Zasady
- Miasta Toruń i Getynga ustanowiły nagrodę Samuela Bogusława Lindego i są jej jedynymi fundatorami. Nagroda nadawana jest corocznie.
- Oba miasta powołują jury nagrody, które składa się z po trzech stałych członków z każdej strony i po jednym reprezentancie miasta. Jury wybiera co roku dwóch laureatów: jednego polskiego i jednego niemieckiego.
- Nagroda jest nagrodą literacką. Nagrodą wyróżnieni zostają autorzy, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. To sformułowanie zostanie przyjęte jako preambuła do dyplomów.
- Jury decyduje niezależnie i suwerennie. Jej orzeczenie jest ostateczne i nie do obalenia.
- Nagroda może być przyznana autorom, którzy mają wybitne osiągnięcia następujących dziedzinach: liryka, proza, dramat, eseistyka w ogólnym sensie, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia i edycja.
- Wysokość nagrody określają oba miasta.
- Termin i miejsce wręczenia nagrody ustalane będą przez oba miasta.
Procedura wyboru
- Propozycje kandydatów zgłaszane przez mieszkanki i mieszkańców miasta Torunia i Getyngi mogą być uwzględnione przez jury.
- Jury musi mianować laureatów w ustalonym przez oba miasta terminie.
- Obrady jury są tajne. Decyzja jest podawana do wiadomości przez oba miasta.
Praca jury
- Członkowie jury są powoływani przez każde z miast na 4 lata. Ich ponowne mianowanie jest możliwe.
- Jury składa się z ośmiu osób i jej członkowie są, z wyjątkiem obu reprezentantów, miasta nieusuwalni. Jeżeli członek jury się wycofa, musi zostać powołany nowy członek.
- Jury obraduje z reguły dwa razy w roku. Jest ono zdolne do podejmowania decyzji, jeżeli jest obecnych co najmniej sześciu członków. Podejmuje ono swoje decyzje możliwie jednogłośnie, przynajmniej jednak pięcioma głosami.
- Członkowie jury wykonują swoją funkcję honorowo. Powstałe w związku z posiedzeniami jury koszty ponoszone są przez oba miasta.