Rusza nabór na rok szkolny 2018/2019 do klas pierwszych czteroletnich techników oraz trzyletnich szkół branżowych I stopnia. Rekrutacja potrwa od 17.05 do 18.06.2018r.
Nabór jest realizowany z wykorzystaniem systemu elektronicznego za pośrednictwem strony: torun.e-omikron.pl.
W dniach 17.05-18.06.2018 r. kandydaci składają wniosek (wydrukowany z systemu) w szkole, która została wybrana jako pierwsza na liście preferencji.
W przypadku dodatkowych wymagań określonych w ofercie edukacyjnej którejkolwiek z wybranych przez kandydata szkół (np. umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego), wymagane dokumenty kandydat składa również w szkole pierwszego wyboru po wcześniejszym potwierdzeniu ich poprawności w szkole, w której dokumenty te są wymagane.
W technikum lub branżowej szkole I stopnia wydawanie skierowań na badanie lekarskie kandydatowi z listy kandydatów zakwalifikowanych, który dokonał wyboru kształcenia w danym zawodzie w jednej szkole, w przypadku złożenia przez kandydata oświadczenia o wyborze tej szkoły, będzie prowadzone do 9 lipca 2018 r.
Lista kierunków oferowana przez toruńskie szkoły branżowe jest długa: fryzjer, cukiernik, kucharz, piekarz, dekarz, murarz-tynkarz, elektryk, mechanik automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych, monter elektronik, mechatronik, blacharz samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych, kierowca mechanik, lakiernik, mechanik motocyklowy, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, operator maszyn i urządzeń przetwórstwa tworzyw sztucznych. W pierwszych klasach szkół branżowych przygotowano blisko 300 miejsc.
W technikach można kształcić się także w kilkudziesięciu zawodach: ekonomista, handlowiec, technik usług fryzjerskich, technik księgarstwa, kelner, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa, geodeta, logistyk, spedytor, teleinformatyk, automatyk, elektronik, elektryk, informatyk, mechatronik, technik fotografii i multimediów, technolog żywności, technik architektury krajobrazu, technik inżynierii środowiska i melioracji, weterynarz, wiertnik, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, czy technik procesów introligatorskich. W pierwszych klasach toruńskich techników przygotowano ponad tysiąc miejsc.
Większość z tych kierunków to zawody, które w Toruniu zostały uznane za deficytowe. Oznacza to, że osoby posiadające wykształcenie zawodowe, w tych kierunkach bez problemu znajdą pracę w naszym mieście. Zapotrzebowanie na te zawody jest tak duże, że wiele firm decyduje się zatrudnić już uczniów szkół branżowych i techników, by jak najszybciej poznali oni zawód w praktyce.
Osoby, które zdecydują się związać przyszłość z konkretnym zawodem, mogą być nie tylko pewne, że nie spotkają ich trudności ze znalezieniem pracy, ale także mają możliwość uzyskania satysfakcjonujących zarobków. Jak pokazują badania, płace w sektorze budowlanym oraz przemyśle oscylują w granicach od 3500 do 4000 zł brutto, są zatem wyższe niż zarobki w usługach, edukacji, kulturze czy sektorze publicznym.
Działające w Toruniu szkoły branżowe i techniczne oferują szeroki wachlarz zawodów poszukiwanych obecnie na rynku pracy. Są doskonale przygotowane - zarówno pod względem merytorycznym, jak i przez zaplecze techniczne oraz dostęp do pracowni i warsztatów - do wykształcenia profesjonalistów poszukiwanych na rynku.