Usprawnienie zarządzania miastem wymaga sięgnięcia po nowoczesne narzędzia badawcze i dostępu do wiedzy. Służy temu podpisana umowa między Gminą Miasta Toruń a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika na realizację projektu „Barometr: badania satysfakcji mieszkańców Torunia”.
To działanie pozwoli dokładnie poznać potrzeby i oczekiwania torunian, które pomogą w lepszym projektowaniu budżetu i polityk miejskich.
Wzmocnienie współpracy Urzędu Miasta z toruńskim uniwersytetem jest priorytetem zmian w kierunku Smart City 3.0, a wspólne projekty dotyczą diagnozy potrzeb społecznych w mieście, toruńskiej kultury i planowania przestrzennego uwzględniającego oczekiwania mieszkańców. Wśród realizowanych działań znalazł się również Barometr Toruński, narzędzie pozwalające mierzyć satysfakcję mieszkańców z jakości polityk miejskich, którego stworzenia podjął się zespół socjologów pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Goszczyńskiego, prof. UMK.
- Barometr Toruński zakłada połączenie podejścia badawczego z partycypacyjnym projektowaniem badania - mówi prof. Goszczyński. - Polega na wsparciu osób zarządzających i gospodarzy poszczególnych polityk publicznych Torunia prac koncepcyjnych nad narzędziem oraz zaplanowaniu, w jaki sposób przełożyć wyniki na zmiany w badanych przestrzeniach. W ten sposób zwiększa się użyteczność badania, zdobyta wiedza może być stosowana w praktyce, a wprowadzane zmiany łatwiej jest komunikować mieszkańcom i mieszkankom - wyjaśnia.
Współpraca naukowców z praktykami pozwoliła stworzyć unikalne badanie, dopasowane do wyzwań zarządzania Toruniem. Wśród zagadnień znalazły się pytania dotyczące:
- mobilności miejskiej, w tym transportu publicznego,
- czystości miasta,
- środowiska i zagospodarowania przestrzennego,
- sportu,
- kultury,
- komunikacji z mieszkańcami,
- partycypacji społecznej,
- rozwoju Torunia.
W sierpniu zostanie przeprowadzone badanie na reprezentatywnej próbie mieszkańców naszego miasta, a wyniki wykorzystane do projektowania budżetu na przyszły rok i opublikowane w raporcie podsumowującym.
W przygotowaniu narzędzia toruńskich socjologów wspierali eksperci z dziewięciu działów Urzędu Miasta, czterech jednostek miejskich oraz dwóch miejskich spółek. Ponadto, założenia badawcze przedyskutowane w ramach seminarium, które odbyło się 24 czerwca br. w Instytucie Socjologii UMK. Dzięki wspólnym staraniom naukowców i urzędników Toruń dołączy do Gdańska, Krakowa i Warszawy, które wykorzystują badania barometru do monitorowania satysfakcji mieszkańców.
- Barometr Toruński to więcej niż badanie oceny polityk miejskich w Toruniu – podkreśla dr Patryk Wawrzyński, dyrektor Biura Dialogu i Innowacji Miejskich. - Od początku motywacją było stworzenie narzędzia, którym przez kolejne lata będzie mogli porównywać satysfakcję mieszkańców z jakość działań Miasta. Jednak, celem badania jest również dostarczenie informacji potrzebnych do projektowania budżetu Torunia i monitorowanie, jak zmiany w finansowaniu wpływają na ocenę jakości polityk miejskich - dodaje.
Fot. © UMT 2025, autor: EwCe, licencja: CC BY-NC 4.0