Gmina Miasta Toruń chce zapewnić mieszkańcom bezpieczne i stabilne dostawy ciepła. W tym celu podpisany został list intencyjny z PGE Toruń S.A.. Dokument obejmuje między innymi budowę instalacji, dzięki której energia cieplna będzie pozyskiwana ze ścieków.

- Miasto ma zidentyfikowane pola silnego rozwoju, w których będziemy się rozwijać. Mowa tutaj o zachodniej części Torunia i nowych przedsięwzięciach realizowanych przez Gminę Miasta Toruń poprzez spółki miejskie. Jest to chociażby budowa nowej bazy tramwajowej i autobusowej. To duży kompleks inwestycyjny, który trzeba będzie podłączyć do sieci ciepłowniczej. PGE jest też już w dialogu z poszczególnymi naszymi spółkami w zakresie inwestycji w OZE. Kontynuujemy dobrą współpracę, ale również kalibrujemy ją zgodnie z trendami ogólnoświatowymi, jeśli chodzi o rozwój nowych technologii – podkreśla Paweł Gulewski, prezydent Torunia.

O efektywnych systemach ciepła i zmianach mówi Grzegorz Krystek, prezes rządu PGE:

- Już od 2017 roku w Toruniu pracujemy tylko na źródłach nisko i zeroemisyjnych. PGE bardzo mocno inwestuje też w dekarbonizację, żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Dzisiaj spotykamy się przy okazji podpisania listu intencyjnego dotyczącego budowy instalacji odzyskującej ciepło ze ścieków. Taka inwestycja nie jest możliwa bez współpracy również ze spółkami miejskimi, co pozwala optymalizować nasze zaangażowanie kapitałowe. Dzięki temu możemy też skupić się na tym, aby w sposób odpowiedzialny dostarczać ciepło w cenach akceptowalnych społecznie, ale także pozwalających na przekształcenie systemów w system efektywny energetycznie. To od 2035 roku będzie szczególnie duże wyzwanie dla systemów, tak dużych jak ten w Toruniu i do tego musimy się przygotowywać już dzisiaj.

Podpisany dziś (3.12.2024 r.) list intencyjny o współpracy pomiędzy Gminą Miasta Toruń i PGE Toruń S.A. jest deklaracją w zakresie prowadzenia wspólnych działań  dla zapewnienie bezpiecznych i stabilnych dostaw ciepła dla mieszkańców poprzez utrzymanie efektywnego energetycznego systemy ciepłowniczego Torunia.

To kolejny krok do zacieśnienia współpracy z PGE. W czerwcu 2024 r. podpisano porozumienie dotyczące przyłączenia budynków Gminy Miasta Toruń do sieci ciepłowniczej. Obejmuje ono budynki usytuowane w różnych dzielnicach miasta: na Bydgoskim Przedmieściu (18 budynków), Mokrym i Jakubskim Przedmieściu (9 budynków), na terenie zabytkowej Starówki, Chełmińskiego Przedmieścia oraz Winnicy (22 budynków). Szacowane łączne zapotrzebowanie na ciepło tych budynków to około 5,2 MWt. Projekt jest realizowany w latach 2024-2027. 

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0