ID zawartości
2593

Wielkie otwarcie Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia

Opis wydarzenia

Już niedługo, w dniach 11-13 października 2024 r., Toruń będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia.

To nowa przestrzeń w sercu tej historycznej dzielnicy. Jest to miejsce nowoczesne, przystosowane, by oferować szeroki zakres wydarzeń. Jego celem jest integrowanie lokalnej społeczności oraz stwarzanie warunków do twórczej ekspresji, edukacji i rozwoju sztuki.

Niedawno wyremontowany budynek położony przy ulicy Bydgoskiej 50 to miejsce pełne możliwości. Powstałe tam pomieszczenia będą mogły służyć szerokorozumianemu rozwojowi kulturalnemu. Wśród dostępnych sal są m.in. studio nagrań, studio fotograficzne, sala wielofunkcyjna bądź pracownia komputerowa.

W ramach otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, przez trzy dni mieszkańcy oraz goście będą mogli uczestniczyć w szerokim wachlarzu wydarzeń kulturalnych, które podkreślą potencjał nowego miejsca. W programie przewidziano między innymi koncerty, warsztaty, spektakle oraz spotkanie autorskie.

Piątek 11 października

Pierwszy dzień zapowiada się wyjątkowo. Oficjalne otwarcie rozpocznie się o godzinie 16:30 w sali wielofunkcyjnej.  Zaraz po nim odbędzie się koncert Jerzego Mazzolla. Tego samego dnia, o godzinie 18:00 w sali bibliotecznej, zaplanowana jest atrakcja dla koneserów sztuki – wystawa prac Andrzeja Poprostu.

Sobota, 12 października

Drugi dzień otwarcia rozpocznie się spotkaniem autorskim z Piotrem Jaconiem – autorem książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Będzie to okazja, aby porozmawiać z nim o najnowszej publikacji oraz sytuacji osób transpłciowych w Polsce. Tego dnia wystartuje również Festiwal Liści, czyli wyjątkowa, jesienna propozycja na spędzanie czasu. W programie m.in. wykład o perfumach, warsztaty fotograficzne czy warsztaty zatytułowane „Twórcza Jesień” – na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy. Na koniec dnia, o godzinie 18:00, odbędzie się koncert Kamila Czeszela.

Niedziela, 13 października

Ostatni dzień to ciąg dalszy Festiwalu Liści. Od godziny 11:00 aż do wieczora odbywać się będą różnorodne warsztaty. Organizatorzy zaplanowali zajęcia z bębnami afrykańskimi, perfumiarskie, sensoryczne, literackie oraz wiele więcej (na wszystkie z nich obowiązują wcześniejsze zapisy). Zakończeniem tego dnia, jak i całego otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, będzie koncert Joanny Żmijewskiej.

Zapisy na warsztaty

Część wydarzeń, takich jak koncerty czy spotkanie autorskie, to wydarzenia otwarte. Na warsztaty jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.grodzka@tak.torun.pl lub numerem telefonu: +48 538 489 887.

Szczegółowy program pod linkiem: https://www.tak.torun.pl/co-robimy/wydarzenia-2024/otwarcie-kulturalneg…

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kulturalny hub bydgoskiego Przedmieścia
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Położenie

Toruńska Noc Naukowców 2024

Opis wydarzenia

Wykład autorski „Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później” – będzie jedną z głównych atrakcji Toruńskiej Nocy Naukowców 2024, który wygłosi prof. Aleksander Wolszczan. 

Do Torunia prof. Aleksander Wolszczan przyjedzie na wyłączne zaproszenie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, by promować aplikację i portal Odnajdź Naukę. Projekt ten został dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Toruńska Noc Naukowców 2024 odbędzie się 27 września 2024 r. w budynku głównym Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (MW1) oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) między godz. 16:00 a 22:00. 

Wcześniej, w godzinach przedpołudniowo-popołudniowych (09:00-15:00) na wykłady, warsztaty i pokazy zapraszają: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Chemii UMK, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Sztuk Pięknych oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wydarzenie w CNMW obowiązują bezpłatne wejściówki, a liczba miejsc jest ograniczona.

Toruńska Noc Naukowców 2024 to stanowiska popularnonaukowe, wykłady naukowców oraz warsztaty mikrobiologiczne. To też aż dziewięć stanowisk CNMW, promujących aplikację i portal Odnajdź Naukę, które znajdziecie na sześciu piętrach w budynku głównym (MW1) oraz pięć wykładów (MW1, MW2).

Na jednym ze stanowisk, znajdziecie ponadto ekspozycję elementów systemów próżniowych i linii badawczych, czy przykłady próbek badanych na synchrotronach. Przeniesiecie się też na symulatorze lotu samolotem F-35, ale i szybowca w strefę lotnictwa, o sile nośnej samolotu dowiecie się więcej w tunelu aerodynamicznym. Nie zabraknie strefy konstruktora, mechatroniki, RoboWarsztatu i interaktywnego robota EuGenius’a.

Warto wiedzieć

Prof. Aleksander Wolszczan to jedyny spośród 40 naukowców, których biogramy znalazły się w aplikacji i portalu, a z którym do dziś możemy jeszcze porozmawiać o nauce i ważnych dla nas dokonaniach i odkryciach. 

Przypomnijmy, projekt Odnajdź Naukę to pierwsza tego typu aplikacja i strona www w Polsce, stanowiąca jeden z niewielu przyjaznych sposobów zapoznania się z dorobkiem naukowym kilku pokoleń badaczy związanych z województwem kujawsko-pomorskim i jednocześnie będąca narzędziem turystycznym, ułatwiającym planowanie wycieczek (pieszych, rowerowych czy samochodowych) z historią nauki, jako wiodącym motywem. 

Wykład „Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później” prof. Aleksander Wolszczan wygłosi po odsłonięciu tablicy pamiątkowej dedykowanej aplikacji i portalowi Odnajdź Naukę, które to odsłonięcie zaplanowaliśmy o godz. 18.30 na parterze budynku głównego MW1. 

Wykładu polskiego radioastronoma, współodkrywcę (wraz z Kanadyjczykiem Dale’em Frailem) pierwszych planet pozasłonecznych, a dziś profesora Pennsylvania State University wysłuchamy w sali konferencyjnej MW2, między 19.30, a 21.30. Wykład będzie transmitowany na żywo na kanale YouTube oraz Facebook CNMW.


Wszystkie atrakcje w MW1 będą dostępne w trzech turach zwiedzania: w godz. 16:00-18:00, 18:00-20:00 oraz 20:00-22:00. Wykłady w MW2 odbędą się w przestrzeni wystawienniczej, która będzie jednak wyłączona ze zwiedzania.

Bezpłatne wejściówki na daną turę można odebrać w kasach Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godzinach otwarcia. Wejściówki będą wydawane do wyczerpania puli na daną turę. W przypadku wolnych miejsc – wejściówki będą wydawane w dniu wydarzenia na pół godziny przed każdą turą w kasach w budynku głównym Młyna Wiedzy (MW1). Jedna osoba może otrzymać maksymalnie cztery wejściówki. 

Organizatorami Toruńskiej Nocy Naukowców 2024 są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Partnerzy wydarzenia: Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w Rzeszowie oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk INBIOTEK z Olsztyna.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Organizator
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Inne
Spotkanie
Położenie

Weekend seniora z kulturą w Muzeum

Opis wydarzenia

Już po raz kolejny Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje „Weekend seniora z kulturą”. 

To akcja, której celem jest zachęcenie osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Podczas tegorocznej edycji szczególny nacisk kładziemy na integrację międzypokoleniową, dlatego zachęcamy również dzieci i młodzież do uczestnictwa w tej inicjatywie. 

W dniach 5–6 października 2024 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu weźmie udział w akcji, zapraszając seniorów oraz dzieci i młodzież do uczestnictwa w przygotowanych z tej okazji wydarzeniach. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu

W dniach 5–6 października br. zapraszamy wszystkie osoby powyżej 60. roku życia do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych we wszystkich oddziałach Muzeum Okręgowego w Toruniu.
•    Termin: 5–6 października br.
•    Miejsce: oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu
•    Wstęp wolny do wszystkich oddziałów dla seniorów powyżej 60. roku życia

Muzeum Toruńskiego Piernika

W Muzeum Toruńskiego Piernika, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu, odbędzie się „Pokoleniowe pierniczenie”, czyli warsztaty wypieku piernika, na które zapraszamy w dniach 5 i 6 października br. o godz. 11.00. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest udział seniora wraz z przedstawicielem młodego pokolenia (od 4. do 18. roku życia). 
•    Termin: 5–6 października br., godz. 11.00
•    Miejsce: Muzeum Toruńskiego Piernika 
•    Koszt udziału w warsztatach to symboliczne: 5 zł / os

Ratusz Staromiejski

Kolejną propozycją, która może przyczynić się do łączenia pokoleń, ale również walki z wykluczeniem i zachęceniem do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym seniorów, jest wydarzenie pt. „Sztuka łączy pokolenia” – czyli oprowadzanie seniorów wraz z dziećmi i młodzieżą przez kuratorkę zbioru Annę Kroplewską-Gajewską po „Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku” w Ratuszu Staromiejskim – 5 października br. o godz. 13.00.
•    Termin: 5 października br., godz. 13.00
•    Miejsce: Ratusz Staromiejski
•    Koszt oprowadzania: 5 zł /os.

Nie zapominajmy, że to wzajemne relacje kształtują naszą przyszłość, a najcenniejszym darem, jaki możemy komuś ofiarować, jest nasz czas. Będzie nam niezmiernie miło spotkać się z Państwem przy tej niezwykłej inicjatywie łączącej pokolenia.
__
Wydarzenie: „Weekend seniora z kulturą”
Termin: 5–6 października br.
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Oddziały Muzeum Okręgowego w Toruniu
Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Inne
Spotkanie
Położenie

Święto ulicy Przedzamcze

Opis wydarzenia

Pokazy rycerskie, warsztaty dla dzieci czy kino plenerowe – to i wiele innych atrakcji czekać będzie na mieszkańców Torunia oraz turystów w ramach Święta ulicy Przedzamcze 28 września 2024 r. 

To wyjątkowe wydarzenie, pozwalające na celebrację lokalnej historii i kultury. Odwiedzający Zamek Krzyżacki będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Od godziny 12:00 aż do 17:00 teren Zamku Krzyżackiego będzie wypełniony atrakcjami. Na zwiedzających czekać będzie piękna, kwiatowa alejka, a także ściana pełna karteczek z pozytywnymi cytatami. Dla nieco bardziej kreatywnych osób przygotowane będą warsztaty wraz z Kulturalnym Hubem Bydgoskiego Przedmieścia. Będzie można również obejrzeć występy dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury. Dodatkowo, o godzinach 12:00, 14:00 oraz 16:00 odbędą się pokazy walk rycerskich.

Osoby odwiedzające Zamek Krzyżacki o godzinie 13:00 będą miały okazję, aby zwiedzić go razem z przewodnikiem. Zwiedzanie będzie możliwe w ramach biletu wstępu w cenie 20 zł normalny oraz 12 zł ulgowy. Zwiedzanie potrwa około godziny i dostarczy informacji oraz ciekawostek o Zamku Krzyżackim w Toruniu.

O godzinie 17:00 zacznie się wyjątkowy wykład z cyklu „Zamek pełen historii”. Zajęcia o nazwie „Wojskowość zakonu krzyżackiego” będą darmowe, a poprowadzi je profesor Krzysztof Kwiatkowski. Wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.

Dodatkowo, o godzinie 18:00 na terenie Zamku Krzyżackiego będzie można obejrzeć film „Filip” w czasie wyjątkowego kina plenerowego. Bezpłatne wejściówki można już teraz odbierać w kasie Zamku. Warto pamiętać, że ich liczba jest ograniczona.

Święto ulicy Przedzamcze to wydarzenie łączące w sobie elementy rozrywki, edukacji oraz wspólnego świętowania w otoczeniu zabytkowych murów toruńskiej starówki. To wyjątkowa okazja, aby aktywnie spędzić czas i zgłębić nieco lokalną historię.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Święta miejskie i rocznice
Inne
Impreza plenerowa
Spotkanie
Położenie

Odkrycia. Sztuka Kobiet

Opis wydarzenia

W pierwszej połowie października odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie będące platformą do podjęcia szerokiego dialogu na temat twórczości kobiet, ich inspiracji, trudów, ale i sukcesów. Odkrycia. Sztuka Kobiet nie tylko będzie celebracją osiągnięć kobiet, ale także stanie się przestrzenią do refleksji nad ich rolą oraz inspiracją do dalszej twórczości.

Wydarzenie przeniesie wszystkich w interdyscyplinarną podróż po różnych dziedzinach sztuki. W programie znajdą się między innymi: wystawa Polish Women Photographers, klimatyczny koncert Moniki Borzym, pokaz filmu autorstwa Kingi Dębskiej towarzyszący wizycie reżyserki w Dworze Artusa, spotkanie z Miką Urbaniak, którego pretekstem jest jej książka a także rozmowa z psycholożką o samorozwoju, warsztaty relaksacyjne i jogi.

 

PROGRAM

10.10.2024 (czwartek)

19:00, Monika Borzym „Kołysanki dla dorosłych” | koncert + spotkanie z artystką (wstęp biletowany)

10 października w ramach wydarzenia „Odkrycia. Sztuka Kobiet” na scenie Dworu Artusa wystąpi Monika Borzym razem ze swoim najnowszym albumem „Kołysanki dla dorosłych”. Przybyli goście będą mieli okazję usłyszeć znane, jazzowe standardy w intymnych i sensualnych aranżacjach oraz spotkać się z artystką.

Monika Borzym – charyzmatyczna wokalistka soulowo-jazzowa młodego pokolenia. Współpracowała z ikonami polskiego i światowego jazzu, takimi jak: Gil Goldstein, Matt Pierson, Aaron Parks, John Scofield, Randy Brecker, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski czy Krzysztof Herdzin.

„Kołysanki dla dorosłych” są szóstym albumem artystki, który zawiera piosenki idealne na randkę. Wokalistce na scenie towarzyszyć będzie trio wybitnych muzyków: Krzysztof Dys (fortepian), Michał Bryndal (perkusja) oraz Max Mucha (kontrabas). W repertuarze koncertu znajdą się między innymi takie kompozycje jak: „Blame it on my youth”, „It amazes me”, „Old devil moon” czy pełen zmysłowości „Kiss” z repertuaru Prince’a.

11.10.2024 (piątek)

18:00, Polish Women Photographers – wernisaż wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek”

Wystawa prezentuje fotografie stworzone przez członkinie stowarzyszenia Polish Women Photographers, które ukazują miniony rok z perspektywy zarówno doświadczonych, jak i początkujących autorek. Po raz czwarty artystki z różnych zakątków świata dzielą się kluczowym dla nich kadrem, w którym uchwyciły momenty istotne dla ich osobistego i twórczego rozwoju. Ekspozycja stanowi nie tylko przegląd ich artystycznych osiągnięć, ale także głos w dyskusji na temat równouprawnienia w świecie fotografii.

19:00, „Będzie lepiej”, spotkanie autorskie z Miką Urbaniak

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki – Mika Urbaniak – zajmuje się muzyką odkąd pamięta. Swój pierwszy utwór skomponowała mając 11 lat! Od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwie legendy muzyki jazzowej, pionierów fusion jazz – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka – wyrastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, soul, RnB i blues były podstawą jej muzycznego rozwoju. Ma bardzo ekspansywną, twórczą i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować w różnych stylach. Unikalny, aksamitny i pełen melancholii głos Miki hipnotyzuje słuchaczy. A jej rytmiczny, osobliwie poetycki i porywający styl rapowy, dodaje muzyce ekspresji i jest nieodłącznym składnikiem oryginalnego stylu.

22 marca 2023 roku ukazała się książka będąca wywiadem-rzeką Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak pt. „Będzie lepiej”. Opowiada w niej szczerze o swoim uzależnieniu od alkoholu, o chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale też i o sile miłości.

12.10.2024 (sobota)

16:00, Malowane Kawą | warsztaty z arteterapeutką (obowiązują zapisy)

Kawa pięknie barwi papier na różne odcienie beżu i brązu, ale nasze kuchnie skrywają wiele innych surowców o właściwościach barwierskich! Podczas warsztatów samodzielnie zaprojektujemy naturalną gamę kolorystyczną i stworzymy małe dzieła sztuki przy pomocy znanych nam produktów. Podczas twórczego spotkania odetchniemy od zgiełku tygodnia przy aromatycznych zapachach.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres edukacja@artus.torun.pl

18:00, Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z psychoterapeutką Joanną Dardzińską i kulturoznawczynią oraz fotografką Joanną Piecyk

Samorozwój odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę. Pozwala nam realizować swoje marzenia, cele i plany, odkrywać potrzeby, talenty oraz odnosić sukcesy i rozwijać kompetencje. Co jednak, gdy wewnętrzny krytyk wciąż nie pozwala nam działać, a nasze przekonania biorą górę nad faktami? Jak pokonywać perfekcjonizm i pozwalać dochodzić do głosu dojrzałemu dorosłemu? I wreszcie – jaki wpływ na nasze poczucie spełnienia mają media społecznościowe i czy można się od nich uzależnić? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź. Dowiemy się także, dlaczego właściwie samorozwój jest aż tak ważny dla współczesnego człowieka, czy wolny wybór rzeczywiście daje szczęście i czy w konsumpcyjnym świecie, zdominowanym przez sprzedażowe narracje, jest miejsce na głębokie refleksje i pracę nad sobą.

Joanna Dardzińska – certyfikowana psychoterapeutka CBT, mediatorka, edukatorka. Od 17 lat wspiera dorosłych w rozumieniu siebie i świadomym życiu. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe, Kręgi Kobiet, grupy rozwojowe, a także psychoterapię indywidualną (terapia schematów i behawioralno–poznawcza). Wspólnym mianownikiem jej wszystkich działań jest tworzenie przestrzeni do zatrzymania się i spotkania z samym sobą. Prowadzi w social mediach profil Zacznij blisko, w którym namawia do większej łagodności wobec siebie i odwagi życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Jest fanką małych kroków, prostych patentów i psychologii blisko życia.

Joanna Piecyk – kulturoznawczyni, fotografka i animatorka kultury. Prowadzi warsztaty indywidualne i grupowe, organizuje wystawy, konsultuje. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną, biznesową i eventową. Wraz z mężem prowadzi agencję CYK media, w ramach której tworzą materiały brandingowe dla biznesu: zdjęcia, video i strony internetowe. Wielokrotnie dokumentowała też projekty realizowane w ramach programów EtnoPolska czy Kultura — Interwencje Narodowego Centrum Kultury. Miłośniczka antropologii, etnografii i filozofii.

13.10.2024 (niedziela)

12:00, Joga w Artusie | warsztaty (obowiązują zapisy)

Sesja łagodnej jogi, podczas której w duchu uważności i koncentracji będziemy dążyć do wzmocnienia osłabionych mięśni, pobudzenia energii życiowej, ale też głębokiego odprężenia i rozluźnienia na wszystkich poziomach. Poprzez praktykę asan, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne będziemy uczyć się komunikacji ze swoim ciałem, aby – odzyskując z nim kontakt – zbliżać się do stanu naturalnej równowagi i harmonii. W zajęciach można wziąć udział niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i dotychczasowego doświadczenia na macie.

Zajęcia poprowadzi Magdalena Janowska – instruktorka hatha jogi, jogi powięziowej oraz onkojogi. Od początku swojej ścieżki związana z Domem Jogi Winnica, gdzie obecnie prowadzi zajęcia jogi relaksacyjnej. Joga jest dla niej przestrzenią do czułego i uważnego spotkania ze sobą, dzięki któremu może odkrywać i uwalniać swoje supermoce, a ograniczenia przyjmować z szacunkiem i wyrozumiałością, by w pełni czerpać radość z bycia sobą i w sobie.

Prosimy o zabranie ze sobą swoich mat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres marta.ryhanycz@artus.torun.pl

17:00, spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”

Kinga Dębska jest polską reżyserką i scenarzystką. Za swoje filmy otrzymała wiele nagród filmowych, w tym dwóch Orłów. Jej filmy fabularne: „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” i „Zupa nic” prócz zdobytych licznych nagród i wyróżnień, odniosły także duży sukces frekwencyjny. Po spotkaniu z artystką odbędzie się pokaz najnowszego jej filmu „Święto Ognia”, który opowiada o zmaganiach z ograniczeniami fizycznymi.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Spotkanie
Położenie

20 lat Szkoły Leśnej na Barbarce

Opis wydarzenia

20-lecie istnienia obchodzi w tym roku Szkoła Leśna na Barbarce. Z tej okazji toruńska placówka zaprasza w weekend 28-29 września 2024 r. na warsztaty przyrodnicze i piknik dla mieszkańców. 

Świętowanie jubileuszu rozpocznie się już w czwartek 26 września. W programie dnia odsłonięcie tablicy pamiątkowej i panel „Edukacja w dobrym klimacie”. Dzień później, w piątek 27 września zaplanowano warsztaty dla nauczycieli „Edukacja ekologiczna w praktyce” (obowiązują zapisy). 

Z myślą o szerszym kręgu mieszkańców Torunia i regionu przygotowano cykl imprez 28-29 września

W sobotę w godz. 10.00 - 12.00 pod hasłem ,,Rodzinnie o przyrodzie" odbędzie się spotkanie z przyrodnikiem Marcinem Kostrzyńskim - filmowcem przyrody, realizatorem opowiadań o zwierzętach dla dzieci  w ramach cyklu ,,Przyrodyjki", autorem vloga o problemach ekologii.

Natomiast w godz. 11.00 - 13.00 zapraszamy na „Warsztaty eksperckie o grzybach", które poprowadzi dr Lucjan Rutkowski, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i autor kultowego już klucza do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wraz z nim uczestnicy udadzą się do lasu, by zebrać i oznaczyć grzyby, które posłużą do wykonania wystawy. Makieta pozwoli osobom odwiedzającym Barbarkę poznać grzybowe bogactwo naszych lasów i lepiej zrozumieć, jak grzyby funkcjonują w swoim naturalnym środowisku.

Z kolei w godz. 13.15 - 16.00 Sylwia Jaroszewicz ze Stowarzyszenia "Tilia" zaprasza na warsztaty rękodzielnicze pt. „Tajemnicze grzyby” z cyklu „Kreatywnie na Barbarce”. Uczestnicy wykonają jesienną wersję drewnianej tabliczki metodą decoupage. Głównym motywem pracy będą oczywiście grzyby. Podczas spotkania uczestnicy nauczą się tworzyć spękania dwuskładnikowe oraz stosować preparaty do wypełniania spękań tj. porporina oraz pasty postarzające. Warsztaty skierowane dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 14. roku życia.

Liczba miejsc na wymienione imprezy jest ograniczona. Zapisy na poszczególne warsztaty przez formularze google znajdujące się na stronie www.szkola-lesna.torun.pl w zakładce kalendarz. Więcej informacji uzyskacie Państwo w biurze Szkoły Leśnej na Barbarce - telefon 56 657 60 85.

Natomiast w niedzielę, 29 września na Barbarce odbędzie się piknik dla mieszkańców pt. ”Las dla ludzi, ludzie dla lasu – grzybobranie”. W programie imprezy na polanie leśnej stanowiska edukacyjne, konkursy, występ zespołu Runo,  targi żywności i rękodzieła, pokaz kulinarny i degustacje. 

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Szkoła Leśna na Barbarce
Organizator
Stowarzyszenie Tilia
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Inne
Położenie

III Noc Muzeów w Toruniu

Opis wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na III Noc Muzeów związaną z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”, która odbędzie się 14 września 2024 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00.

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, prelekcje oraz oprowadzania po wystawach stałych 
i czasowych w następujących oddziałach Muzeum Okręgowego w Toruniu: Muzeum Historii Torunia 
w Domu Eskenów, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod oraz Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Zapraszamy do zapoznania się z programem III Nocy Muzeów i Europejskich Dni Dziedzictwa:

MUZEUM HISTORII TORUNIA W DOMU ESKENÓW

(ul. Łazienna 16)

  • 18.30 – „Na wiślanym szlaku... toruńscy osadnicy, kupcy i flisacy” – prelekcja z pokazem, I p. (K. Pietrucka)

  • 19.30 – „Znad Adriatyku nad Bałtyk” – prelekcja z pokazem, parter (dr E. Bokiniec)

  • 20.30 – „Jak komunikacja miejska zmieniła obraz miasta i codzienność jego mieszkańców” – spotkanie przy wystawie „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” (dr I. Markowska)

  • 18.00, 19.00, 21.00 – „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych – wstęp bez rezerwacji

MUZEUM SZTUKI DALEKIEGO WSCHODU W KAMIENICY POD GWIAZDĄ

(Rynek Staromiejski 35)

19.00 – „Między Edo a Kioto. Trakt Tōkaidō” – prelekcja z pokazem, piwnica (K. Paczuska)

MUZEUM PODRÓZNIKÓW IM. TONY’EGO HALIKA

(ul. Franciszkańska 9/11)

19.30 – „Tony Halik – urodzony dla przygody” – oprowadzanie po wystawie stałej (P. Pietrucki)

Wstęp do wyżej wymienionych oddziałów w ramach III Nocy Muzeów oraz EDD jest wolny!

Pozostałe oddziały Muzeum Okręgowego będą czynne standardowo do godz. 18.00.

Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w wydarzeniu!

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Muzeum Historii Torunia
Organizator
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Spotkanie
Położenie

Forteczna Historia w Muzeum Twierdzy Toruń

Opis wydarzenia

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na rodzinny piknik „Forteczna Historia w Muzeum Twierdzy Toruń” organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Impreza odbędzie się w sobotę 14 września 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 16:00.

W programie pokaz sprzętu wojskowego, wystawa starych pojazdów, zwiedzanie z przewodnikiem forteczno-muzealnej ekspozycji, strzelnica ASG, a także coś słodkiego – lody i wata cukrowa!

Głównym punktem programu będzie rozstrzygnięcie kolejnej edycji konkursu fotograficznego „Twierdza Toruń w obiektywie”, na które zapraszamy o godz. 15:00.

Wstęp wolny.

______
Wydarzenie: Rodzinny piknik „Forteczna Historia w Muzeum Twierdzy Toruń”
Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń
Termin: 14 września br., godz. 12.00–16.00


 

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Muzeum Twierdzy Toruń
Organizator
Muzeum Twierdzy Toruń
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Inne
Spotkanie
Położenie

Wiosenne pszczółki – warsztaty tworzenia biżuterii

Opis wydarzenia

Czy wiecie, że aż 77% roślin na świecie jest zapylanych przez pszczoły? Bez ich sumiennej pracy nie moglibyśmy podziwiać kwiatów czy jeść ulubionych owoców i warzyw. Z okazji Światowego Dnia Pszczoły warsztaty, podczas których stworzymy biżuterię z wiosennymi zawieszkami w kształcie pszczółek.

Zapewniamy niezbędne materiały. Grupa: dorośli oraz młodzież od 12. r.ż. Prowadzenie: Paula Raszka

Bilety: 10 zł

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Filia Dom Muz Rudak, Okólna 169
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Położenie

Chodź na (s)ploty

Opis wydarzenia

Warsztaty przygotowane z myślą o tych, którzy chcieliby w miłej atmosferze tworzyć projekty techniką makramy. Każdy projekt możemy dowolnie personalizować i dopasować do własnych upodobań i potrzeb. 

Grupa: dorośli. Prowadzenie: Anna Kacperska

Bilety: 50 zł (zgłoszenie liczby osób na 3 dni przed wydarzeniem na adres: edukacja@artus.torun.pl)

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dom Muz Podmurna, Podmurna 1/3
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Położenie