Szkoła dla lewobrzeża | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Szkoła dla lewobrzeża

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2022
Autor: Filip Tomasik

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.

W skład kompleksu szkolnego docelowo wejdzie pięć obiektów. W I etapie powstanie szkoła podstawowa wraz z salą sportową oraz przedszkole. Utworzona zostanie takżeMediateka - filia Książnicy Kopernikańskiej. W kolejnym etapie planowana jest pływalnia.

Realizacją I etapu inwestycji zajmie się firma Strabag. 25 listopada 2022 r. prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę na wykonanie.

- Mamy świadomość, że w lewobrzeżnej części Torunia jest potrzeba stworzenia nowej szkoły. Budowa mostu Generał Elżbiety Zawackiej przyspieszyła rozwój tej części miasta. Pojawiają się nowe osiedla, a w raz nimi zapotrzebowanie na infrastrukturę edukacyjną - powiedział prezydent Torunia.

Jesteśmy przygotowani do realizacji tego typu obiektów. W przyszłym tygodniu powinno nastąpić przekazanie placu budowy, co oznacza, że pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku.powiedziała Izabela Wiśniewska Dyrektor Techniczny Dyrekcji Budownictwa Ogólnego STRABAG Sp. z o.o.

Podpisanie umowy pomiędzy Gminą Miasta Torunia i firmą Strabag

Szkoła podstawowa zostanie wybudowana przy ul. Strzałowej 15. Placówka przyjmie 32 oddziały. Naukę w jej murach będzie mogło pobierać 800 uczniów. Dobudowane w przyszłości przedszkole obsłuży 200 dzieci podzielonych na 8 oddziałów.

Placówka zostanie zrealizowana w technologii tradycyjnej z murowanymi ścianami wzmocnionymi żelbetonem. Konstrukcja zadaszenia nad salą gimnastyczną powstanie z drewna klejonego.

Plan dla całego kompleksu przewiduje, że budynek szkoły, przedszkola i książnicy utworzą układ zbliżony do litery C, tworząc wewnętrzny dziedziniec, na którym planuje się budowę dwóch placów zabaw. W północnej części działki zostanie zlokalizowana infrastruktura sportowa obejmująca: boisko piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnię, skocznię w dal oraz tereny zielone, które dostępne będą również dla okolicznych mieszkańców.

Zgodnie z najnowszymi standardami szkoła będzie obiektem energooszczędnym. W ramach inwestycji powstanie instalacja z paneli fotowoltaicznych oraz system odzysku ciepła z wentylacji mechanicznej. Placówka będzie wyposażona w oświetlenie typu LED. W obiektach zostaną zastosowane rozwiązania retencyjne pozwalające wykorzystywać wodę deszczową na potrzeby własne terenów zielonych.

Obiekty będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt zadania wynosi 76,8 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Decyzja o dofinansowaniu zapadła w czerwcu 2022 r.

Zgodnie z umową wykonawca ma 24 miesiące na realizację.

Prezentacja dot. nowej szkoły przy ul. Strzałowej (PDF)

Fot. Wojtek Szabelski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Tajemnice zajezdni tramwajowej
  Miasto, MZK
  W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...
 • Wioślarze biegli i płynęli po puchar
  Miasto, Sport
  Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brąz dla KS Apator Toruń
  Miasto, Sport
  Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Za nami Święto Ulicy Przedzamcze
  Kultura, Miasto
  Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Run & Row - plakat
  Miasto, Sport
  W niedzielę 24 września 2023 roku na Rynku Staromiejskim rozegrany zostanie Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”.
 • Na wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się zmianami dotyczącymi rad okręgów. Dotyczą one funduszy na działalność rad oraz długości ich kadencji. Radni przyjęli uchwałę, która zmienia minimalną wysokość kwoty, jaką w danym roku budżetowym mogą dysponować toruńskie rady okręgów. Do tej pory było to 2000 złotych. Po zmianach jest to...
 • „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny” to nowa wystawa, która została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W wernisażu wziął udział Prezydent Michał Zaleski.
 • Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do jesiennej edycji akcji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-22 października 2023 roku.
 • 22 września 2023 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się I posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas spotkania Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył powołania członkom zespołu. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249...
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych, garaży murowanych i miejsc parkingowych.
 • Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się uchwałą w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją miejską podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku. Ostatecznie zdecydowano, że podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów komunikacja miejska w Toruniu będzie darmowa. Projekt...