Wykład o Konstytucji Odrodzonej Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wykład o Konstytucji Odrodzonej Polski

Data wydarzenia
-
Zdjęcie wybarwionych na biało-czerwono kamienic i wieży
Opis wydarzenia: 

Marzec to miesiąc, w którym wspominamy drogę do niepodległej Polski, która biegła dla Polaków bardzo długo, a zakończyła się uchwaleniem Konstytucji Marcowej zwanej także Konstytucją Odrodzonej Polski. W czasie wykładu prowadzonego przez profesora Jarosława Kłaczkowa poznamy historyczne meandry, jakie do niej prowadziły.

W 1914 roku nikt nie przypuszczał, że wolność przyjdzie 4 lata później. Tym niemniej po Akcie 5 listopada 1916 roku sprawa polska, wbrew intencjom ich twórców, uległa umiędzynarodowieniu. Jednym z elementów tej nowej politycznej układanki stało się powołanie w 1917 roku najpierw Tymczasowej Rady Stanu, a następnie Rady Regencyjnej. Z punktu widzenia myśli konstytucyjnej pozostałością po tym okresie pozostał projekt konstytucji przygotowany przez Tymczasową Radę Stanu oraz dekret Rady Regencyjnej z 14 listopada 1918 roku o przekazaniu władzy Józefowi Piłsudskiemu. Sam Naczelnik Państwa w swoim już dekrecie użył pojęcia jasno wskazującego na republikańską przyszłość ustrojową Polski. W dobie tworzenia się państwa bardzo szybko przystąpiono do prac nad konstytucją. Powstały trzy projekty nazwane później trochę egzotycznie i enigmatycznie projektami: ludowym, amerykańskim i francuskim. Później powstałą jeszcze bardziej tajemniczo brzmiąca Ankieta. A dopiero potem znana już szeroko Mała Konstytucja, Statut Organiczny Województwa Śląskiego i prace nad konstytucją. Jej finał miał miejsce w marcu 1921 roku, a tytułowa konstytucja będąca przedmiotem wykładu (z jej nowelizacją w sierpniu 1926 roku) obowiązywała do 1935 roku.

Jarosław Kłaczkow – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2011-2014 zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki. Były prezes toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz kierownik Zakładu Historii XX wieku. Aktualnie kieruje Katedrą XIX-XX wieku i Historii Najnowszej w Instytucie Historii i Archiwistyki. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Miłośników Torunia, a także Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (PAN). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii społeczno-politycznej Polski XIX i XX wieku. Autor kilkunastu monografii, albumów, podręczników. Współautor Atlasu miasta Torunia. Redaktor serii wydawniczej O Niepodległą i Jej trwanie.

Do zobaczenia na artusowym Facebooku (kliknij i przejdź na profil) i YouTube  (kliknij i przejdź na kanał).

Data: 
17.02.2021 20:00
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Na zdjęciu: strażak biegnie z wężem strażackim
    Miasto
    Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Strażak w masce podczas wykonywania zadania z gaszeniem ogniem
    Miasto, Sport
    Na toruńskiej starówce rozpoczęły się w czwartek 27 czerwca 2024 r. zmagania strażaków w Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Europy o tytuł Najtwardszego Strażaka.
  • Plakat informujący o koncercie flisaków
    Kultura, Miasto
    Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Prezydent Torunia z sygnatariuszami umowy z firm Solaris i MZK
    Miasto, MZK
    Cztery kolejne, nieskoemisyjne autobusy przybędą w taborze toruńskiej komunikacji miejskiej. 27 czerwca 2024 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.
  • Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Z okazji 110. rocznicy odsłonięcia pomnika Flisaka w piątek 28 czerwca 2024 r. o godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się specjalny koncert. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Roku Flisactwa.
  • Ruszają wakacyjne imprezy na basenach letnich w Toruniu. Na lewobrzeżu odbędzie się rekreacyjna impreza Toruń Summer Time. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę 29 czerwca 2024 r. na Kempingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
  • 26 czerwca 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami Izby Przemysłowo-Handlowej.
  • Od 27 do 29 czerwca 2024 r. toruńska starówka będzie miejscem zmagań strażaków z Polski i Europy.
  • W czterech lokalizacjach w centrum Torunia od 26 czerwca 2024 r. działają kurtyny wodne.
  • 26 czerwca 2024 r. w Centrum Dialogu odbyła się narada z dyrektorami jednostek oświatowych, podczas której podsumowano zakończony już rok szkolny 2023/2024.
  • Znamy pełen skład głównej sceny Festiwalu NADA.