ID zawartości
3589

Dla żeglowania bezpiecznego - wystawa

Opis wydarzenia

„Dla żeglowania bezpiecznego. Święci patroni i sanktuaria wodniaków wiślanych” to wystawa związana z Rokiem Rzeki Wisły. Na ekspozycji zaprezentowany jest temat religijności wodniaków – żeglarzy, sterników, flisaków, oryli i rybaków, czyli ludzi pracujących na rzece. Była to subkultura zawodowa szczególnie narażona na wiele niebezpieczeństw i „rychłą śmierć” przez utonięcie. Stąd też brała się wyjątkowa religijność wodniaków. Ekspozycja ukazywać będzie kult  świętych patronów, ale też pracę „wodnych ludzi”. W tle ukażą się panoramy nadwiślańskich miast na szlaku Wisły, od miasta Strumień, po Gdańsk.

Kurator, autor scenariusza wystawy: Artur Trapszyc

Współpraca: Dorota Kunicka

Aranżacja plastyczna: Barbara Górka

Wystawa czynna do 15 października 2017 r.

Data wydarzenia
-
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Położenie

Festiwal Wisły

Opis wydarzenia

Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki – większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki.
Podczas Festiwalu Wisły zaprezentują się też ze swoimi jednostkami żeglarze z Francji, znawcy Loary, nad którą, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie – Festiwal Loary.


Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy.


Festiwal Wisły to także prezentacja nadwiślańskich smaków. Od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki.
Festiwal Wisły 2017 będzie wyjątkowym wydarzeniem, które ożywi na cztery dni Królową Polskich Rzek pomiędzy Włocławkiem i Toruniem, z przerwą na Ciechocinek . Odcinek Wisły objęty działaniami festiwalowymi wypełni się spływającymi łodziami i zostanie nasycony wieloma atrakcjami związanymi z historią i kulturą pełną zwyczajów, dźwięków i smaków, których na Festiwalu nie zabraknie.

W Toruniu wydarzenia festiwalowe zagoszcz 14 i 15 sierpnia.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Przystań Toruń
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Położenie

Studio plenerowe ZET Cafe

Opis wydarzenia

Adrian Miedziński i Piotr Kupicha to goście studia plenerowego ZET Cafe, których spotkać będzie można na Rynku Staromiejskim w Toruniu 29 lipca 2017 r. W dniu inauguracji XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych od godz. 10:00 do 18:00 zapraszamy na wspólną zabawę z Radiem Zet w ramach ZET Cafe. Wydarzenie wpisuje się w toruński kalendarz obchodów Roku Rzeki Wisły.

Data wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Spotkanie
Położenie

Piknik turystyczny „Spotkajmy się w Toruniu” – ZET CAFE

Opis wydarzenia

Piknik na Rynku Staromiejskim w Toruniu połączony z obchodami Roku Rzeki Wisły, który relacjonować będzie radio ZET w programie ZET CAFE. Piknik uświetni wieczorna inscenizacja historyczna na Zamku Dybowskim we współpracy z Fundacją Zamek Dybów i Gród Nieszawa.

Data wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Położenie

Zwiedzanie zagrody rybackiej w Parku Etnograficznym w Kaszczorku

Opis wydarzenia

W wakacyjne niedziele do zwiedzania Parku Etnograficznego w Kaszczorku zaprasza Muzeum Etnograficzne. W Parku na zwiedzających czeka zagroda rolniczo-rybacka oraz ekspozycja obiektów architektury związanych z rybołówstwem i zajęciami wodnymi. Na zagrodę składa się drewniana chałupa z końca XVIII wieku oraz stodoła, obora, szałer i wiata na łodzie. Poniżej usytuowana jest druga część skansenu, gdzie znajdują się obiekty związane z pracą rybaków i wodniaków: barki mieszkalne (z Fordonu i Torunia-Winnicy), wiata nadjeziorna, buda rybacka z Kaszczorka oraz prom ze wsi Kępki koło Elbląga, obsługujący dawniej przeprawę osobowo-towarową przez Nogat.


W lipcu i w sierpniu Park czynny w czwartki i niedziele w godz. 10.00 – 16.00.

Data wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Położenie

III Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym

Opis wydarzenia

27 lipca 2017 roku od 10:00 do 18:00 przy Przystani Toruń odbędą się III Polonijne Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie i rzucie kołem ratunkowym. Trasa zawodów obejmie: start – most Gen Zawckiej, meta- taras widokowy przy Bulwarze Filadelfijskim. Mistrzostwa towarzyszyć będą Światowemu Polonijnemu Sejmikowi Olimpijskiemu PKOL, który obradować będzie w Toruniu w dniach 22-28 lipca.


W przypadku niskiego stanu wody na Wiśle alternatywnym miejscem do organizacji imprezy jest Zalew Włocławski.

Data wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Rok rzeki Wisły
Sport
Położenie