Biuro Metropolii Toruńskiej z ministerialnym dofinansowaniem na projekt "Nieoczywiste ścieżki - szlakiem 100 tajemniczych miejsc Metropolii Toruńskiej".

Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało w piątek (18 lipca) o rozstrzygnięciu konkursu w "Programie Polskie szlaki turystyczne. Edycja 2025". Biuro Metropolii Toruńskiej znalazło się wśród 26 beneficjentów programu i otrzyma dofinasowanie na realizację projektu w wysokości 271 250 zł.

Wspomniany program to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, mająca na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa na szlakach turystycznych w Polsce. Program zakłada wsparcie finansowe dla zadań związanych z renowacją, wytyczaniem i digitalizacją szlaków, a także tworzeniem szlaków tematycznych. Na jego realizację w 2025 roku przeznaczono 10 000 000 zł.

Biuro Stowarzyszenia Metropolia Toruńska opracowało projekt "Nieoczywiste ścieżki - szlakiem 100 tajemniczych miejsc Metropolii Toruńskiej". Polega on na stworzeniu innowacyjnego tematycznego szlaku turystycznego, dostosowanego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, łączącego walory przyrodnicze, edukacyjne i kulturowe w formie aplikacji turystycznej, dostępnej w dwóch postaciach: mobilnej (na smartfony) i webowej (na komputer z dostępem do Internetu). 

Nowy szlak tematyczny będzie zawierał multimedialną mapę 100 nieoczywistych, często zapomnianych lub niedocenianych obiektów, zlokalizowanych na obszarze funkcjonalnym Metropolii Toruńskiej, która obejmuje obszar pięciu powiatów: miasta Toruń, toruńskiego, aleksandrowskiego, golubsko-dobrzyńskiego i chełmińskiego. Aplikacja będzie zawierać multimedialną mapę oferującą m.in: 10 gotowych tras zwiedzania, służyć samodzielnemu projektowaniu wycieczek po Metropolii Toruńskiej, z uwzględnieniem nieoczywistych miejsc cennych przyrodniczo i kulturowo.

- Aplikacja w przyjazny sposób umożliwi użytkownikom interaktywne zwiedzanie szlaku – mówi Sylwia Mularczyk z Biura Metropolii Toruńskiej, autorka projektu. - Będzie zawierała szereg informacji merytorycznych, np. zdjęcia, opisy, dane związane z dostępnością, nagrania oraz audiodeskrypcję. Będzie intuicyjna, bezpłatna i możliwa do zainstalowania na smartfonie, a także dostępna po wejściu do Internetu za pośrednictwem domowego komputera. Na trasie szlaku znajdą się ogólnodostępne: stare wille, kamienice, dworki, pałacyki, ogrody, pomniki przyrody, parki, zielone zaułki, obiekty techniki oraz inne miejsca o wyjątkowym charakterze, które nie zostały dotąd szerzej opisane w przewodnikach turystycznych - dodaje.