26. Toruński Festiwal Książki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

26. Toruński Festiwal Książki

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

Spotkania autorskie, czytanie performatywne, debaty, warsztaty i gra miejska złożą się na 26. Toruński Festiwal Książki online

Ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń spięto wspólnym tematem przewodnim: relacje. Organizatorzy podkreślają różnorodność tegorocznego programu. Dzięki niej grono adresatów festiwalu jest naprawdę szerokie. Wśród gości pojawią się przedstawiciele popkultury, autorzy kryminałów, książek historycznych, reportaży i literatury pięknej z wysokiej półki. Z publicznością spotka się aż trzech laureatów Nagrody Nike: tegoroczny - Radek Rak, a także Mariusz Szczygieł i Cezary Łazarewicz.

Oprócz dwóch ostatnich reportaż reprezentować będzie na festiwalu także opowiadająca bałkańskie historie Małgorzata Rejmer. Miłośników kryminałów ucieszy możliwość spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, który w tym roku wydał nowy thriller „Kwestia ceny”. O historie związane z książką i serialem „Ślepnąc od świateł’” będzie można zapytać Jakuba Żulczyka. Ci, którzy lubią sięgać w przeszłość, z pewnością z chęcią posłuchają, co o intrygach i awanturach w czasach piastowskich opowie autorka cyklu „Odrodzone królestwo” Elżbieta Cherezińska. Nie zabraknie też literatury lżejszego kalibru – zaproszenie organizatorów przyjęli: znany z Ucha Prezesa i Kabaretu Moralnego Niepokoju Robert Górski, popularyzatorka zdrowej kuchni, śpiewająca wraz z Kayah – Iwona Zasuwa (Smakoterapia) czy autor internetowej historii „mój stary to fanatyk wędkarstwa” Malcolm XD. Miłośników polszczyzny ucieszy z pewnością obecność Michała Rusinka, literaturoznawcy, byłego sekretarza Wisławy Szymborskiej (i obecnego prezesa fundacji jej imienia), członka Rady Języka Polskiego. Pretekstem do rozmowy będzie książka „Zero zahamowań”, w której autor ze swadą analizuje m.in. teksty piosenek disco polo.

Kilka wydarzeń poświęconych zostanie noblistce Oldze Tokarczuk. Szymon Kloska i Tomasz Pindel podyskutują o nagrodach literackich, Przemysław Czapliński poprowadzi lekcję literatury, której temat brzmi: „Dlaczego warto czytać książki Olgi Tokarczuk”, a Teatr Horzycy zaproponuje czytanie performatywne fragmentów najnowszej książki noblistki „Czuły narrator”. Warto dodać, że teatr włącza się w festiwal w kilku miejscach. Jedną z propozycji instytucji jest kolejna odsłona Salonu Poezji, z udziałem znanego aktora Piotra Głowackiego. W związku z tym, że spotkanie zaplanowano na 13 grudnia, zaprezentowane zostaną wiersze z okresu stanu wojennego.

Pobierz program Toruńskiego Festiwalu Książki (.doc)

Aby poznać szczegóły programu, przejdź na stronę CK „Dwór Artusa”.

Więcej także na Facebookowym profilu festiwalu – przejdź na stronę

Wydarzenia można oglądać na profilu FB Dworu Artusa – przejdź na stronę

Festiwal dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasta Toruń oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Data: 
02.12.2020 19:00 — 19.12.2020 21:00
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.