UWAGA!
Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego instytucje kultury na terenie całego kraju do końca listopada 2020 r. pozostają zamknięte. Wydarzenia kulturalne organizowane przez toruńskie instytucje kultury są odwołane lub realizowane bez udziału publiczności. Trwają prace nad przygotowaniem programu imprez i warsztatów online.
Szczegółowych informacji szukaj na stronach organizatorów imprez.
Forma otwarcia wystawy będzie zależała od aktualnie obowiązujących obostrzeń
Sylwester Ambroziak jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Już od 30 lat bardzo aktywnie wystawia, regularnie zaskakując publiczność i krytykę nowymi pomysłami i zastosowanymi technologiami.
Na wystawie „Niewinność” zaprezentujemy trzy grupy rzeźb oraz filmy animowane. W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostaną podwieszone rzeźby z cyklu „Opuszczone” (2010–11). To dzieło zupełnie odrębne w całej twórczości artysty; projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem oraz multimediami (audio i wideo). Dopełnieniem tej grupy podwieszonych prac będą „Opuszczone (klęczące)” oraz „Piaskownica” (2018): instalacja oparta o konstrukcję stalową, na której, niczym na scenie, umieszczona jest tytułowa piaskownica z prawdziwym piaskiem.
Po raz pierwszy jednak nie rzeźby i instalacje są najważniejsze na wystawie Ambroziaka, lecz jego filmy. Artysta zajmuje się tworzeniem eksperymentalnych animacji już od 10 lat. Animacje są ściśle związane z jego rzeźbami, bo faktycznie mamy do czynienia z ożywionymi projektami rzeźbiarskimi, które „grają” w filmach. Grupom rzeźb Ambroziaka będą towarzyszyły projekcje na wielkoformatowych ekranach w sali kolumnowej CSW. Pokażemy filmy: „Pokój”, „Baranek”, „Mesjasz”, „Łąka” oraz „Niewinne”. Ostatni z nich będzie miał oficjalną premierę na naszej wystawie i do jego tytułu nawiązuje również tytuł całej ekspozycji. Będzie to niejedyna premiera, gdyż artysta kończy właśnie prace nad najnowszą animacją, którą, miejmy nadzieję, uda nam się pokazać w CSW.
Kurator: Wacław Kuczma. Koordynacja: Renata Sargalska, Mateusz Kozieradzki. Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski