Podczas ostatniego w 2017 roku Śniadania Biznesowego prezydent Michał Zaleski spotkał się z przedstawicielami branży motoryzacyjnej.

Branża motoryzacyjna jest w naszym kraju jedną z głównych gałęzi gospodarki, notującą stałe wzrosty – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy audytorsko-doradczej KPMG. Odgrywa ona także ważną rolę w naszym mieście, generując znaczące zyski i będąc poważnym pracodawcą.

Z przedstawicielami tej branży spotkał się prezydent Michał Zaleski 17 listopada 2017 roku w Młodzieżowym Centrum Spotkań Młodzieży. Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno sprzedawcy samochodów, jak i przedstawiciele punktów diagnostycznych, wulkanizacyjnych, warsztatów mechanicznych itp. Obecni byli także przedstawiciele Urzędu Miasta, którzy przedstawili ofertę miasta, jak i możliwości współpracy.

- Miasto służy pomocą i radą toruńskim przedsiębiorcom, także tym należącym do dynamicznie rozwijającej się branży motoryzacyjnej. Możemy zaproponować ciekawe rozwiązania, jak nowe lokalizacje do budowy firm, zakładów, warsztatów, a także zapewnienie dostaw mediów do tych miejsc. Jesteśmy także gotowi przystąpić do zmiany planów miejscowych, jeżeli będzie taka potrzeba wynikająca z procesu inwestycyjnego. Zapewniamy ulgi w podatkach od nieruchomości i od środków transportu. Jesteśmy również przygotowani, by w ramach działalności Powiatowego Urzędu Pracy świadczyć pomoc w przygotowaniu pracowników do zawodu – zapewnił prezydent Michał Zaleski.

W trakcie rozmów z przedstawicielami magistratu przedsiębiorcy jako największą bolączkę branży motoryzacyjnej wskazywali przede wszystkim brak wykwalifikowanych pracowników. – Brakuje nam ludzi do pracy – to jest nasz główny problem. Trzeba w jakiś sposób zachęcić młodych ludzi, by podjęli naukę w szkołach branżowych. W naszej branży jest duży potencjał rynku pracy, są dobre zarobki, warto szkolić się w tym kierunkuzachęcał Rafał Predenkiewicz, właściciel toruńskiej firmy Arpol Motor Company.

Firma Arpol jest jedną z tych, które wspierają szkolnictwo branżowe, np. fundując stypendia, o czym opowiedziała Marzanna Podpora, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu. Szkoła oferuje również staże u lokalnych pracodawców, wyjazdy studyjne, współpracuje blisko z przedsiębiorcami, co umożliwia uczniom zdobycie umiejętności praktycznych, a nawet pozyskanie pracodawcy już w czasie nauki. – W naszej szkole uczeń otrzymuje pakiet umiejętności – wykształcenie ogólne i praktyczne, zawodowe powiedziała Marzanna Podpora.

Jak twierdzi Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji, szkolnictwo branżowe jeszcze na dobre nie zaistniało w opinii społecznej jako dające dobre wykształcenie. - W podstawie programowej szkoły podstawowej Ministerstwo Edukacji wpisało doradztwo zawodowe, żeby jak najwcześniej przedstawiać rynek pracy. W ten sposób można wcześnie zainteresować uczniów różnymi zawodami, wskazać im, jakie szkoły należy wybrać, by zająć się w przyszłości tym, co ich interesujepowiedziała dyrektor Anna Łukaszewska.