"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Nietypową atrakcją zaproponowaną przez Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ramach obchodów Roku Kopernika w Toruniu jest "Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023", bazująca na gigantycznych modelach planet Układu Słonecznego z wystawy "Misja po Układzie Słonecznym".

W sześciu lokalizacjach na terenie Torunia będzie można spotkać kilkumetrowe namioty pneumatyczne takich obiektów jak: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Księżyc oraz Mars, czyli tzw. wewnętrzny Układ Słoneczny. Odwzorowane będą również Fobos i Deimos, czyli księżyce Marsa w skali do prezentowanego modelu planety. Każdej planecie będzie towarzyszyć obsługa w postaci zespołu koordynatorskiego Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz koła astronomicznego LOŻA z LO im. M. Kopernika w Żywcu, którzy będą udzielać informacji nt. składników wystawy oraz prowadzić będą zbiórkę publiczną na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce i działań Light Pollution Think Tank, do symbolicznych skarbon w kształcie kul.
 
O zbiórce zgłoszonej do MSWiA pod nr 2023/3865/OR można przeczytać na stronie zbiorki.gov.pl
 
Dodatkowo w każdym z nw. lokalizacji, dostępne będą materiały nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem i metod ochrony ciemnego nieba, które powinny w sposób szczególny wybrzmieć właśnie w Roku Kopernika, gdyż jako jeden z nielicznych krajów w Europie, Polska nie posiada na ten moment praktycznie żadnych regulacji nt. emisji światła. Mówi o tym m.in. Memorandum w sprawie ustanowienia prawnych podstaw zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego.
 
Modele obiektów z Układu Słonecznego będą rozlokowane na terenie kilku toruńskich obiektów, które występują w naszym wydarzeniu w roli partnerów i sponsorów wystawy. Wśród nich mamy przyjemność gościć z naszą wystawą w następujących lokalizacjach:
 • Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK,
 • Hotel Bulwar,
 • Centrum Handlowe Nowe Bielawy,
 • Miasto Toruń,
 • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej,
 • Toruń Plaza.
Dodatkowo w każdym z tych miejsc będzie można otrzymać od obsługi planet (w niebieskich t-shirtach z napisem Stowarzyszenie POLARIS - OPP lub symbolicznych strojach astronautów z NASA typu ACES), okolicznościowe pieczątki przedstawiające każdą z wyeksponowanych planet. Do tego celu dostępne będą drugie wersje tej samej mapki w wersji drukowanej z pustymi polami do przybijania pieczątek, które można pobrać w dowolnym miejscu (liczba egzemplarzy ograniczona!).
 
Obsługa będzie dostępna zazwyczaj od godz. 9:00-10:00 rano aż do godz. 19:00-20:00 wieczorem każdego dnia (14-15 września br.), z możliwymi, krótkimi przerwami technicznymi. Do zbierania pieczątek zapraszamy w szczególności rodziny z dziećmi, gdyż na koniec wystawy tj. w piątek, 15 września br. o godz. 19:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się finał ekspozycji organizowany przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Podczas tego podsumowania w ramach prowadzonego quizu przy planecie Ziemia, będzie można wygrać rodzinne (maksymalnie 4os.) zaproszenie na pobyt w Beskidzie Żywieckim na obserwacje astronomiczne w pierwszym obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka.
 
Aby wziąć udział w quizie konieczny będzie smartfon z dostępem do Internetu. Rodziny, które udzielą odpowiedzi jako pierwsze (najszybciej) poprawnej odpowiedzi w jednej z trzech rund, będą mogły liczyć na nagrodę w postaci vouchera naszej organizacji, zapraszającego do bezpłatnego zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego, a także innych atrakcji POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej wraz z przewodnikiem / koordynatorem, który oprowadzi laureatów podczas wizyty. W pakiecie otrzymają także weekendowy pobyt w jednym z lokalnych pensjonatów, zaś samodzielnie będzie konieczność zapewnienie sobie dojazdu oraz wyżywienia.
 
Szczegółowe zasady udziału w quizie przedstawi koordynator prowadzący wydarzenie finałowe przy modelu planety Ziemia w momencie finału. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania modelu planet Układu Słonecznego oraz wspólnej zabawy!
Data: 
14.09.2023 09:00 — 15.09.2023 21:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.