XXII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży | www.torun.pl

XXII Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży

Data wydarzenia
-
Nagrodzona praca Neli Tomasovej, lat 6, Słowacja
Opis wydarzenia: 

22. edycja Międzynarodowego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży odbywa się w czasie szczególnym. Czasie lockdownów, dystansu społecznego, zamkniętych szkół, nauki zdalnej, czasie utrudnionych kontaktów uczniów z nauczycielami, częstokroć braku możliwości korzystania z pracowni plastycznych. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa dotknęły nas wszystkich. Stąd organizacji tegorocznego Biennale towarzyszyły poważne obawy czy tak wielki, obejmujący swoim zasięgiem różne rejony świata projekt uda się w pełni zrealizować. Z niepokojem śledziliśmy sytuację w poszczególnych krajach, poprzez internet i media społecznościowe obserwowaliśmy aktywność rozmaitych placówek, byliśmy w stałym kontakcie z nauczycielami. Wiedzieliśmy, że mimo wszelkich trudności, na całym świecie, w różnych, często bardzo od siebie oddalonych ośrodkach realizowane są ciekawe zajęcia plastyczne, powstaje mnóstwo interesujących prac, także graficznych. Część z nich dotarła na nasz konkurs. Prawie 5 tysięcy nadesłanych do Torunia, tworzonych z pasją i wyobraźnią linorytów, papierorytów, kolografii, litografii, suchorytów, serigrafii, akwafort i akwatint świadczy zarówno o ogromnej inwencji twórczej uczestników konkursu, jak i zaangażowaniu ich nauczycieli, którzy wszelkie meandry warsztatu graficznego, wiedzy na różny temat różnych technik graficznych tak efektywnie potrafią przekazać swoim uczniom.

Pomimo, że podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej prac nadesłano z ośrodków europejskich, głównie ze Słowacji, Słowenii, Rosji, Czech i Polski, nie zabrakło interesujących grafik z krajów bardziej odległych często kulturowo egzotycznych, takich jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia. Z tego niezwykle bogatego, różnorodnego zbioru jurorzy wybrali liczący 769 prac zestaw, który zaprezentowany zostanie na wystawie pokonkursowej. Wśród prezentowanych prac znajdują się też te wyróżnione nagrodami, zarówno indywidualnymi, które przyznano 80 uczestnikom, jak i nagrodami zbiorowymi za najlepsze kolekcje , które w tym roku trafią do Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku (Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego), Zakładnej Umeleckiej Skoly w Spisskiej Beli na Słowacji (Nagroda Prezydenta Miasta Torunia) oraz Osnovnej Soli Sveti Jurij w Rogasovci w Słowenii (Nagroda Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka). Uroczyste podsumowanie Biennale odbędzie się 21 października o godz. 12.00 w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu. Zostali na nie zaproszeni laureaci konkursu, nauczyciele i rodzice, przedstawiciele władz samorządowych i placówek dyplomatycznych.

Po wręczeniu nagród zaproszeni goście przejdą do siedziby Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej.

Wystawa prezentowana będzie na Rynku Nowomiejskim 17 do 30.11, w filii przy ul. Kościuszki 41/47 do 7.12

Data: 
21.10.2021 12:00 — 07.12.2021 00:00
Miejsce: 
Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Rynek Nowomiejski 17
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.