Tofifest 2020 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tofifest 2020

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

W hybrydowej formie - na żywo i online – odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Tofifest”. 18. edycję „niepokornego festiwalu” zaplanowano na 17-25 października 2020 r.

Podobnie jak w latach poprzednich trzonem festiwalu będą konkursy. Konkurs główny On Air pokazuje pierwsze i drugie filmy reżyserów. Tu zobaczymy 11 filmów z całego świata, wśród nich obrazy docenione na festiwalach w Sundance i w Wenecji. Oceni je jury w składzie: Agnieszka Glińska (montażystka), Agnieszka Smoczyńska, Anna Kazejak, Janusz Chabior i Piotr Witkowski. Drugim ważnym konkursem jest Shortcut, w którym pokazywane są krótkie metraże. Ocenią je: Agnieszka Pisarek, Marta Prus i Michał Jacaszek. W konkursie From Poland, wypełnionym rodzimymi produkcjami, oprócz fabuł pokazane zostaną w tym roku również dokumenty. Tu jurorami są widzowie. Filmy konkursowe będzie można oglądać na żywo, ale także online. Podobnie będzie ze spotkaniami z twórcami. Dzięki formule wirtualnej spotkań będzie więcej niż zwykle.

Oprócz konkursów jak zawsze zaplanowano szereg pasm tematycznych. Odnoszą się one często do ważnych, aktualnych problemów. Dlatego w tym roku nie mogło zabraknąć filmów poświęconych naszym wschodnim sąsiadom. W paśmie Żywie Biełaruś! Pokazane zostaną cztery dokumenty: „Białoruski walc”, „Debiut”, „Plac Kalinowskiego” i „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele”. Nowym pasmem festiwalu jest Bella Women, w którym przypomniane zostaną filmy znakomitych reżyserek (m.in. „Boisko bezdomnych”, „Fuga” i „Córki dancingu”). Tylko stacjonarnie będzie można oglądać filmy w ramach pasma Must See Must Bee. Polską premierę na festiwalu będzie miał szwajcarsko-niemiecki film „Moja cudowna Wanda” z Agnieszką Grochowską w roli głównej. Premier będzie oczywiście więcej.

Tofifest to także nagrody wręczane corocznie wspaniałym twórcom, którzy wnoszą nową jakość do sztuki filmowej. Flisak jest nagrodą przyznawaną przez prezydenta Torunia twórcy z regionu kujawsko-pomorskiego. W tym roku trafi ona do pochodzącej z sąsiedniej Bydgoszczy znanej aktorki Romy Gąsiorowskiej. Ze względów bezpieczeństwa nie zostanie w tym roku przyznany Złoty Anioł za Całokształt Twórczości. Ponieważ otrzymują go zawsze osoby o wielkim dorobku tworzonym przez lata, organizatorzy nie chcieli narażać nikogo z nestorów kina na ryzyko zachorowania. Przyznane zostaną za to Złote Anioły za Niepokorność Twórczą. Odbiorą je znakomici aktorzy: Agata Buzek i Łukasz Simlat.

Wszystkie wydarzenia na żywo odbędą się w sali na Jordankach. Po aktualne informacje zajrzyj na stronę internetową festiwalu.

Data: 
17.10.2020 (Całodzienne) — 25.10.2020 (Całodzienne)
Miejsce: 
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Górale na Placu Dominikańskim
    Kultura, Miasto
    Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.