Pomysł zorganizowania Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych był wynikiem systematycznego wzrostu ilości toruńskich organizacji, które wykazywały potrzebę integracji tego środowiska oraz wzmocnienia dialogu z samorządem lokalnym.
Pierwsze Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych odbyło się w roku 2003, drugie w 2004, trzecie zaś dwa lata później. Od 2006 r. spotkanie toruńskich NGO organizowane jest corocznie w miesiącu październiku.
Na Forum zapraszani są przedstawiciele organizacji pozarządowych prowadzących działalność na terenie miasta Torunia. Celem Forum jest m.in. ocena współpracy samorządu z organizacjami, wypracowanie priorytetów współpracy na kolejny rok, podsumowanie realizacji zadań gminy przez NGO oraz podejmowanie najbardziej aktualnych tematów i problemów organizacji pozarządowych w Toruniu. Dla wielu z nich Forum jest okazją wymiany doświadczeń. Dowodem zainteresowania, a zarazem poparcia przez organizacje tej inicjatywy, jest zwiększająca się z każdym rokiem liczba uczestniczących w niej osób.

VII Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych - 4 października 2010 r.

  VII Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych odbyło się 4 października 2010 r. w Centrum Biznesowo-Konferencyjnym "Biznes Park" w Toruniu. Uczestniczyło w nim ok. 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych i ok. 30 zaproszonych gości. Spotkanie poprowadziła p. Hanna Miller - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UMT. Okolicznościowe przemówienie wygłosił p. Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia. Główny temat tegorocznego Forum to nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz możliwości pozyskania przez organizacje pozarządowe środków finansowych z różnych źródeł.
  Zgodnie z ustalonym programem Forum przedstawiono następujące zagadnienia:
  1. Podsumowanie współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2009 r. oraz przedstawienie stanowiska Zespołu konsultacyjnego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi na temat oceny współpracy za rok 2009 – p. Daria Ostrowska – koordynator współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi.
  2. Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – p. Aneta Stachowicz – przedstawicielka Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
  3. Program współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na rok 2011 – konsultacje. Informacja – p. Daria Ostrowska – koordynator współpracy GMT z organizacjami pozarządowymi.
  4. Możliwości pozyskania przez organizacje pozarządowe środków finansowych w 2011 r. w ramach  konkursów organizowanych przez Urząd Marszałkowski – p. Ewa Głodowska-Morawska – Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
  5. Możliwości pozyskania przez organizacje pozarządowe środków finansowych z Europejskiego Funduszu Społecznego w roku 2011 – p. Anna Koralewska – przedstawicielka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

   Podczas Forum przeprowadzono również wybory kandydatów do Rady Pożytku Publicznego Miasta Torunia oraz delegatów do Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
TUTAJ protokół Komisji Skrutacyjnej.


VIII TORUŃSKIE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

26 października w Hotelu Filmar odbyło się VIII TORUŃSKIE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH.


           Po raz pierwszy współorganizatorem spotkania była Rada Działalności Pożytku Publicznego. Na forum spotkały się organizacje pozarządowe z przedstawicielami samorządu lokalnego. Była to okazja do wymiany doświadczeń, poruszenia problemów, z którymi spotykają się organizacje pozarządowe działające na terenie naszego miasta.

Życzę, aby to forum było udane. Organizacje, które chcą działać dla lokalnego społeczeństwa są solą tej naszej toruńskiej ziemi powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski witając uczestników spotkania.

Podczas Forum wysłuchaliśmy przemówień :
 Lidii Lach – przewodnicząca Rady Działalności Pożytku Publicznego, która przedstawiła Sprawozdanie Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia  
 Marcina Dadela – Rada Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, przedstawił aktualne regulacje prawne dotyczące ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie
Moniki Mikulskiej– dyrektor Biura Mieszkalnictwa w Toruniu przekazała informacje dotyczące polityki lokalowej Gminy Miasta Toruń wobec organizacji pozarządowych

Następnie organizacje pozarządowe miały okazję zaprezentować się przed szeroką publicznością. Były to organizacje, które w odpowiednim terminie zgłosiły chęć prezentacji Radzie Działalności Pożytku Publicznego.

Po zakończonych wystąpieniach odbyły się cztery panele dyskusyjne:
1. Skuteczna promocja NGO w mediach, moderator: p. Robert Małecki Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.
paneliści:
red. Marek Nienartowicz-kierownik redakcji Nowości
red. Kamil Sakałus-zastępca redaktora naczelnego tygodnika Teraz Toruń
red. Mariusz Orłowski-TVK Toruń
red. Elżbieta Rupniewska-Polskie Radio PIK
2. Współpraca sektora pozarządowego z biznesem, moderator: p. Krzysztof Ślebioda Wiceprezes Zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu.
paneliści:
Jarosław Szczepanowski-PR Manager-Cereal Partners Poland Toruń Pacific sp. z o.o.
3. Udział sektora pozarządowego w tworzeniu wizji rozwoju kultury w Toruniu, moderator: p. Ryszard Kruk Wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu.
paneliści:
Artur Celiński-Zastępca Wydawcy Res Publica Nowa
Zbigniew Derkowski-Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia
4. Jak zachęcić do wolontariatu, moderator: p. Ewa Kwiesielewicz Prezeska Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK.
paneliści:
Marcin Dadel-Rada Działalności Pożytku Publicznego przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej