Rozbudowa ZPO - ogród zimowy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozbudowa ZPO - ogród zimowy

Tytuł projektu:
Rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o ogród zimowy wraz z zagospodarowaniem terenu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 3 „Rozwój infrastruktury społecznej”
Działanie 3.2 „Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej”

Dane finansowe:
Całkowita planowana wartość projektu: 1 645 790,62 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 867 682,56 zł
Wkład własny: 778 108,06 zł

Termin realizacji:
1.12.2010 r. - 31.12.2012 r.

Termin podpisania umowy o dofinansowanie:
13 marca 2012 r.

Opis projektu:
Zakończona została rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o Ogród Zimowy. Utworzenie Ogrodu podnosi jakość usług świadczonych przez Zakład na rzecz osób niepełnosprawnych. Terapia ogrodowa adresowana jest głównie do pacjentów przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych, z deficytami neurologicznymi, chorobami układu krążenia, z chorobami otępiennymi. Terapia ogrodowa jest nowoczesną formą terapii wielozmysłowej w zakładach opieki długoterminowej. Szczególne środowisko, mikroklimat ogrodu, poprzez bogactwo wrażeń zmysłowych sprawia, że Ogród staje się w placówce dodatkową salą terapeutyczną.

Powstanie Ogrodu wpłynie bardzo korzystnie na podopiecznych Zakładu poprzez:

  1. Dostarczenie chorym wrażeń wielozmysłowych, wzrokowych, węchowych, czuciowych, słuchowych.
  2. Połączenie aktywności w Ogrodzie i różnorodnych działań związanych z kontaktem z przyrodą przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, a tym samym jakości życia przewlekle chorych.
  3. Zajęcia w Ogrodzie, pod okiem terapeutów wyciszają i uspakajają, pomagają przezwyciężyć monotonię codziennego życia, powodują wzrost poczucia własnej wartości, podnoszą możliwości motoryczne podopiecznych, pozwalają choremu zajętemu pracą przez długi czas zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych. 
  4. Aktywność w Ogrodzie znacząco wspiera umiejętności komunikacyjne. Praca w grupie daje pozytywne skutki fizyczne, psychologiczne i społeczne.
  5. Ogród ziołowy, poprzez bogactwo zapachów, staje się formą terapii pamięci, zwłaszcza pamięci zapachów, a przez to pamięci autobiograficznej. 
  6. Otoczenie roślin wywiera korzystny wpływ na psychikę, poprawia samopoczucie, służy terapii depresji.
  7. Pachnące rośliny, bogactwo barw, doznania estetyczne, możliwość obserwowania zjawisk pogodowych i zmian zachodzących w przyrodzie dają szansę wielozmysłowego doświadczania świata niedostępnego chorym i niepełnosprawnym. 
  8. Całoroczny kontakt z Ogrodem daje choremu możliwość poszerzenia zainteresowań, budzi nowe pasje, nadaje nowe cele, terapia staje się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Zagospodarowanie przestrzeni Ogrodu obejmuje kilka niezależnie od siebie funkcjonujących miejsc. Należą do nich:

  1. Miejsce do stymulacji kolorem. Tu zaplanowano rośliny kolorowe, kwitnące w specjalnym rozmieszczeniu stymulującym zmysł wzroku. W tym miejscu znajduje się również fontanna, która ma wzmocnić efekty terapeutyczne poprzez bogactwo doznań wzrokowych i słuchowych. 
  2. Ogród ziołowy do stymulacji zapachem.
  3. Miejsce z narożnym akwarium, od pozostałej części Ogrodu oddzielone parawanami z roślinnością, tak aby zapewnić chorym ciszę i spokój. 
  4. Miejsce z roślinnością leśną. Urządzone na kształt lasu, z roślinami wysokimi oraz średniej wielkości, także z roślinami pełniącymi rolę przesłon zacieniających miejsca przy oknie. Ten obszar znajdzie zastosowanie w zajęciach grupowych z pacjentami.
  5. Oddzielone od reszty Ogrodu miejsce do pracy przy komputerze z systemem RehaCom służącym do terapii wyższych funkcji mózgu, zwłaszcza pamięci, który umożliwia intensywną terapię pamięci słownej i bezsłownej oraz zdolności uczenia się (terapię uwagi i koncentracji, logicznego myślenia, umiejętność rozwiązywania problemów oraz myślenia, zaburzeń pamięci i rozpoznawania twarzy, szybkości i dokładności przetwarzania informacji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, funkcji planowania, zaburzeń funkcji poznawczych po udarze i wylewie) oraz Armeo pozwoli choremu na stymulację mózgu w naturalnych warunkach, co powinno zwiększyć efekty terapeutyczne oraz motywację chorego do pracy. Umożliwia rehabilitację kończyn górnych poprzez trening m.in. z rzeczywistymi przedmiotami jak szklanka czy długopis, jak również szereg funkcjonalnych ćwiczeń celowych np. ściskanie, chwytanie.

Ponadto Ogród został wyposażony w profesjonalne nagłośnienie, które pozwoli na emisję naturalnych odgłosów przyrody, dźwięków lasu, śpiewu ptaków, szumu rzek, morza, drzew, podwieszany sufit SKY CELINGS (urządzenie realistycznie imitujące naturę np. złudzenie prawdziwego nieba w zamkniętym pomieszczeniu) oraz nowoczesny system pozwalający na utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych w ogrodzie.

Dane kontaktowe realizatora:
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.



Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura zdrowia
Realizator: 
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.