Szkoła dla lewobrzeża | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Szkoła dla lewobrzeża

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2022
Autor: Filip Tomasik

Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.

W skład kompleksu szkolnego docelowo wejdzie pięć obiektów. W I etapie powstanie szkoła podstawowa wraz z salą sportową oraz przedszkole. Utworzona zostanie takżeMediateka - filia Książnicy Kopernikańskiej. W kolejnym etapie planowana jest pływalnia.

Realizacją I etapu inwestycji zajmie się firma Strabag. 25 listopada 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę na wykonanie.

- Mamy świadomość, że w lewobrzeżnej części Torunia jest potrzeba stworzenia nowej szkoły. Budowa mostu Generał Elżbiety Zawackiej przyspieszyła rozwój tej części miasta. Pojawiają się nowe osiedla, a w raz nimi zapotrzebowanie na infrastrukturę edukacyjną - powiedział prezydent Torunia.

Jesteśmy przygotowani do realizacji tego typu obiektów. W przyszłym tygodniu powinno nastąpić przekazanie placu budowy, co oznacza, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku.powiedziała Izabela Wiśniewska Dyrektor Techniczny Dyrekcji Budownictwa Ogólnego STRABAG Sp. z o.o.

Podpisanie umowy pomiędzy Gminą Miasta Torunia i firmą Strabag

Szkoła podstawowa zostanie wybudowana przy ul. Strzałowej 15. Placówka przyjmie 32 oddziały. Naukę w jej murach będzie mogło pobierać 800 uczniów. Dobudowane w przyszłości przedszkole obsłuży 200 dzieci podzielonych na 8 oddziałów.

Placówka zostanie zrealizowana w technologii tradycyjnej z murowanymi ścianami wzmocnionymi żelbetonem. Konstrukcja zadaszenia nad salą gimnastyczną powstanie z drewna klejonego.

Plan dla całego kompleksu przewiduje, że budynek szkoły, przedszkola i książnicy utworzą układ zbliżony do litery C, tworząc wewnętrzny dziedziniec, na którym planuje się budowę dwóch placów zabaw. W północnej części działki zostanie zlokalizowana infrastruktura sportowa obejmująca: boisko piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnię, skocznię w dal oraz tereny zielone, które dostępne będą również dla okolicznych mieszkańców.

Zgodnie z najnowszymi standardami szkoła będzie obiektem energooszczędnym. W ramach inwestycji powstanie instalacja z paneli fotowoltaicznych oraz system odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej. Placówka będzie wyposażona w oświetlenie typu LED. W obiektach zostaną zastosowane rozwiązania retencyjne pozwalające wykorzystywać wodę deszczową na potrzeby własne terenów zielonych.

Obiekty będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt zadania wynosi 76,8 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Decyzja o dofinansowaniu zapadła w czerwcu 2022 r.

Zgodnie z umową wykonawca ma 24 miesiące na realizację.

Prezentacja dot. nowej szkoły przy ul. Strzałowej (PDF)

Fot. Wojtek Szabelski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.