www.torun.pl

Tofifest 2020

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

W hybrydowej formie - na żywo i online – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”. 18. edycję „niepokornego festiwalu” zaplanowano na 17-25 października 2020 r.

Podobnie jak w latach poprzednich trzonem festiwalu będą konkursy. Konkurs główny On Air pokazuje pierwsze i drugie filmy reżyserów. Tu zobaczymy 11 filmów z całego świata, wśród nich obrazy docenione na festiwalach w Sundance i w Wenecji. Oceni je jury w składzie: Agnieszka Glińska (montażystka), Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Janusz Chabior i Piotr Witkowski. Drugim ważnym konkursem jest Shortcut, w którym pokazywane są krótkie metraże. Ocenią je: Agnieszka Pisarek, Marta Prus i Michał Jacaszek. W konkursie From Poland, wypełnionym rodzimymi produkcjami, oprócz fabuł pokazane zostaną w tym roku również dokumenty. Tu jurorami są widzowie. Filmy konkursowe będzie można oglądać na żywo, ale także online. Podobnie będzie ze spotkaniami z twórcami. Dzięki formule wirtualnej spotkań będzie więcej niż zwykle.

Oprócz konkursów jak zawsze zaplanowano szereg pasm tematycznych. Odnoszą się one często do ważnych, aktualnych problemów. Dlatego w tym roku nie mogło zabraknąć filmów poświęconych naszym wschodnim sąsiadom. W paśmie Żywie Biełaruś! Pokazane zostaną cztery dokumenty: „Białoruski walc”, „Debiut”, „Plac Kalinowskiego” i „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele”. Nowym pasmem festiwalu jest Bella Women, w którym przypomniane zostaną filmy znakomitych reżyserek (m.in. „Boisko bezdomnych”, „Fuga” i „Córki dancingu”). Tylko stacjonarnie będzie można oglądać filmy w ramach pasma Must See Must Bee. Polską premierę na festiwalu będzie miał szwajcarsko-niemiecki film „Moja cudowna Wanda” z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Premier będzie oczywiście więcej.

Tofifest to także nagrody wręczane corocznie wspaniałym twórcom, którzy wnoszą nową jakość do sztuki filmowej. Flisak jest nagrodą przyznawaną przez prezydenta Torunia twórcy z regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku trafi ona do pochodzącej z sąsiedniej Bydgoszczy znanej aktorki Romy Gąsiorowskiej. Ze względów bezpieczeństwa nie zostanie w tym roku przyznany Złoty Anioł za Całokształt Twórczości. Ponieważ otrzymują go zawsze osoby o wielkim dorobku tworzonym przez lata, organizatorzy nie chcieli narażać nikogo z nestorów kina na ryzyko zachorowania. Przyznane zostaną za to Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Odbiorą je znakomici aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

Wszystkie wydarzenia na żywo odbędą się w sali na Jordankach. Po aktualne informacje zajrzyj na stronę internetową festiwalu.

Data: 
17.10.2020 (Całodzienne) — 25.10.2020 (Całodzienne)
Miejsce: 
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu widać stojący na światłach autobus linii nr 14, obok stoi samochód osobowy
  Miasto, MZK
  Od 22 października 2020 r. wycofany zostanie dodatkowy kurs na linii nr 14 o godz. 5:18 z ul. Okólnej w kierunku ul. Mazowieckiej.
 • Neon z napisem "Camerimage"
  Kultura, Miasto
  Publikujemy stanowisko Zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Toruń w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
 • Na zdjęciu wnętrze Toruńskiego Centrum Targowego
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza o możliwej lokalizacji szpitala tymczasowego. W razie potrzeby udostępnione do tego celu ma być Toruńskie Centrum Targowe.
 • Na zdjęciu widać teren inwestycyjny przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  20 października 2020 roku podczas przetargu w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami została sprzedana kolejna działka w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód. Prawie pół miliona złotych wpłynie do miejskiej kasy.
 • Na zdjęciu pracowniczka medyczna trzyma fiolkę z wymazem
  Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski wdrożył procedurę tworzenia nowych punktów pobrań, w których wykonać będzie można test na obecność koronawirusa. Działać będą one w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
 • Samochody jadące wzdłuż oświetlonej nocą Szosy Lubickiej
  Służby miejskie zakończyły przegląd oświetlenia na toruńskich osiedlach. Zadecydowano o wprowadzeniu korekt na 11 ulicach z 26 objętych oszczędnościami energetycznymi ze względu na pandemię i zmniejszone wpływy do budżetu miasta.
 • Maja Błażejewska z KS Centuria Toruń wygrała osiemnastoosobową drabinkę na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w dniach 16-18 października 2020 r. w Puławach i drugi raz z rzędu wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski kadetek w taekwondo olimpijskim.
 • W Pruszkowie w dniach 16-18 października 2020 r. rozegrane zostały Torowe Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich dla juniorów oraz Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych (zawodnicy od kategorii junior młodszy aż do kategorii młodzieżowiec). Trzydniowe zawody stanowiły ostatnie przetarcie przed torowymi...
 • W ciągu trzech tygodni października w Toruniu zakaziło się koronawirusem 790 osób! Z wtorku na środę 20/21.10 liczba chorych na Covid-19 wzrosła o 194 osoby.
 • Do czwartku 22 października 2020 r. do godzin wieczornych trwać będą ćwiczenia na poligonie w Toruniu. W mieście będzie słychać dźwięk wybuchów.
 • Decyzją Wojewody Kujawsko-Pomorskiego od 21 października 2020 r. do odwołania zawieszona zostaje działalność niektórych placówek dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.
 • Od 21 i 22 października - dodatkowe kursy na linii nr 40. W związku z ograniczeniami w dopuszczalnej liczbie pasażerów podróżujących środkami transportu publicznego na jednym z bardziej obciążonych odcinków linii nr 40 wprowadzone zostaną dodatkowe kursy.
 • Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg, który w związku z remontem mostu zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej.
 • Legendarny lokalny zakład działający od ponad 60 lat. Prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. W kolejnym odcinku cyklu „Starówka Mistrzów” odwiedziliśmy Toruńską Wytwórnię Stempli przy Placu Rapackiego.