Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych

Tytuł projektu:
Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”
Działanie 2.2. „Gospodarka odpadami komunalnymi”

Realizator:
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 14 904 490 zł
Kwota dofinansowania: 8 240 240 zł
Źródła finansowania: Fundusz Spójności, środki własne MPO

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
13.09.2018 r.

Termin realizacji:
13.09.2018 r. - 30.06.2020 r.

Opis projektu:
Cele projektu:
•    Zmniejszenie strumienia odpadów przekazywanych na składowisko poprzez modernizację i automatyzację instalacji do sortowania odpadów (zwiększenie skuteczności - efektywności sortowania, zwiększenie ilości i podniesienie jakości odzyskiwanych surowców).
•    Zapobieganie powstawaniu odpadów.
•    Usprawnienie procesu przygotowywania do ponownego użycia odpadów.
•    Zwiększenie odzysku, w tym głównie recykling odpadów.
•    Racjonalizacja wykorzystania surowców i produktów przemysłu oraz racjonalizacja zagospodarowania odpadów.
•    Sortowanie odpadów przed składowaniem.

Najważniejsze zrealizowane działania:

•   Modernizacja linii sortowniczej.
Automatyzacja linii do rozsortowywania odpadów komunalnych przyczyniła się do wzrostu ilości odzyskiwanych surowców wtórnych oraz redukcji ilości odpadów deponowanych na składowisku. Linia została wyposażona w dwa separatory optyczne - wydzielające tworzywa sztuczne oraz papier i tekturę, separator balistyczny - rozdzielający folię od butelek PET i opakowań wielomateriałowych, czyli np. kartoników po napojach, a także separator metali nieżelaznych, czyli np. puszek aluminiowych. Separatory są uzupełnieniem dla ręcznej segregacji odpadów komunalnych. Modernizacja sortowni objęła także wymianę sita bębnowego, modernizację kabin sortowniczych, montaż systemu podajników łączących poszczególne elementy linii oraz rozbudowę systemu sterowania. Tak zmodernizowana linia w oparciu o zmontowane urządzenia jest w stanie poprawić efektywność sortowania (odzysku surowców wtórnych). Zainstalowane separatory są w stanie odzyskać co najmniej 80% surowców wtórnych zawartych w kierowanym do nich strumieniu odpadów.

•  Budowa zespołu wag wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym.
Proces przyjęcia odpadów do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów rozpoczyna się od ważenia i rejestracji odpadów w systemie komputerowym. Nowe wagi zamontowane zostały w pasach drogowych bezpośrednio przy wjeździe na teren Zakładu.

•  Dostawa i montaż myjni do kół i podwozi.
Dotychczasowy brodzik dezynfekcyjny zastąpiony został nową instalacją usytuowaną na terenie Zakładu, która umożliwia mycie kół i podwozi pojazdów opuszczających zarówno składowisko, jak i pozostałe obiekty zakładu, w szczególności obiekty kompostowni odpadów organicznych i odpadów zielonych oraz instalacji stabilizacji.

•  Dostawa ładowarki teleskopowej z osprzętem.

•  Dostawa oprogramowania optymalizującego zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w Toruniu, które ułatwi rejestrację przyjęć, wydań i sprzedaży wszystkich frakcji odpadów.

•  Kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców całego regionu, której głównym celem było propagowanie idei zapobiegania powstawaniu odpadów i zmniejszaniu ilości odpadów składowanych na składowiskach.

Osiągnięte rezultaty:
W wyniku realizacji projektu został przebudowany zakład zagospodarowania odpadów oraz sortownia, co wpływa na wzrost ilości przetwarzanych odpadów oraz poprawę odzysku surowców wtórnych. Przeprowadzona została kampania informacyjno-edukacyjna, której celem było podniesienie świadomości mieszkańców na temat konieczności sortowania odpadów. Zakład może objąć systemem zagospodarowania odpadów ok. 280 tys. osób, a moc przerobowa zakładu zagospodarowania odpadów wynosi 90 000 Mg/rok.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Fundusz Spójności
Program: 
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Gospodarka odpadami
Realizator: 
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu Sp. z o.o.

  

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • Miasto
    We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.