Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Nazwa projektu:
Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 192 010 zł        
Wydatki kwalifikowane: 192 010 zł
Kwota dofinansowania: 192 010 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:    
30.11.2022 r.

Termin realizacji:                
2.11.2022 r. – 15.06.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu było umożliwienie zapoznania się z prezentowanymi w Muzeum Twierdzy Toruń treściami, eksponatami oraz innymi elementami wystawy osobom niewidzącym, słabowidzącym, z wadami słuchu, starszym oraz poruszającym się na wózkach.

Zadanie polegało na przygotowaniu 60 sztuk audioprzewodników z audiodeskrypcją oraz informacjami w języku polskim dla zwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń. Umożliwiają one zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie treściami oraz ułatwiają zrozumienie trudnego słownictwa fortecznego.

Urządzenia przygotowano dla wszystkich grup zwiedzających wystawę, tj. od grup przedszkolnych, poprzez młodzież szkolną wszystkich poziomów nauczania, słuchaczy szkół wyższych, osoby starsze oraz z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zasadą jest przygotowanie jednego urządzenia obsługującego różne grupy i to zwiedzający sam wybierze dla siebie potrzebne funkcje.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania, wyznaczona osoba z Muzeum wraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami, osobami starszymi oraz specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej oraz dydaktyki, określiła sposób przygotowania materiałów merytorycznych dla poszczególnych odbiorców. Przedstawione zostały również potrzeby osób z niepełnosprawnością odnośnie przygotowania wystaw do zwiedzania przez te osoby. Na tej podstawie pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń przygotowali wszelkie materiały informacyjne tekstowe oraz graficzne, które zostały użyte jako podstawa do przygotowania aplikacji i wpisów do audioprzewodników dostosowanych do każdego typu odbiorcy. 

Zainstalowane w urządzeniach aplikacje, zarówno audio, jak i graficzne, z szeroko rozbudowanym słownictwem, dostosowanym do odbiorcy, umożliwiają odbiór i rozumienie prezentowanych na wystawie w Muzeum treści. Sprawia to, że osoby z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami, w tempie dostosowanym do swoich możliwości, mają możliwość spokojnego zwiedzania wystawy.

Adaptację przygotowanych materiałów dokonał zespół specjalistów z różnych dziedzin pracujących przy projekcie. Przygotowano ścieżki zwiedzania: ścieżka podstawowa, ścieżka rodzinna, ścieżka dla osób niedosłyszących i niesłyszących z tłumaczeniem na język migowy, ścieżka dla osób niedowidzących i niewidzących z audiodeskrypcją. Ponadto zainstalowano dodatkowe usprawnienia dla osób niepełnosprawnych: pętlę indukcyjną przy kasie biletowo-wydawniczej, znaczniki nawigacyjno-informacyjne z funkcją audio i tekstową przy wejściach na teren Muzeum Twierdzy Toruń przekazujące podstawowe informacje o obiekcie.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.