którym żyją. Wpływa korzystnie na edukację obywatelską, polepsza relacje na linii władza - obywatel, zwiększa świadomość związaną z regułami rządzącymi funkcjonowaniem samorządów i samorządności lokalnej.

Pierwszą taką możliwość mieli w 1989 r. mieszkańcy brazylijskiego miasta Porto Alegre. Natomiast w 2000 r. budżet partycypacyjny zawitał do krajów Europy Zachodniej – m.in. Portugalii i Wielkiej Brytanii. Dziś włączanie mieszkańców do dzielenia części gminnych pieniędzy realizowane jest w około 100 samorządach w Europie. W Polsce procedurę wdrożył już m.in. Sopot i Poznań, a przymierza się Łódź. Toruń korzysta m.in. z doświadczeń tych miast. Na razie, w tym roku, wdrożony zostanie projekt pilotażowy, a w przyszłym roku budżet partycypacyjny zostanie wprowadzony.