Tytuł projektu:
Reintegracja zawodowa i społeczna osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym realizowana w Centrum Integracji Społecznej w Toruniu - CISTOR.
Program:
PHARE 2002 Spójność Społeczno-Gospodarcza "Aktywne formy zwalczania bezrobocia".
Wartość projektu:
216.863,41 Euro.
Źródła finansowania:
PHARE, Gmina Miasta Toruń.
Kwota dofinansowania:
100.000,00 Euro.
Realizator:
Centrum Integracji Społecznej CISTOR - gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miasta Torunia.
Cel:
Zwiększenie szansy osób bezrobotnych - zagrożonych wykluczeniem społecznym na usamodzielnienie poprzez reintegrację zawodową i społeczną.
Grupa docelowa:
Grupę docelową stanowiło 25 mieszkańców miasta Torunia. Ze względu na fluktuację beneficjentów ostatecznie w projekcie wzięły udział 33 osoby (25 osób bezrobotnych - pozostających bez pracy co najmniej 24 miesiące, 5 osób bezdomnych i uzależnionych od alkoholu, 1 osoba uzależniona od alkoholu, 1 osoba uzależniona od narkotyków, 1 osoba po pobycie w zakładzie karnym).
Główne działania:
Podczas rocznego udziału w projekcie beneficjenci przechodzili szkolenia z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej oraz odbyli praktykę zawodową w trzech profilach zawodowych: budowlano-porządkowym, gońców-porządkowych i opiekunów-porządkowych.
Dwie grupy budowlano-porządkowe zajmowały się pracami remontowymi oraz budowlanymi (m.in. kładzenie różnego typu posadzek, gładzi, malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie dachu, podwieszanie sufitu, rozbiórki, czyszczenie i konserwacja elementów metalowych).
Grupy gońców-porządkowych zajmowały się pracami porządkowymi na obszarze podległym ADM 5 w Toruniu. Odpowiadali za czystość wewnątrz budynków mieszkalnych i wokół budynków, a także pielęgnowali tereny zielone (koszenie, grabienie).
Grupa opiekunów-porządkowych oferowała szeroko rozumiane usługi opiekuńcze: od opieki nad dzieckiem do osobistej opieki nad osobą starszą, chorą czy niepełnosprawną.
Termin realizacji:
od 1 maja 2004 r. do 30 czerwca 2005 r.
Rezultaty:
Projekt ukończyło 19 osób, spośród których 16 nabyło prawo do zatrudnienia wspieranego (na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym z 2003 roku). W ciągu miesiąca od momentu zakończenia projektu 13 uczestników podjęło pracę. Ponadto w trakcie realizacji projektu wypracowane zostały standardy pracy Centrum Integracji Społecznej, na których z powodzeniem wzorują się powstałe później CIS-y, a także inne instytucje zajmujące się problematyką wykluczenia społecznego.
Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.