Od 12 listopada 2012 r. do 5 grudnia Urząd Miasta Torunia przeprowadzi badania badania jakości życia w kontekście działań samorządu.
Badanie ma na celu kompleksową ocenę zadowolenia mieszkańców z ich życia w Toruniu, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządu w kreowaniu tejże jakości. Jest to pilotażowa edycja stałego monitoringu jakości życia w mieście.
- Ważkość omawianej tematyki badawczej powoduje, iż coraz więcej instytucji decyduje się na jej pomiar. Takie badania prowadzą już urzędy miast w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Częstochowie oraz – od niedawna - w Bydgoszczy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 listopada 2012 r. - Inicjatywa toruńskiego badania jakości życia wpisze się w trend poszukiwania nowych sposobów dialogowania z lokalną społecznością. Powyższy kontekst jest istotny ze względu na fakt, iż generuje on sposobność do wzajemnych porównań rezultatów działań władz samorządowych pomiędzy miastami, stwarzając okazję do wymiany doświadczeń oraz atmosferę pozytywnej rywalizacji.
W badaniu zostaną poruszone różne tematy, m.in.: infrastruktura drogowa, mieszkalnictwo, pomoc społeczna, edukacja, sport i rekreacja, komunikacja zbiorowa, kultura, bezpieczeństwo, czy estetyka i czystość. Ankieta została opracowana we współpracy z Zespołem Realizacji Badań PRYZMAT działającym przy Instytucie Socjologii UMK.
W wyniku zapytania ofertowego Urząd Miasta Torunia wyłonił wykonawcę badania – firmę BIOSTAT z siedzibą w Rybniku. BIOSTAT jest ośrodkiem badawczym doświadczonym w realizacji badań społecznych podobnego typu. Koszt przeprowadzenia badania wyniesie 17 tys. zł brutto.
- Badanie zostanie przeprowadzone na próbie ok. 600 mieszkańców różnych osiedli w Toruniu. Do losowo wybranych domów i mieszkań w dniach od 12 listopada do 5 grudnia 2012 r., w godzinach od 9.00 do 18.00, zapukają ankieterzy wyposażeni w identyfikatory oraz kopię listu intencyjnego podpisanego przez Prezydenta Miasta Torunia, Michała Zaleskiego. Udział w badaniu jest całkowicie anonimowy, a wywiad potrwa ok. 20 minut – wyjaśnia Małgorzata Ptaszek z wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.
Do końca stycznia 2013 r. powstanie raport z badania, który zostanie udostępniony na stronie internetowej www.konsultacje.torun.pl. Po analizie wyników, badanie zostanie pogłębione. Na pewno pod kątem inwestycji oraz sfery przedsiębiorczości.
Od strony organizacyjnej badanie prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. Koordynatorem projektu ze strony wykonawcy badania jest Adrian Wawro z firmy BIOSTAT, awawro@biostat.com.pl, tel. 666 069 814.