ID zawartości
2599

Walentynki: Toruń, boombox, miłość i Wy

Opis wydarzenia

Miasto Toruń zaprasza do świętowania walentynek.

14.02. (piątek)

  • godz. 17.00-18.00 Atrakcje dla zakochanych – kisscam, bezpłatne 
  • godz. 18.00-20.00 Boombox - DJ setSim.ON3. i VJ set Deruba, bezpłatne
  • godz. 20.00-21.00 Atrakcje dla zakochanych – kisscam, bezpłatne

15.02. (sobota)

  • godz. 17.00-18.00 Atrakcje dla zakochanych – kisscam, bezpłatne 
  • godz. 18.00-20.00 DJ set - Hirek Wrona, VJ set Deruba, bezpłatne
  • godz. 20.00-21.00 Atrakcje dla zakochanych – kisscam, bezpłatne

Miejsce: Rynek Staromiejski

Wydarzenia w instytucjach:

  • 13-16.02., godz. 10.00-18.00 Randka z książką w Księgarni Sztuki - are you lost, baby girl? - ksiązki niespodzianki dla ukochanej osoby. Koszt: 35 zł CSW

14.02. (piątek)

  • godz. 17.00-21.00 Filmobudka, CSW
  • godz. 18.00-20.00 Biochemia Miłości - warsztaty dla dorosłych, biletowane, Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”
  • godz. 19.00 Koncert TOS „The greatest movie love songs - symfoniczne walentynki”, biletowany,CKK Jordanki 
  • godz. 20.00 Pokaz filmu „Beating Hearts”, biletowany, CSW
  • godz. 20.00 Koncert Darii ze Śląska, bilety wyprzedane, Dwór Artusa

15.02. (sobota)

  • godz. 12.00 Oprowadzanie walentynkowe po wystawie Enzo Berti Murano – ponowne odkrycie, koszt: 15 zł + drugi bilet gratis, CSW
  • godz. 12.00 Spektakl „Szelmostwa Lisa Witalisa”, po spektaklu animacje i zabawy oraz możliwość wykonania walentynkowej laurki, biletowane, Teatr Baj Pomorski
  • godz. 19.00 Spektakl „Nowe Media Nowy Świat”, Teatr Improwizowany, biletowane, Dwór Artusa
    godz. 20.00 Komediodramat „Sezony”, biletowane, CSW

16.02. (niedziela) 

  • godz. 16.00 Koncert „Jesteś serca biciem” w wykonaniu In Harmony, obowiązują zapisy, CKK Jordanki, organizator: Toruńskie Centrum Usług Społecznych
  • godz.  17.00 Koncert „Ballada na dwa serca” – Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, biletowane, Dwór Artusa
  • godz.  17.00 Pokaz filmu „Sztuka pięknego życia”, biletowane, CSW

Dodatkowe atrakcje:

  • 15-17.02. Pociąg Miłości – walentynkowo udekorowany mini pociąg kursujący z Rynku Staromiejskiego na Nowomiejski
  • 8-16.02. Strefa gastronomiczna na Rynku Staromiejskim (grzaniec, przekąski dla par)
  • Walentynkowa iluminacja na latarniach na ul. Chełmińskiej i Rynku Staromiejskim
  • Świetlne elementy walentynkowe na Rynku Staromiejskim
     
Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Rynek Staromiejski i inne miejsca
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Inne
Impreza plenerowa
Położenie

Orszak Trzech Króli

Opis wydarzenia
  • godz. 10.00 Cerkiew greckokatolicka p.w. bł. Jana Ziatyka CSsR, ul. Sowińska 9A (przy Forcie św. Jakuba) - Boska Liturgia Pontyfikalna pod przewodnictwem ks. bpa. Arkadiusza Trochanowskiego, ordynariusza eparchii olsztyńsko-gdańskiej i ks. bpa. Józefa Szamockiego, administratora apostolskiego diecezji toruńskiej. Po nabożeństwie przejście na bulwar nad Wisłę (okolice mostu kolejowego), gdzie nastąpi obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody (Święto Jordanu).
  • godz. 12.00 koncert pod pomnikiem Kopernika – Empire Gospel Choir
  • godz. 12.30 oficjalnie rozpoczęcie wydarzenia pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uczestnikom rozdane zostaną korony
  • ok. godz. 12.45 Prowadzący zaprasza zebranych do pochodu i daje znak do wyruszenia Orszaku Trzech Króli spod pomnika Mikołaja Kopernika. Przemarsz ulicą Szeroką i Królowej Jadwigi na Rynek Nowomiejski. Podczas przemarszu będą rozdawane tradycyjnie hiszpańskie słodycze. W orszaku idą tradycyjnie figury gigantes Trzech Króli i zwierząt, a także Orkiestra Dęta Chełmno, Orkiestra Dęta Zławieś Wielka. 
  • ok. godz. 13.05 Orszak dociera na Rynek Nowomiejski. Życzenia dla torunian od prezydenta Torunia oraz biskupa.
    ok. godz. 13.15 koncert na scenie Rynku Nowomiejskim - Jan Traczyk
    godz. 14.30 koncert carrilonowy na Rynku Nowomiejskim - Magdalena Cynk 

Wstęp wolny

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Rynek Staromiejski i Nowomiejski
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Impreza plenerowa
Położenie

Wielkie otwarcie Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia

Opis wydarzenia

Już niedługo, w dniach 11-13 października 2024 r., Toruń będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia.

To nowa przestrzeń w sercu tej historycznej dzielnicy. Jest to miejsce nowoczesne, przystosowane, by oferować szeroki zakres wydarzeń. Jego celem jest integrowanie lokalnej społeczności oraz stwarzanie warunków do twórczej ekspresji, edukacji i rozwoju sztuki.

Niedawno wyremontowany budynek położony przy ulicy Bydgoskiej 50 to miejsce pełne możliwości. Powstałe tam pomieszczenia będą mogły służyć szerokorozumianemu rozwojowi kulturalnemu. Wśród dostępnych sal są m.in. studio nagrań, studio fotograficzne, sala wielofunkcyjna bądź pracownia komputerowa.

W ramach otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, przez trzy dni mieszkańcy oraz goście będą mogli uczestniczyć w szerokim wachlarzu wydarzeń kulturalnych, które podkreślą potencjał nowego miejsca. W programie przewidziano między innymi koncerty, warsztaty, spektakle oraz spotkanie autorskie.

Piątek 11 października

Pierwszy dzień zapowiada się wyjątkowo. Oficjalne otwarcie rozpocznie się o godzinie 16:30 w sali wielofunkcyjnej.  Zaraz po nim odbędzie się koncert Jerzego Mazzolla. Tego samego dnia, o godzinie 18:00 w sali bibliotecznej, zaplanowana jest atrakcja dla koneserów sztuki – wystawa prac Andrzeja Poprostu.

Sobota, 12 października

Drugi dzień otwarcia rozpocznie się spotkaniem autorskim z Piotrem Jaconiem – autorem książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Będzie to okazja, aby porozmawiać z nim o najnowszej publikacji oraz sytuacji osób transpłciowych w Polsce. Tego dnia wystartuje również Festiwal Liści, czyli wyjątkowa, jesienna propozycja na spędzanie czasu. W programie m.in. wykład o perfumach, warsztaty fotograficzne czy warsztaty zatytułowane „Twórcza Jesień” – na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy. Na koniec dnia, o godzinie 18:00, odbędzie się koncert Kamila Czeszela.

Niedziela, 13 października

Ostatni dzień to ciąg dalszy Festiwalu Liści. Od godziny 11:00 aż do wieczora odbywać się będą różnorodne warsztaty. Organizatorzy zaplanowali zajęcia z bębnami afrykańskimi, perfumiarskie, sensoryczne, literackie oraz wiele więcej (na wszystkie z nich obowiązują wcześniejsze zapisy). Zakończeniem tego dnia, jak i całego otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, będzie koncert Joanny Żmijewskiej.

Zapisy na warsztaty

Część wydarzeń, takich jak koncerty czy spotkanie autorskie, to wydarzenia otwarte. Na warsztaty jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.grodzka@tak.torun.pl lub numerem telefonu: +48 538 489 887.

Szczegółowy program pod linkiem: https://www.tak.torun.pl/co-robimy/wydarzenia-2024/otwarcie-kulturalneg…

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kulturalny hub bydgoskiego Przedmieścia
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Położenie

Toruń na Jazzowo – wyjątkowe święto jazzu

Opis wydarzenia

Już w październiku miłośnicy jazzu i muzyki na żywo będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym – „Toruń na Jazzowo”. 

Będą to trzy jesienne popołudnia, w których na pierwszy plan wyłoni się jazz. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia 8, 10 oraz 12 października 2024 r. będą dniami, w czasie których toruńskie ulice ożyją dźwiękami jesiennego jazzu.

Wydarzenie to stanie się niepowtarzalną okazją, by zetknąć się z muzyką jazzową w nietypowej formie, otoczonej malowniczą scenerią miejską. Toruń, ze swoją unikalną architekturą i bogatą historią, stanie się idealnym tłem dla koncertów plenerowych.

Organizatorzy zadbali o to, by rozlokować muzyków w różnych punktach miasta, co pozwoli na spontaniczne odkrywanie jazzowych brzmień w trakcie codziennych spacerów.

8 października

Pierwszy dzień „Toruń na Jazzowo” to otwarcie festiwalu w samym sercu miasta. Zespół Wah-wah Brass wystąpi o godzinie 16:00 na mobilnej scenie, podróżującej między Rynkiem Staromiejskim a Nowomiejskim. Wah-wah Brass to wyjątkowy kwintet dęty blaszany, specjalizujący się w muzyce rozrywkowej, filmowej oraz klasycznej. W ich repertuarze będzie można usłyszeć klasyki, jak i nowoczesne aranżacje.

10 października

Drugi dzień festiwalu to kontynuacja muzycznej uczty. Kwartet jazzowy Igora Nowickiego rozbrzmiewać będzie przy jednej z głównych atrakcjach turystycznych Torunia – pomniku Mikołaja Kopernika. Koncert rozpocznie się o godzinie 16:00.

12 października

Fantastyczne święto jazzu zakończy koncert wspaniałych muzyków – pianisty Bogdana Hołowni oraz kontrabasisty Pawła Pańty. Zaprezentują się o godzinie 14:00 w otoczeniu zabytkowych kamienic przy rozwidleniu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi. W czasie występu będzie można usłyszeć utwory z ich ostatniej płyty „To nie przypadek”

„Toruń na Jazzowo” to doskonała okazja, aby spędzić czas w miłej, kreatywnej atmosferze i odkryć jazz na nowo. Wydarzenie pozwala na chwilę wytchnienia w czasie jesiennych dni. Warto wybrać się na te koncerty, niezależnie czy jest się zagorzałym fanem, czy przeciętnym słuchaczem.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Różne miejsca w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie

Wojskowość zakonu krzyżackiego

Opis wydarzenia

28 września 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”. 

Chcący zgłębić wiedzę na temat średniowiecznej codzienności mają okazję, by dowiedzieć się o niej nieco więcej. Spotkania prowadzone są przez ekspertów – historycy opowiadają m.in. o ówczesnym życiu codziennym i zwyczajach, ale również o kuchni, polityce czy konfliktach zbrojnych. Każdy wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.

Zamek Krzyżacki w Toruniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na wyjątkową serię wykładów poświęconych kulturze średniowiecza. Malownicza sceneria murów zamkowych to idealne miejsce na zgłębienie tajemnic dawnej epoki. Kolejne z planowanych zajęć odbędą się 28 września. Wykłady dotyczyć będą analizy wojskowości zakonu krzyżackiego, jednego z najpotężniejszych zakonów rycerskich średniowiecza.

Najbliższe zajęcia traktują o podejściu krzyżaków do wojen, a ich nazwa brzmi „Wojskowość zakonu krzyżackiego”. Słuchających w temat wprowadzi profesor Krzysztof Kwiatkowski – polski historyk i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie wykładu słuchacze będą mieli szansę dowiedzieć się nieco więcej o krzyżackim przygotowaniu do prowadzenia wojen oraz kluczowych aspektach militarnej organizacji zakonu. Spotkanie odbędzie się w ramach Święta ulicy Przedzamcze w piątek 28 września o godzinie 17:00 na Zamku Krzyżackim w Toruniu przy ulicy Przedzamcze 3.

Zarówno wszyscy miłośnicy historii, jak i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem przeszłości, są mile widziani. W gronie pasjonatów średniowiecza znajdzie się miejsce dla każdego – zawsze jest dobra pora na zdobycie cennej wiedzy.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Zamek Krzyżacki w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Inne
Spotkanie
Położenie

Święto ulicy Przedzamcze

Opis wydarzenia

Pokazy rycerskie, warsztaty dla dzieci czy kino plenerowe – to i wiele innych atrakcji czekać będzie na mieszkańców Torunia oraz turystów w ramach Święta ulicy Przedzamcze 28 września 2024 r. 

To wyjątkowe wydarzenie, pozwalające na celebrację lokalnej historii i kultury. Odwiedzający Zamek Krzyżacki będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Od godziny 12:00 aż do 17:00 teren Zamku Krzyżackiego będzie wypełniony atrakcjami. Na zwiedzających czekać będzie piękna, kwiatowa alejka, a także ściana pełna karteczek z pozytywnymi cytatami. Dla nieco bardziej kreatywnych osób przygotowane będą warsztaty wraz z Kulturalnym Hubem Bydgoskiego Przedmieścia. Będzie można również obejrzeć występy dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury. Dodatkowo, o godzinach 12:00, 14:00 oraz 16:00 odbędą się pokazy walk rycerskich.

Osoby odwiedzające Zamek Krzyżacki o godzinie 13:00 będą miały okazję, aby zwiedzić go razem z przewodnikiem. Zwiedzanie będzie możliwe w ramach biletu wstępu w cenie 20 zł normalny oraz 12 zł ulgowy. Zwiedzanie potrwa około godziny i dostarczy informacji oraz ciekawostek o Zamku Krzyżackim w Toruniu.

O godzinie 17:00 zacznie się wyjątkowy wykład z cyklu „Zamek pełen historii”. Zajęcia o nazwie „Wojskowość zakonu krzyżackiego” będą darmowe, a poprowadzi je profesor Krzysztof Kwiatkowski. Wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.

Dodatkowo, o godzinie 18:00 na terenie Zamku Krzyżackiego będzie można obejrzeć film „Filip” w czasie wyjątkowego kina plenerowego. Bezpłatne wejściówki można już teraz odbierać w kasie Zamku. Warto pamiętać, że ich liczba jest ograniczona.

Święto ulicy Przedzamcze to wydarzenie łączące w sobie elementy rozrywki, edukacji oraz wspólnego świętowania w otoczeniu zabytkowych murów toruńskiej starówki. To wyjątkowa okazja, aby aktywnie spędzić czas i zgłębić nieco lokalną historię.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Święta miejskie i rocznice
Inne
Impreza plenerowa
Spotkanie
Położenie

Zamek pełen historii po raz kolejny

Opis wydarzenia

14 września 2024 roku na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”. Wykłady dotyczyć będą słowiańskiej mitologii.

Zamek Krzyżacki w Toruniu serdecznie zaprasza wszystkich miłośników historii na wyjątkową serię comiesięcznych wykładów poświęconych kulturze średniowiecza. Malownicza sceneria murów zamkowych to idealne miejsce na zgłębienie tajemnic dawnej epoki. 

Chcący zgłębić wiedzę na temat średniowiecznej codzienności, mają okazję, by dowiedzieć się o niej nieco więcej. Spotkania prowadzone są przez ekspertów – historycy opowiadają m.in. o ówczesnym życiu codziennym i zwyczajach, ale również o kuchni, polityce czy konfliktach zbrojnych. Każdy wykład to unikalna okazja, aby poznać fascynujące aspekty średniowiecznego życia i zrozumieć, jak przeszłość kształtowała współczesność.

Najbliższe zajęcia traktują o średniowiecznych wierzeniach, a ich nazwa brzmi „O smoku i królewnie. Na tropach dawnej mitologii Słowian”. Słuchających w temat wprowadzi dr Adrian Mianecki – polski kulturoznawca i profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie wykładu słuchacze będą mieli szansę dowiedzieć się nieco więcej o wierzeniach i legendach przodków. Spotkanie odbędzie się 14 września o godzinie 18:00 na Zamku Krzyżackim w Toruniu przy ulicy Przedzamcze 3.

Zarówno wszyscy miłośnicy historii, jak i ci, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem przeszłości, są mile widziani. W gronie pasjonatów średniowiecza znajdzie się miejsce dla każdego – zawsze jest dobra pora na zdobycie cennej wiedzy.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Zamek Krzyżacki
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie

Negri - Grossówna - Żuławska w HUBie

Opis wydarzenia
  • 6-7.02. (czwartek-piątek) warsztaty teatralne
  • 8-9.02. (sobota-niedziela), godz. 11.00 warsztaty głosowe 
  • 16.02. (niedziela), godz. 17.00 spektakl „Kulturalny dom”
Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kulturalny hub bydgoskiego Przedmieścia
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Położenie

Marc Chagall w Krzywej Wieży

Opis wydarzenia

W Toruniu, mieście o bogatej historii i dziedzictwie kulturowym, znów można zobaczyć dzieła kolejnego znanego artysty. 7 września 2024 r. w Krzywej Wieży, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Torunia, pojawiła się wystawa prac Marca Chagalla – słynnego artysty XX wieku. Dzieła z kolekcji zatytułowanych „Sceny Biblijne” oraz „Heliograwiury”, z pewnością przyciągną miłośników sztuki z całego regionu.

Wystawa prac Marca Chagalla w Toruniu to wyjątkowe wydarzenie. Dla miłośników sztuki będzie to niepowtarzalna okazja, aby na żywo zobaczyć dzieła jednego z największych mistrzów malarstwa XX w., a dla wszystkich odwiedzających – szansa na ciekawe, artystyczne przeżycie. Ponadto, Krzywa Wieża, będąca jednym z symboli Torunia, stanowi doskonałą oprawę dla tej niezwykłej wystawy. Jej tajemnicza aura doskonale współgra z duchowym i mistycznym charakterem prac Chagalla. Wystawa w tak nietypowym miejscu z pewnością stworzy niepowtarzalną atmosferę, która podkreśli wyjątkowość prezentowanych dzieł.

Marc Chagall – Mistrz Koloru i Duchowości

Marc Chagall, urodzony w 1887 r. w Łoźnie, na terenie dzisiejszej Białorusi, jest jednym z najbardziej znanych i cenionych artystów malarstwa współczesnego. Jego twórczość, łącząca w sobie elementy surrealizmu, kubizmu oraz folkloru żydowskiego, zachwyca zarówno bogatą paletą barw, jak i głębią emocjonalną. W swoich pracach często nawiązywał do tematów biblijnych, co wynikało z jego głębokiej religijności oraz fascynacji mistycyzmem.

„Sceny Biblijne” – Wzruszająca Interpretacja Świętych Pism

Jednym z głównych punktów wystawy są „Sceny Biblijne” – seria prac, w których Chagall w unikalny sposób interpretuje najważniejsze momenty z Pisma Świętego. Jego obrazy pełne są symboliki i ekspresji, a każdy detal zdaje się mieć swoje własne, ukryte znaczenie. W tych pracach Chagall oddaje zarówno dramatyzm, jak i piękno biblijnych opowieści, przenosząc widza w świat duchowych poszukiwań i religijnej refleksji.

„Heliograwiury” – Sztuka Zapisana Światłem

Drugą część wystawy stanowią „Heliograwiury” – technika graficzna, w której obrazy tworzone są za pomocą światła na specjalnie przygotowanej płycie. Heliograwiury Chagalla są przykładem jego nieustającej eksploracji nowych form wyrazu artystycznego. Prace te, choć mniej znane niż jego malarstwo, ukazują mistrzostwo Chagalla w operowaniu techniką graficzną oraz jego zdolność do przekształcania rzeczywistości w poetyckie wizje.

Wydarzenie biletowane

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 7 września do 2 stycznia w godzinach otwarcia Krzywej Wieży, codziennie od godz. 12:00 do godz. 18:00. Do obejrzenia wystawy upoważnia bilet wstępu na zwiedzanie Krzywej Wieży.

Bilety wstępu do Krzywej Wieży w cenie 20 zł (bilet normalny) oraz 10 zł (bilet dziecięcy dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia) można nabyć w kasie biletowej Krzywej Wieży w Toruniu.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Krzywa Wieża w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Położenie

Toruńska Majówka 2024

Opis wydarzenia

W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury! Zapraszamy do udziału w bogatym programie wydarzeń na ten wyjątkowy długi weekend!

Podczas tegorocznej majówki wszystkie wydarzenia będą odbywać się w atmosferze beztroskiej zabawy, ale z naciskiem na zdrowy styl życia. Toruńskie instytucje dołożyły starań, żeby każdy mieszkaniec i turysta znalazł coś dla siebie. Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń dostępny jest na stronie Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Wtorek, 30 kwietnia

Tanecznie i muzycznie, tak 30 kwietnia we wtorek rozpocznie się zażywanie kultury przez torunian. Już od godziny 16:00 niesamowita energia i moc kolorów zagoszczą na Rynku Staromiejskim za sprawą kolejnej edycji „Święta Tańca”. Przez kilka godzin na plenerowej scenie swoje umiejętności prezentować będą toruńskie szkoły tańca, zespoły taneczne i soliści, którzy udowodnią jak pięknym połączeniem sztuki i sportu jest taniec!

Z kolei o godz. 19:00 w Sali Koncertowej CKK Jordanki odbędzie się koncert Urszuli Dudziak & Rodziewicz Quartet. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius i Ron Carter. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną.

Środa, 1 maja

Środa w Toruniu będzie idealną okazją, aby spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół, ciesząc się wspaniałą atmosferą i atrakcjami kulturalnymi. Już od godziny 12:00 do 17:00 na terenie Zamku Krzyżackiego odbędą się ,,Toruńskie Medievalia”, gdzie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach i zabawach w stylu średniowiecznym. O godz. 14:00 zapraszamy na wydarzenie "Oda do radości”, podczas którego będzie można skosztować pysznego tortu z okazji 20–lecia dołączenia Polski do Unii Europejskiej. O 17:00 i 19:00 torunianie będą mieli niepowtarzalną okazję, by posłuchać koncertów w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica.

Czwartek, 2 maja

Trzeci dzień majówki zapowiada się równie interesująco jak poprzednie. O godzinie 14:00 rozpocznie się przemarsz wojskowy ze Skweru im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na Rynek Staromiejski. To niepowtarzalna okazja, by oddać szacunek naszym bohaterom wojskowym.

W godz. 14:30-16:30 na Rynku Staromiejskim odbędzie się piknik patriotyczny, którego głównym celem jest stworzenie przyjaznej, rodzinnej atmosfery ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, warsztatami patriotycznymi dla dzieci, występami zespołów wokalno-tanecznych i pokazem zabytkowych pojazdów. Gra miejska dla rodzin będzie doskonałą okazją, by dzieci i dorośli mogli aktywnie uczestniczyć w obchodach, kultywując przy tym wartości patriotyczne oraz poszerzając swoją wiedzę na temat historii naszego kraju. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku.

Wieczorem, o godz. 19:00 Rynek Staromiejski stanie się areną wyjątkowego muzycznego wydarzenia. Na Koncercie Orkiestry Wojskowej w Toruniu będzie można usłyszeć wielu utalentowanych solistów.

Piątek, 3 maja

W dniu Święta Konstytucji 3 maja, Rynek Staromiejski również stanie się miejscem szczególnych wydarzeń. Już o godzinie 11:45 zaplanowane jest złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1 i 3 maja 1982 roku. To moment refleksji i szacunku wobec bohaterskich czynów naszych przodków, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. O godz. 12:00 odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej. Następnie, na godz. 13:15 na placu między Dworem Artusa a Ratuszem Staromiejskim zaplanowano uroczystość wojskową.

Wieczorem, o godzinie 17:00, na scenie na Rynku Staromiejskim odbędzie się koncert Macieja Tachera, znakomitego i cenionego przez publiczność artysty. Jego muzyka przeniesie nas w świat emocji i refleksji, będąc doskonałym uzupełnieniem dnia pełnego pamięci i patriotyzmu.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia będzie koncert „Zaucha Serca Bicie”, który rozpocznie się o godzinie 19:00. Na scenie zaprezentują się wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński. Ich muzyka nawiązuje do dziedzictwa polskiej sceny muzycznej, przypominając twórczość Andrzeja Zauchy.

Sobota, 4 maja

W sobotę 4 maja Rynek Staromiejski będzie miejscem niezwykłych muzycznych doświadczeń, które zachwycą każdego miłośnika dźwięków. Już o godzinie 17:00 rozpocznie się koncert Basi Kawy na scenie głównej. Wyjątkowy głos, kobieca autentyczność, a do tego pięciostrunowe skrzypce elektryczne – jedyne takie w Polsce! Jej muzyka to połączenie energetycznych utworów skrzypcowych w stylu Vanessy Mae/Lindsey Stirling z pełnymi emocji utworami wokalnymi.

O godzinie 20:00 zaplanowany jest kolejny wyjątkowy koncert – tym razem wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Zespół istnieje od 1997 roku, tworząc awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej Mazowsza. Zdobył liczne nagrody na festiwalach folkowych, wydał kilka albumów, w tym „Hop Sa Sa” i „NORD”, oraz koncertował na całym świecie, prezentując swój niekonwencjonalny styl i zestawiając tradycję z nowoczesnością.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki na Rynek Staromiejski, aby wspólnie cieszyć się tymi wyjątkowymi koncertami i zatopić się w magii dźwięków. To będzie niepowtarzalna okazja do spędzenia niedzielnego wieczoru w towarzystwie doskonałej muzyki i pozytywnych emocji.

Niedziela, 5 maja

W niedzielę, 5 maja, Rynek Staromiejski zamieni się w niezwykłą scenerię dla miłośników bluesa. W godzinach od 19:00 do 20:30 odbędzie się koncert „Nocna Zmiana Bluesa” na głównej scenie. Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa to najpopularniejszy polski zespół bluesowy, działający nieprzerwanie przez 40 lat, wydając 28 płyt i koncertując na całym świecie. Ich koncerty to połączenie bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej, pełne energii i refleksji.

Artyści występujący podczas tego koncertu zabiorą nas w podróż przez historię bluesa, prezentując zarówno klasyki gatunku, jak i własne kompozycje. Ich muzyka będzie pełna pasji, autentyczności i duszy, co sprawi, że każdy z uczestników tego wyjątkowego wieczoru poczuje się częścią tej niezwykłej atmosfery.

A co na Zamku Krzyżackim i w Krzywej Wieży?

W okresie od 1 do 5 maja, malownicze tereny zamku Krzyżackiego oraz niezwykła Krzywa Wieża stają się miejscami niezwykłych wydarzeń kulturalnych, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów z daleka. Zamek Krzyżacki otwiera swoje bramy dla najmłodszych entuzjastów kultury i historii, oferując wyjątkowe warsztaty. Od godziny 10:00 do 16:00 dzieci mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które nie tylko uczą, ale także bawią. Pod okiem doświadczonych animatorów, mali uczestnicy będą miały okazję tworzyć, odkrywać tajemnice zamku oraz zaprzyjaźniać się z historią w sposób pełen radości i kreatywności. W godz. 10 -18 każdy może odkryć piękno Zamku Krzyżackiego w zupełnie nowy sposób, korzystając z technologii wirtualnej rzeczywistości. Dodatkowo, na terenie zamku odbędzie się również barwny jarmark, gdzie można zakupić unikalne rękodzieła, pamiątki oraz przysmaki lokalnej kuchni.

Z kolei Krzywa Wieża staje się miejscem spotkań miłośników sztuki i admiratorów twórczości Pabla Picassa. Od godziny 10:00 do 18:00, na terenie budynku będzie można podziwiać wyjątkową wystawę prac tego słynnego artysty. Ekspozycja ta nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale także inspiruje do refleksji nad przesłaniem i znaczeniem dzieł Picassa w dzisiejszym świecie sztuki. Wszystkie te wydarzenia tworzą niepowtarzalną atmosferę pełną nauki, inspiracji i rozrywki dla wszystkich uczestników. Dlatego też, niezależnie od wieku czy zainteresowań, dni 1-5 maja na Zamku Krzyżackim i Krzywej Wieży to czas, który warto przeżyć wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Zdj. Sławomir Kowalski

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
https://www.tak.torun.pl/co-robimy/wydarzenia-2024/majowka-miejska-2024/zazywajk...
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Święta miejskie i rocznice
Inne
Impreza plenerowa
Koncert
Spotkanie
Festiwal
Położenie