2004 - prof. Hubert Orłowski i prof. Klaus Zernack | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2004 - prof. Hubert Orłowski i prof. Klaus Zernack

Profesor dr hab. Hubert OrłowskiProfesor dr hab. Hubert Orłowski -
urodzony 22 maja 1937 r. w Podlejkach na Warmii. Jest kierownikiem Zakładu Historii Literatury Niemieckiej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jako germanista i profesor uniwersytecki opublikował on wiele książek, które przyczyniły się nie tylko w Polsce do lepszego zrozumienia literatury niemieckiej. Jako wydawca licznych antologii, jako eseista i tłumacz współkształtował debatę intelektualną w Polsce.

Jest członkiem korespondentem polskiej Akademii Nauk i był wielokrotnie profesorem gościem na uniwersytetach niemieckich i austriackich. Jego najważniejsze wyróżnienia: Medal Goethego za wybitne zasługi dla języka niemieckiego w roku 1990; Nagroda promocyjna języka i literatury niemieckiej fundacji Alexander von Humboldt-Stiftung 1993 r.; Nagroda KLIO za najlepszą książkę historyczną w Polsce roku 1998.

Szczególnym osiągnięciem Huberta Orłowskiego jest wydawana przez niego i przez Christopha Klessmanna Poznańska Biblioteka Niemiecka, w której ukazało się dotychczas 20 tomów pism wybitnych niemieckich uczonych i pisarzy w polskim tłumaczeniu z wprowadzeniami czołowych polskich specjalistów. Poznańska Biblioteka Niemiecka opublikowała teksty, które nie tylko zostały napisane po niemiecku, lecz również informują o nastawieniu ich autorów do własnego społeczeństwa i jego uwarunkowaniach Stąd też obok historyka socjologii jest tam pisarz, socjolog, filozof. Struktura tomów jest różna. Obok tekstów zwartych przewidziane są tomy z dziełami wybranymi, które bądź to przedstawiają dzieło jedynego autora, bądź też grupują artykuły wokół określonego kręgu tematycznego lub debaty.

Dotychczas ukazały się np. tomy Norberta Eliasa, Waltera Benjamina, Wolfa Lepeniesa, Gottfrieda Benna, Thomasa Manna, o ewolucji Konserwatywnej w Niemczech 1918-1933, o wizjach Europy pisarzy niemieckich.

Profesor dr Klaus ZernackProfesor dr Klaus Zernack -
urodzony 14.06.1931 r. w Berlinie, był do swojego przejścia na emeryturę profesorem historii Europy Wschodniej w Instytucie Friedricha Meineckena Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

W centrum jego działalności badawczej, naukowej i dydaktycznej znajduje się historia Polski i stosunków niemiecko-polskich w obszernych wschodnio-europejskich ramach. Wzorcowa jest jego współpraca z polskimi instytucjami naukowymi i naukowcami.

Jego wyrazisty dorobek naukowy i publicystyczny, prestiżowe funkcje w gremiach bilateralnych i wysokie odznaczenia akademickie, w tym członkostwo w Akademiach Nauk w Berlinie, w Warszawie i Krakowie, jak również doktoraty honoris causa uniwersytetu Poznańskiego i Warszawskiego czynią z niego wybitnego reprezentanta stosunków niemiecko-polskich.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.