Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r. Toruń zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura".

XIX Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” to odbywająca się przez całe lato impreza muzyczna z wieloletnią tradycją, której istotą są koncerty we wspaniałych wnętrzach Torunia, dotychczas głównie zabytkowych, w tym roku również współczesnych. Także repertuar jest w tym roku bardzo zróżnicowany – od muzyki dawnej po elektroniczną.

Dziesięć koncertów, zwykle w sobotnie wieczory, to muzyczne wyprawy m.in. do Francji, Finlandii, Słowacji, na alpejskie szczyty. Koncertom towarzyszyć będą projekcje filmów, w których muzyka odegra istotną rolę. Zobaczymy więc „Kopię mistrza”, „Pana od muzyki” i „Wieczną miłość”. Szczególnym filmowym wydarzeniem będzie „Chopin the Space Concert”, który zaprezentowany zostanie 15 sierpnia w Planetarium. Zdjęcia nakręcone zostały podczas wyprawy kosmicznej STS-130, w czasie której astronauci słuchali płyty z muzyką Chopina. Przed projekcją o filmie opowie reżyser Adam Ustynowicz. Na wszystkie seanse wstęp jest wolny.

W gotyckim kościele św. Jakuba 1 sierpnia zagości muzyka baroku. Na kopiach instrumentów dawnych, takich jak skrzypce barokowe i viola da gamba, zagra troje fińskich muzyków, którzy oprócz kompozycji J.S. Bacha, D. Scarlattiego i D. Castellego wykonają również utwory ich rodzimych kompozytorów.

Po Wieczorze Fińskim, 8 sierpnia przyjdzie czas na Wieczór Słowacki. W Sali Senatu Collegium Maximum UMK będzie okazja do posłuchania dwojga wybitnych artystów z sąsiedztwa. Wystąpi znakomita gitarzystka Miriam Rodriguez Brüllová, zwyciężczyni licznych międzynarodowych konkursów oraz solista słowackiej Opery i Teatru Narodowego baryton Pavol Remenár. W programie znalazły się utwory kompozytorów słowackich XIX i XX w., arie z „Cyrulika Sewilskiego”, „Don Giovanniego”, pieśni Schuberta i tanga hiszpańskie.

W niedzielę, 16 sierpnia w Kościele Akademickim Ducha Świętego usłyszymy afro-amerykańską formację spod Düsseldorfu Peter Mante's Gospel Project, która z pewnością zarazi publiczność radosną energią gospel.

Tradycją festiwalu jest też prezentacja młodych utalentowanych pianistów, uczestników Piano Paderewski Academy. 22 sierpnia wystąpią oni w Dworze Artusa wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W programie znajdą się koncerty fortepianowe m.in. Chopina, Griega, Beethovena i Rachmaninowa.

Na finał festiwalu 29 sierpnia odwiedzimy wspaniałe gotyckie wnętrze Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Wieczorze Oratoryjnym zabrzmi arcydzieło Józefa Haydna „Stworzenie świata”. W wykonaniu utworu wezmą udział wspaniali soliści oraz jeden z czołowych polskich zespołów - Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia. Na te trzy ostatnie wydarzenia wstęp jest wolny.

Ponadto w ramach festiwalu zaprezentowane zostaną trzy wystawy. W Galerii Tumult zobaczymy „Architekturę muzyki na świecie” – plansze ze zdjęciami najlepszych akustycznie sal. Współorganizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Architektów Polskich - oddział w Toruniu. Z kolei projekcji filmu w Planetarium towarzyszyć będą zdjęcia astronauty Soichi Noguchi, zaś w CSW, w ramach festiwalu „Tormiar” czynna jest ekspozycja „Wszechstronni rzemieślnicy i utalentowani artyści”.

Obejrzyj spot promujący festiwal

To nie koniec festiwalowych nowości. Dwukrotnie, 11 lipca i 8 sierpnia, odbędzie się dla dzieci wycieczka po Toruniu, która poprowadzi je śladami Chopina. Na to wydarzenie trzeba się zaopatrzyć w bezpłatne wejściówki, które są dostępne, podobnie jak bilety na koncerty, w Dworze Artusa.