Dokładnie 24 listopada 2004 roku senaty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej w Bydgoszczy podjęły decyzję o połączeniu, dając początek Collegium Medicum – integralnej części toruńskiego uniwersytetu.

Inicjatorką włączenia Akademii Medycznej w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika była ówczesna rektor bydgoskiej uczelni prof. Danuta Mściska-Śliwka. Senaty obu podmiotów podjęły w tej sprawie jednogłośne decyzje.

- Mija 16 lat od decyzji, na mocy której dwie uczelnie stworzyły jeden uniwersytet. Od tamtego momentu do dzisiaj Collegium Medicum realizuje kształcenie medyczne jako część Uniwersytetu Mikołaja Kopernikaprzypomina prezydent Torunia Michał Zaleski.

Collegium Medium UMK organizuje działalność dydaktyczną, badawczą i leczniczo-usługową w zakresie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Chociaż posiada ono autonomię, to zacieśnianie współpracy z kampusem toruńskim jest naturalnym procesem, szansą i potrzebą rozwoju naukowego.

- Dziś słyszymy, że to połączenie było błędem. Trzeba przypomnieć, jak małą i słabą uczelnią była bydgoska Akademia Medyczna w 2004 roku i jak silne jest obecnie Collegium Medicum – dodaje prezydent.

W 2004 roku w Bydgoszczy funkcjonował jeden szpital uniwersytecki, obecnie, dzięki Collegium Medicum UMK, działają tam dwie tego typu placówki. Od 2004 roku w bydgoskim kampusie przybył jeden dom studencki (studenci Akademii Medycznej mogli korzystać z dwóch akademików, obecnie w ramach CM UMK funkcjonują trzy). Zwiększyła się także ilość studentów (w 2004 roku było ich mniej niż 4,5 tysiąca, w 2019 roku na bydgoskim kampusie CK UMK liczba uczących się przekroczyła 5 tysięcy). Wzrosła także ilość pracowników - z 993 osób w 2004 roku do prawie 1,5 tys. w 2019. Wartość aktywów, czyli majątku Akademii Medycznej w 2004 roku szacowano na 152 mln złotych, obecnie Collegium Medicum dysponuje aktywami o wartości 455 mln złotych (stan na rok 2019). Przychody CM UMK (wcześniej Akademii Medycznej) wzrosły z poziomu 44 mln zł za rok 2004, do 178 mln zł za rok 2019.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to jedna z 10 polskich uczelni, które uzyskały status „uczelni badawczej”. To szansa na historyczny rozwój UMK. Od lipca 2020 roku UMK jest pełnoprawnym członkiem konsorcjum akademickiego Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To partnerstwo skupia 10 młodych uniwersytetów z 10 krajów europejskich oraz 4 partnerów stowarzyszonych.

fot. Andrzej Romański