Suki. Autoportret z kochanką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Suki. Autoportret z kochanką

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Wystawa Dyplomowa Liliany Piskorskiej

10.06.

  • godz. 18.30 otwarcie wystawy
  • godz. 19.00 wykład "Suka-Artystka-suka" dr Katarzyny Lewandowskiej, wykładowczyni Studiów podyplomowych z zakresu gender przy Instytucie Filozofii UMK.

18.06.

  • finisaż wystawy połączony z obroną dyplomu.

Wstęp wolny

Instalacja "Suki. Autoportret z kochanką" jest autoportretem autorki wraz z portretem jej kochanki. Może być odczytywana jako opowieść o animalistycznym pożądaniu, o symbiozie, kobiecości. Może próbować odebrać słowu "zezwierzęcenie" jego negatywne konotacje. Sam tytuł instalacji jest próbą subwersywnego wykorzystania i przejęcia symboliki zawartej w słowie "suka".

Instalacja wykonana jest z futer zwierzęcych, które autorka zbierała od znajomych – są to futra niepotrzebne, nieużywane lub stare, a więc wykorzystanie ich w pracy artystycznej nie przyczyniło się do śmierci żadnego stworzenia.

Użyty materiał – zwierzęce futro i skóra – nie jest neutralny. Nadal przywołuje konotacje z ekskluzywnością, przemysłem modowym, a z drugiej strony wzbudza niepokój przez oczywiste związki ze śmiercią, choć jako produkt finalny jest wyestetyzowany i wyczyszczony z elementów, które przypominają o tym, że "ktoś" musiał oddać życie by powstało, czyli pazurów, uszu, oczu. Można więc odebrać pracę jako krytykę wykorzystywania zwierząt w celach nieugruntowanych realną potrzebą.

Autorka wchodzi w rolę zwierzęcia, dobrowolnie depersonalizuje się, odczłowiecza. Praca ma więc też wydźwięk gry/potyczki z antropocentryzmem. Jest wyrazem zainteresowania autorki takimi zagadnieniami jak nieantropocentryczna etyka, posthumanizm, ekofeminizm, sztuka zwierzęca.

Liliana Piskorska

Ur. w 1988 roku, studentka na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na specjalności Media Rysunkowe. W 2011 roku studiowała w Warszawie w ramach programu MOST. Współtworzyła kolektywne i eksperymentalne działanie o nazwie PRZEprojekt w CSW Toruń w 2012 roku. Uczestniczka licznych plenerów w tym: X Międzynarodowego Pleneru: „Lviv, Spirit, Symbol, Sign”. Obecnie kończy studia oraz pracuje nad dyplomem artystycznym.

W jej pracach pojawiają się wątki, z jednej strony feministyczne, choć bardziej w kategorii poszukiwań tożsamościowych czy pastiszowych (gra z własnym wizerunkiem), a z drugiej strony są to działania o charakterze analitycznym, odnoszącym się do sytuacji społeczno kulturowej. Pole jej zainteresowań obejmuje wątki związane z cielesnością, relacjami władzy oraz subwersywnym traktowaniem normatywności. I siebie.

Data: 
10.06.2013 18:30 — 18.06.2013 00:00
Miejsce: 
Galeria Nad Wisłą, ul. Przybyszewskiego 6
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.