Pogoda sprzyja budowie basenu przy ul. Bażyńskich. Bryła nowej miejskiej pływalni jest na wysokości trzeciej kondygnacji.

Przy ul. Bażynskich zwraca już uwagę ściana z charakterystycznymi okrągłymi okienkami, przypominającymi jachtowe bulaje. Dopiero z góry widać jednak zaawansowanie budowy, pomimo przeszkód, na jakie napotkał wykonawca. Kilka tygodni temu okazało się bowiem, że konieczna będzie korekta projektu przebudowy basenu. Specjalistyczna ekspertyza wykazała, że niecka basenu głównego, która miała być wykorzystana w nowym obiekcie, jest w gorszym stanie, niż zakładano. Erbud SA musi dokonać jej rozbiórki.

- W kwietniu złożyliśmy wniosek o nowe pozwolenie na budowę, uwzględniające zmiany w pierwotnym projekcie. Poza budową nowej niecki przewidziane jest też zwiększenie ilości trybun dla widzówinformuje Aleksander Dybiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - To nie wstrzymuje budowy, wykonywane są bowiem prace, które były przewidziane od początku i nie uległy zmianie.

Pływalnia powstająca przy ul. Bażyńskich na miejscu dotychczasowego basenu z lat 80-tych, będzie znacznie większa i rozbudowana o dodatkowe funkcje. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni ponad 5 tys. m kw. pomieści kilka niecek basenowych, zjeżdżalnie, rwącą rzeką, strefę saun i sale do ćwiczeń. Główny basen o wymiarach 25 m x 15,4 m, o głębokości 1,35-3,6 m, będzie miał 6 torów po 2,5 szerokości każdy i skocznie o wysokości 3 m. Baseny znajdą się także w części rekreacyjnej. Pierwszy o wymiarach 12 x 6 m z ruchomym dnem, przeznaczony będzie do nauki pływania, aqua areobiku, aquabike i nurkowania. W drugim, rekreacyjnym o nieregularnym kształcie znajdą się takie atrakcje, jak: bicze wodne, rwąca rzeka, gejzery i ławki z hydromasażem. Zaplanowano też brodzik dla najmłodszych i dwie zjeżdżalnie: 62 i 90-metrową, obie o różnicy poziomów 9,6 m. Będzie też basen zewnętrzny o lustrze wody 16 m kw.

W strefie saun do wyboru będą: łaźnia parowa z możliwością przejścia w tryb łaźni solankowej, łaźnia parowa z możliwością rozpylania olejków aromatycznych, sauna sucha (klasyczna), sanarium (łagodna sauna sucha) z możliwością rozpylania olejków aromatycznych (ziołowych) i sauna na podczerwień (infrared). Znajdziemy tam również ogrzewane leżanki kamienne, prysznice i wannę z zimną wodą. Kompleks ten będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich) wprost z poziomu terenu wokół budynku.

W obiekcie mieścić się będą także: kawiarnia, dwie sale do ćwiczeń gimnastycznych po ok. 158 m kw. każda, ze sprzętem dla maksymalnie 48 osób, oraz dwa pełnowymiarowe boiska do squasha, a przy nich oczywiście odpowiednie zespoły szatniowe. Przy pływalni zaplanowano parking na 80 miejsc, tor dla rolkarzy, siłownię zewnętrzną, górkę dla saneczkarzy i place zabaw, w tym wodny plac zabaw. Zagospodarowane zostaną tereny zieleni z ławeczkami i wybiegiem dla psów. 

Nowa pływalnia ma być gotowa w drugiej połowie 2020 r. Wartość zadania to ponad 42 mln zł netto. Inwestorem jest z ramienia miasta Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu, a wykonawcą Erbud SA.

Fot. Sławmor Kowalski