Tydzień Mózgu 2021 | www.torun.pl

Tydzień Mózgu 2021

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 lutego 2021
Autor: Natalia Przytarska
Rysunek mózgu oraz napis Tydzień Mózgu Toruń

Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.

"Tydzień Mózgu" jest coroczną akcją edukacyjną, która ma na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu, układzie nerwowym, jego działaniu oraz przedstawienie aktualnych wyników badań w tym obszarze. Organizatorami tegorocznej edycji online są Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

- Każdego dnia będziemy publikowali po dwa filmy edukacyjne, które są związane z naszymi zmysłami, ale nie tylko - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Przygotowaliśmy również wirtualne zwiedzanie wystawy "Ścieżki dorastania", ale w innej formie. Zatrzymamy się przy wybranych eksponatach i opowiemy o mózgu emocjonalnym, hormonach, stereotypach czy zapamiętywaniu - dodaje.

Animatorzy z Młyna Wiedzy przygotowali 9 filmów, z których dowiemy się m.in. jak to jest, że widzimy świat w 3D i jaką rolę w tym procesie odgrywa ludzki mózg, jak współpracują ze sobą zmysły, czym są efekty "cross-model perception", czy dźwięki mogą być kolorowe, a smak miękki lub szorstki. Widzowie będą mogli również dowiedzieć się jak wyglądała ewolucja mózgu, jak jest zbudowany i za odpowiadają jego części, jak wyglądają etapy zakochania i jaką rolę w nim ogrywają hormony oraz jak emocje wpływają na organizm człowieka. Będzie także mowa o stereotypach, zapamiętywaniu i procesach jakie zachodzą w mózgu podczas uczenia się.

Filmy będzie można zobaczyć o godz. 10:00 i 12:00 na kanale Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w serwisie You Tube od 15 do 19 marca - kliknij tutaj, aby przejść do strony.  

Harmonogram emisji i tematykę filmów można znaleźć na stronie internetowej centrum nauki - kliknij tutaj, aby przejść do strony. 

Program "Tygodnia Mózgu" (uwzględniający pokazy przygotowane przez studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz wykłady naukowców) jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia - kliknij tutaj, aby przejśc do strony. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".
 • 15 kwietnia 2021 roku podczas sesji Rady Miasta radni zagłosują nad uchwałą w sprawie szczególnych warunkach udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym uczniom z toruńskich szkół. Uchwała określa także formy i zakres tych świadczeń oraz trybu postępowania w tych sprawach.