Tytuł projektu:
Ścieżki wiedzy.
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach"
Działanie 9.3 "Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego"
Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Budżet Państwa (15%)
Wartość projektu:
62 843,36 zł
Kwota dofinansowania:
62 843,36 zł
Realizator:
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu
Termin realizacji:
od 15 września 2008 r. do 2 grudnia 2008 r.
Cel:
Celem Projektu było prowadzenie działań informacyjno-promocyjnych i doradczych podnoszących świadomość mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie możliwości kształcenia oraz korzyści z tego płynących. "Ścieżki wiedzy" stworzyły szansę podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zdobywania nowych umiejętności, a także kwalifikacji zawodowych poza rolnictwem. W dalszej perspektywie realizacja Projektu wpłynie na upowszechnienie kształcenia ustawicznego i pobudzanie aktywności środowisk lokalnych na rzecz rozwiązywania potrzeb edukacyjnych i korzystania z istniejących możliwości kształcenia.
Grupa docelowa:
Projekt skierowany był do kobiet i mężczyzn, osób w wieku od 25 do 64 lat, pracujących lub niepracujących, uczących się lub nieuczących, oraz do osób nieuczących się w wieku od 18 do 24 lat, zamieszkujących gminy Skrwilno, Kikół, Osiek, Lisewo, Unisław, Lubicz, Zławieś Wielka, Obrowo, które z własnej inicjatywy zgłaszają chęć zdobycia nowych bądź uzupełnienia posiadanych kwalifikacji w formie kształcenia formalnego.
Główne działania:
Podczas realizacji projektu przeprowadzono czterdzieści spotkań z mieszkańcami gmin, będących partnerami. Spotkania prowadzili: doradca zawodowy i prelegent informacyjny. Celem spotkań było przekazanie informacji o ścieżkach edukacyjnych, z uwzględnieniem planów rozwoju gminy, w której będzie odbywało się spotkanie. Doradca informował o możliwościach dalszego kształcenia, kierując się indywidualnymi predyspozycjami i potrzebami uczestników spotkań. Zainteresowani otrzymali publikację zawierającą wyczerpujące informacje o możliwościach kształcenia i ulotki z najistotniejszymi danymi.
Publikacja jest także dostępna w Urzędach Gmin. Ponadto uruchomiona została platforma komunikacyjna, na której zamieszczono publikacja w formie elektronicznej. Komunikacja przez Internet umożliwi także świadczenie usług doradczych przez doradcę zawodowego, a także odpowiadanie na pytania zainteresowanych i udzielanie wyjaśnień.
Rezultaty:
Pokazanie mieszkańcom gmin objętych Projektem możliwości dalszego kształcenia i doskonalenia oraz korzyści z tego płynących. Posiadając informacje o ścieżkach edukacyjnych, mieszkańcy gmin, a być może także z innych terenów, mogą podejmować naukę w szkołach dla dorosłych i bardziej świadomie dobiorą dla siebie odpowiedni kierunek kształcenia.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.