"Pod presją. Jak być sobą we współczesnym opresyjnym świecie?" – takie hasło towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki na Bilbordach „Art Moves”. Jego 9. edycja potrwa od 9 września do 11 października 2016 r.

- Ciągła presja jest jednym ze źródeł współczesnego kryzysu społeczno-kulturowego. Obecna jest zarówno w codzienności pojedynczych ludzi, jak i w skali makro. Dzieci od przedszkola mają się uczyć języków, grać na instrumentach, żeby iść do dobrej szkoły, a następnie zdobyć dobry zawód i zarabiać duże pieniądze. To samonakręcająca się spirala. Ludzie przywykają do tego, a jednocześnie często trudno jest sprostać wszystkim sprzecznym wymaganiom, jakie są im stawiane - mówią organizatorzy przedsięwzięcia Rafał Góralski i Joanna Górska, artyści z Galerii Rusz.

Zarówno poprzez prezentację własnych prac, jak i za pośrednictwem organizowanego przez nich festiwalu od lat próbują poruszać odbiorców, zmuszać ich do zastanowienia nad problemami współczesności i własnym miejscem w świecie. Aby z komunikatem dotrzeć jak najszerzej, wychodzą ze sztuką na ulicę i prezentują ją na bilbordach, zwykle kojarzących się z przekazem reklamowym. Na festiwal Art Moves składają się dwa elementy. Na wielkoformatowych nośnikach przy placu Rapackiego oglądać można najciekawsze prace konkursowe, zaś na kilkudziesięciu citylightach przy przystankach komunikacji miejskiej pokazywane są obrazy artystów zaproszonych przez organizatorów. Wszystkie one odnoszą się do zaproponowanego w danym roku hasła. Tegoroczne okazało się tak nośne, że na konkurs nadeszły aż 1204 prace 643 artystów z 62 krajów świata.

Spośród prac nadesłanych na konkurs, jury wybrało dziesięć do prezentacji na bilbordach. Są wśród nich projekty artystów znanych z wcześniejszych edycji (np. Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha, Lexa Drewinskiego), jak i nieznanych dotąd w Toruniu twórców. Nagrodę główną otrzymali Aleksander Piątek i Monika Braksal za wieloznaczną, oszczędną, a jednocześnie bardzo wymowną pracę, na której widnieje napis „press” i przycisk z napisem „ja”. 

W bloku głównym pokazane zostaną prace uznanych artystów z różnych części świata: Adama Niklewicza, Tabera Calderona, Nicholasa Knighta (USA), Lexa Drewinskiego (Niemcy/Polska), Marka Titchnera (Wielka Brytania), Alaina Schibli (Szwajcaria), Joanny Ejzler (Polska). Nie zabraknie również twórczości Galerii Rusz.