UWAGA!

Do 12 maja 2010 r. zbierane były uwagi na temat projektu Strategii Rozwoju Miasta Torunia na lata 2009-2020. Obecnie miasto wraz z wykonawcą dokumentu ustosunkowuje się do zgłoszonych uwag. Rozpatrzenie uchwały dotyczącej przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 planuje się na Sesji Rady Miasta Torunia we września 2010 r.

>>> PRZEJDŹ DO STRONY KONSULTACJI (strona archiwalna)


 "Toruń jest znanym w świecie miastem historycznym,
w którym rozwija się nauka, kultura i gospodarka,
gdzie dobrze się żyje i do którego chętnie wraca."


"Strategia rozwoju miasta Torunia" została uchwalona przez Radę Miasta Torunia 16 maja 2002 roku (uchwała nr 1077/2002 Rady Miasta Torunia).

Dokument został opracowany 6 lat po uchwaleniu przez Radę Miejską Torunia "Generalnych założeń przyszłości Torunia" (15.02.1996).

Strategia uwzględnia zmiany gospodarcze i społeczne, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich lat. Należą do nich m.in. wprowadzone w Polsce reformy administracyjne, których efektem jest powstanie nowego województwa kujawsko-pomorskiego z Toruniem jako jedną z jego dwóch stolic.

Czynnikami mającymi wpływ na zapisy "Strategii rozwoju miasta Torunia" były: "Strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego" przyjęta przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2000 r. oraz "Koncepcja polityki przestrzennej zagospodarowania kraju" przyjęta przez Sejm RP w listopadzie 2000 r.

Strategia to dokument, który może wesprzeć działalność samorządu miejskiego w sytuacji ograniczonego dostępu do środków prorozwojowych. Jest także opracowaniem mającym ułatwiać ubieganie się przez samorząd miejski o fundusze zewnętrzne wspomagające rozwój, w tym funduszy wsparcia Unii Europejskiej. Strategia umożliwia właściwe i skierowane na rozwój miasta pozyskiwanie i wydawanie pieniędzy publicznych.

"Strategia rozwoju miasta Torunia" to dokument o charakterze społecznym, opracowany profesjonalnie przy współpracy różnych środowisk Torunia, konsultanta zewnętrznego i ekspertów branżowych. W ocenie uwarunkowań rozwoju miasta uczestniczyli przedstawiciele środowiska naukowego, gospodarczego, kulturalnego i społecznego miasta, toruńscy licealiści oraz dzieci.

Właściwa praca nad tworzeniem strategii odbyła się w ramach ośmiu zespołów problemowych. Na ich potrzeby powstały specjalistyczne opracowania, analizy i diagnozy z zakresu demografii, ochrony środowiska, turystyki i innych dziedzin. Ponadto wśród reprezentatywnej grupy mieszkańców przeprowadzono badania ankietowe dotyczące aspektów społeczeństwa obywatelskiego (ankieta Toruń 2000 i jego mieszkańcy).