Tytuł projektu:
XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek ,,Spotkania’’
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2019
Realizator:
Teatr Baj Pomorski
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 426 052,42 zł
Kwota dofinansowania: 60 000 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora publicznego i prywatnego
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2019”.
Termin realizacji:
11-19 października 2019 r.
Opis projektu:
XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA odbył się w dniach 11-19 października 2019 roku. Na scenach Baja zaprezentowano 21 spektakli, w tym 15 konkursowych, w wykonaniu następujących teatrów: Stuffed Puppet Theatre z Holandii, MATERIA theatre z Rosji, Teatru Lalka z Warszawy, Grodzieńskiego Teatru Lalek, Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Lalek z Kłajpedy, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru Animacji z Poznania, Państwowego Teatru Lalki ,,Tęcza” ze Słupska, Teatru Baj z Warszawy, Teatru Pinokio z Łodzi (w koprodukcji z Grupą Coincidentia), Novego Ruchu Teatr z Wrocławia, Teatru Fraktal z Łodzi. Pozostałe stanowiły: 2 pokazy szkół teatralnych i 2 spektakle ,,Baja Pomorskiego”.
Festiwalowi towarzyszyła promocja dramatu współczesnego i spotkanie z autorką jednej z sztuk z tej dziedziny (Centrum Sztuki Dziecka), debata poświęcona dramaturgii współczesnej dla dzieci i młodzieży, warsztaty międzypokoleniowe (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury), warsztaty muzyczne i plastyczne, promocja katalogu zbiorów Działu Widowisk Lalkowych Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi ,,Wszystkie nasze lalki”, parada teatralna ulicami Starego Miasta, kiermasz książek przygotowany przez Wydawnictwo ,,BIS” oraz wystawa scenografii teatralnej (autor: Dariusz Panas). Ponadto na scenie zagościło 11 Teatrów Osób Niepełnosprawnych w ramach Przeglądu ,,Innym Okiem", Odbyły się również trzy warsztaty towarzyszące temu wydarzeniu.
Na Festiwalu ukazano szeroki wachlarz form współczesnej sztuki lalkarskiej i animacji. Pozwoliło to publiczności, szczególnie tej dziecięcej, zetknąć się z różnorodnością kultur, ale również bieżącymi kierunkami rozwoju kultury i sztuki lalkarskiej pod względem formy i estetyki.
W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Metryczka projektu