Rozbudowa ZPO - ogród zimowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozbudowa ZPO - ogród zimowy

Tytuł projektu:
Rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o ogród zimowy wraz z zagospodarowaniem terenu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Oś priorytetowa 3 „Rozwój infrastruktury społecznej”
Działanie 3.2 „Rozwój infrastruktury ochrony zdrowia i pomocy społecznej”

Dane finansowe:
Całkowita planowana wartość projektu: 1 645 790,62 zł
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 867 682,56 zł
Wkład własny: 778 108,06 zł

Termin realizacji:
1.12.2010 r. - 31.12.2012 r.

Termin podpisania umowy o dofinansowanie:
13 marca 2012 r.

Opis projektu:
Zakończona została rozbudowa Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego o Ogród Zimowy. Utworzenie Ogrodu podnosi jakość usług świadczonych przez Zakład na rzecz osób niepełnosprawnych. Terapia ogrodowa adresowana jest głównie do pacjentów przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych, z deficytami neurologicznymi, chorobami układu krążenia, z chorobami otępiennymi. Terapia ogrodowa jest nowoczesną formą terapii wielozmysłowej w zakładach opieki długoterminowej. Szczególne środowisko, mikroklimat ogrodu, poprzez bogactwo wrażeń zmysłowych sprawia, że Ogród staje się w placówce dodatkową salą terapeutyczną.

Powstanie Ogrodu wpłynie bardzo korzystnie na podopiecznych Zakładu poprzez:

 1. Dostarczenie chorym wrażeń wielozmysłowych, wzrokowych, węchowych, czuciowych, słuchowych.
 2. Połączenie aktywności w Ogrodzie i różnorodnych działań związanych z kontaktem z przyrodą przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, a tym samym jakości życia przewlekle chorych.
 3. Zajęcia w Ogrodzie, pod okiem terapeutów wyciszają i uspakajają, pomagają przezwyciężyć monotonię codziennego życia, powodują wzrost poczucia własnej wartości, podnoszą możliwości motoryczne podopiecznych, pozwalają choremu zajętemu pracą przez długi czas zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych. 
 4. Aktywność w Ogrodzie znacząco wspiera umiejętności komunikacyjne. Praca w grupie daje pozytywne skutki fizyczne, psychologiczne i społeczne.
 5. Ogród ziołowy, poprzez bogactwo zapachów, staje się formą terapii pamięci, zwłaszcza pamięci zapachów, a przez to pamięci autobiograficznej. 
 6. Otoczenie roślin wywiera korzystny wpływ na psychikę, poprawia samopoczucie, służy terapii depresji.
 7. Pachnące rośliny, bogactwo barw, doznania estetyczne, możliwość obserwowania zjawisk pogodowych i zmian zachodzących w przyrodzie dają szansę wielozmysłowego doświadczania świata niedostępnego chorym i niepełnosprawnym. 
 8. Całoroczny kontakt z Ogrodem daje choremu możliwość poszerzenia zainteresowań, budzi nowe pasje, nadaje nowe cele, terapia staje się nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Zagospodarowanie przestrzeni Ogrodu obejmuje kilka niezależnie od siebie funkcjonujących miejsc. Należą do nich:

 1. Miejsce do stymulacji kolorem. Tu zaplanowano rośliny kolorowe, kwitnące w specjalnym rozmieszczeniu stymulującym zmysł wzroku. W tym miejscu znajduje się również fontanna, która ma wzmocnić efekty terapeutyczne poprzez bogactwo doznań wzrokowych i słuchowych. 
 2. Ogród ziołowy do stymulacji zapachem.
 3. Miejsce z narożnym akwarium, od pozostałej części Ogrodu oddzielone parawanami z roślinnością, tak aby zapewnić chorym ciszę i spokój. 
 4. Miejsce z roślinnością leśną. Urządzone na kształt lasu, z roślinami wysokimi oraz średniej wielkości, także z roślinami pełniącymi rolę przesłon zacieniających miejsca przy oknie. Ten obszar znajdzie zastosowanie w zajęciach grupowych z pacjentami.
 5. Oddzielone od reszty Ogrodu miejsce do pracy przy komputerze z systemem RehaCom służącym do terapii wyższych funkcji mózgu, zwłaszcza pamięci, który umożliwia intensywną terapię pamięci słownej i bezsłownej oraz zdolności uczenia się (terapię uwagi i koncentracji, logicznego myślenia, umiejętność rozwiązywania problemów oraz myślenia, zaburzeń pamięci i rozpoznawania twarzy, szybkości i dokładności przetwarzania informacji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, funkcji planowania, zaburzeń funkcji poznawczych po udarze i wylewie) oraz Armeo pozwoli choremu na stymulację mózgu w naturalnych warunkach, co powinno zwiększyć efekty terapeutyczne oraz motywację chorego do pracy. Umożliwia rehabilitację kończyn górnych poprzez trening m.in. z rzeczywistymi przedmiotami jak szklanka czy długopis, jak również szereg funkcjonalnych ćwiczeń celowych np. ściskanie, chwytanie.

Ponadto Ogród został wyposażony w profesjonalne nagłośnienie, które pozwoli na emisję naturalnych odgłosów przyrody, dźwięków lasu, śpiewu ptaków, szumu rzek, morza, drzew, podwieszany sufit SKY CELINGS (urządzenie realistycznie imitujące naturę np. złudzenie prawdziwego nieba w zamkniętym pomieszczeniu) oraz nowoczesny system pozwalający na utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych w ogrodzie.

Dane kontaktowe realizatora:
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura zdrowia
Realizator: 
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
  Kultura, Miasto
  „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
  Kultura, Miasto
  Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
  Kultura, Miasto
  Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
  Kultura, Miasto
  26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
 • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
 • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
 • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.