Od czerwca 2016 r. na terenie Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu osoby niewidome i słabo widzące mogą korzystać z informatorów głosowych i tabliczek brajlowskich, zamontowanych przy poszczególnych wybiegach dla zwierząt, a także z dotykowego planu ZOO. Zamieszczony został również terminal informacyjny, przedstawiający kontynenty z zaznaczonymi wybranymi gatunkami ptaków, a także udźwiękowiony plan w ptaszarni. Dzięki temu z oferty ogrodu mogą skorzystać osoby niewidome, możliwa jest także organizacja specjalnych zajęć dydaktycznych dla niewidomych uczniów.
Propozycja dostosowania Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, do potrzeb tej grupy, wyszła od osób związanych ze środowiskiem niewidomych. Ogród podął się realizacji tego przedsięwzięcia, a pracownicy działu dydaktycznego przygotowali wszelkie merytoryczne materiały, niezbędne do przeprowadzenia projektu.
Projekt został umieszczony na liście lokalnej budżetu partycypacyjnego Bydgoskiego Przedmieścia i w wyniku głosowania znalazł się na pierwszym miejscu, pod względem zdobytych głosów. Z budżetu partycypacyjnego zarezerwowano na realizację "Przyrody w paluszku" 120 tys. zł. Wykonawcą zadania była Fundacja Szansa dla Niewidomych z Warszawy. Projekt został zakończony w końcu kwietnia 2016 r.