Od 25 lat działa Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej.
Jubileuszowe spotkanie z tej okazji odbyło się 14 grudnia 2021 r. w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Uczestniczyli w nim: Biskup Toruński ks. Wiesław Śmigiel, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. prałat Daniel Adamowicz oraz podopieczni i ich opiekunowie z ŚDP. Miasto reprezentował na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, który przekazał świętującej placówce list od Prezydenta Miasta Torunia i okolicznościowy upominek.
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu powstał w 1996 r. Otacza opieką dzienną osoby z przewlekłymi schorzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną. Placówka dysponuje 30 miejscami dla pełnoletnich mieszkańców miasta Torunia, którymi zajmuje się wykwalifikowana kadra m.in. psycholog, terapeuci zajęciowi i pracownicy socjalni. Celem jest poprawa jakości życia uczestników zajęć, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych w życiu codziennym oraz kształtowanie nowych kompetencji, zwiększających samodzielność i zapobiegających izolacji społecznej.
Placówka oferuje uczestnikom zajęcia indywidualne i grupowe, obejmujące m.in.: treningi umiejętności samoobsługi, zaradności życiowej i funkcjonowania w codziennym życiu, ja np.: trening higieniczny, lekowy, edukacyjny, budżetowy, dbałości o wygląd zewnętrzny, a także trening kulinarny, w ramach którego uczestnicy uczą się gotowania prostych posiłków itp. Podopieczni ŚDP trenują wiele umiejętności interpersonalnych, np. budowanie pozytywnych relacji z bliskimi, sąsiadami oraz innymi osobami, np. podczas zakupów, w komunikacji , instytucjach kultury czy urzędach. Poznają różne formy spędzania wolnego czasu i rozwijania zainteresowań. Biorą udział w spotkaniach integracyjnych i okolicznościowych, spacerach, warsztatach kreatywnych i edukacyjnych, wyjściach do restauracji, kawiarni, kina czy na koncert, a także zajęciach sportowych i rekreacyjnych. Dom bierze też udział w różnych wydarzeniach cyklicznych, np. kiermaszach rękodzielniczych czy corocznej imprezie sportowo-integracyjnej pn. Dobre Spotkaniej w Przysieku.
Pracownicy ośrodka pomagają podopiecznym w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych: uzgadnianiu i pilnowaniu terminów wizyt u lekarza zakupie leków czy dotarciu do jednostek ochrony zdrowia. Wspierają ich również w załatwianiu spraw urzędowych.
Ważną częścią rehabilitacji jest terapia zajęciowa, realizowana w pracowniach: plastyczno - malarskiej, krawiecko - rękodzielniczej, multimedialnej, przyrodniczo - ogrodniczej i gospodarstwa domowego. Z kolei poprzez muzykoterapię uczestnicy rozwijają umiejętności komunikacji, uczenia się, koncentracji fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej i poznawczej. Na warsztatach aktywizacji zawodowej przygotowują się do podjęcia zatrudnienia w warunkach pracy chronionej, na przystosowanym stanowisku pracy lub uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej.
Dom zapewnia uczestnikom codziennie śniadanie i gorący posiłek obiadowy oraz możliwość korzystania z prysznica i pralni. Działalność placówki jest finansowana z dotacji budżetu państwa. Wspiera ją także, w ramach zadań publicznych powierzonych samorządowi, Miasto Toruń.
Fot. Lech Kamiński