W Urzędzie Miasta Torunia trwają obecnie prace nad przygotowaniem Programu Ochrony Środowiska wraz z Planem Gospodarki Odpadami. Wykonawcą tego opracowania jest wybrana w trybie przetargowym firma Energoekspert Sp. z o.o. z Katowic. Tworzone programy oprócz diagnozy stanu istniejącego wskazywać mają także kierunki działań zmierzających do poprawy stanu środowiska naturalnego miasta Torunia. Projekty tych dokumentów można znaleźć na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie w przyszłości będą także publikowane wersje przyjęte przez toruńskich radnych.

Począwszy od 1997 roku w Toruniu są realizowane następujące programy:

Program likwidacji pieców węglowych i lokalnych kotłowni
Został wprowadzony przez Radę Miasta Torunia w 1997 roku, z wykorzystaniem środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej . Podstawowym celem tego programu jest zlikwidowanie źródeł niskiej emisji pochodzącej ze spalania węgla.
Siedmioletni okres jego funkcjonowania zmobilizował około 2.000 osób - mieszkańców Torunia do zastąpienia niskosprawnych kotłów węglowych i pieców kaflowych przez nowoczesne kotły zasilane olejem opałowym, gazem bądź energią elektryczną, a co się z tym wiąże doprowadził do znacznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza.

Program likwidacji szamb
W roku 2002 radni podjęli uchwałę w sprawie dofinansowania działań, których celem jest wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń dla środowiska w postaci nieszczelnych zbiorników bezodpływowych z równoczesnym podłączeniem budynków do sieci kanalizacyjnej.

Program likwidacji materiałów zawierających azbest
Kolejnym, a na pewno nie ostatnim kierunkiem działań na rzecz ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami jest, program zakładający usunięcie z terenu miasta materiałów budowlanych zawierających azbest.  Podobnie jak w poprzednich przypadkach podjęcie inicjatywy stworzenia zasad, w oparciu o które gmina pomoże mieszkańcom pozbyć się w sposób zgodny z prawem  niebezpiecznego odpadu, poprzedziły sygnały pochodzące od osób, które stanęły przed problemem pozbycia się stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia materiałów budowlanych.
Regulamin dofinansowań zakłada 30% rekompensatę kosztów demontażu, transportu i umieszczenia na składowisku odpadów niebezpiecznych, płyt cementowo azbestowych, zdjętych z połaci dachowych i elewacji jedno i wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz innych obiektów budowlanych.

Kontakt:
Wydział Środowiska i Zieleni
Urzędu Miasta Torunia
wsiz@um.torun.pl