Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Nazwa projektu:
Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 192 010 zł        
Wydatki kwalifikowane: 192 010 zł
Kwota dofinansowania: 192 010 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:    
30.11.2022 r.

Termin realizacji:                
2.11.2022 r. – 15.06.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu było umożliwienie zapoznania się z prezentowanymi w Muzeum Twierdzy Toruń treściami, eksponatami oraz innymi elementami wystawy osobom niewidzącym, słabowidzącym, z wadami słuchu, starszym oraz poruszającym się na wózkach.

Zadanie polegało na przygotowaniu 60 sztuk audioprzewodników z audiodeskrypcją oraz informacjami w języku polskim dla zwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń. Umożliwiają one zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie treściami oraz ułatwiają zrozumienie trudnego słownictwa fortecznego.

Urządzenia przygotowano dla wszystkich grup zwiedzających wystawę, tj. od grup przedszkolnych, poprzez młodzież szkolną wszystkich poziomów nauczania, słuchaczy szkół wyższych, osoby starsze oraz z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zasadą jest przygotowanie jednego urządzenia obsługującego różne grupy i to zwiedzający sam wybierze dla siebie potrzebne funkcje.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania, wyznaczona osoba z Muzeum wraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami, osobami starszymi oraz specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej oraz dydaktyki, określiła sposób przygotowania materiałów merytorycznych dla poszczególnych odbiorców. Przedstawione zostały również potrzeby osób z niepełnosprawnością odnośnie przygotowania wystaw do zwiedzania przez te osoby. Na tej podstawie pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń przygotowali wszelkie materiały informacyjne tekstowe oraz graficzne, które zostały użyte jako podstawa do przygotowania aplikacji i wpisów do audioprzewodników dostosowanych do każdego typu odbiorcy. 

Zainstalowane w urządzeniach aplikacje, zarówno audio, jak i graficzne, z szeroko rozbudowanym słownictwem, dostosowanym do odbiorcy, umożliwiają odbiór i rozumienie prezentowanych na wystawie w Muzeum treści. Sprawia to, że osoby z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami, w tempie dostosowanym do swoich możliwości, mają możliwość spokojnego zwiedzania wystawy.

Adaptację przygotowanych materiałów dokonał zespół specjalistów z różnych dziedzin pracujących przy projekcie. Przygotowano ścieżki zwiedzania: ścieżka podstawowa, ścieżka rodzinna, ścieżka dla osób niedosłyszących i niesłyszących z tłumaczeniem na język migowy, ścieżka dla osób niedowidzących i niewidzących z audiodeskrypcją. Ponadto zainstalowano dodatkowe usprawnienia dla osób niepełnosprawnych: pętlę indukcyjną przy kasie biletowo-wydawniczej, znaczniki nawigacyjno-informacyjne z funkcją audio i tekstową przy wejściach na teren Muzeum Twierdzy Toruń przekazujące podstawowe informacje o obiekcie.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.