Powitanie na lotnisku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powitanie na lotnisku

O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna dobrej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście (Iz 52,7).

Umiłowany Ojcze Święty!

Witamy serdecznie w Toruniu Słowem Bożym, które wypełniło się na Jezusie Chrystusie, a w Nim również spełnia się na tych, którzy głoszą Ewangelię, zwiastując pokój i szczęście.

W pielgrzymowaniu po wielu krajach świata, uwikłanych często w różne niepokoje i walki, przynosisz zawsze, Ojcze Święty, pocałunek pokoju. Niedawno po raz kolejny ucałowałeś ziemię ojczystą, która - jak powiedziałeś - jest matką szczególną, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Uczysz nas ciągle tej miłości. Czynisz to zwłaszcza wtedy, gdy głosisz Ewangelię miłości i pokoju. Kiedy posługą Piotrową przekazujesz moc Dobrej Nowiny. Gdy spełniasz posłannictwo zlecone św. Piotrowi: Utwierdzaj swoich braci w wierze.

 Jak nie dziękować Ci całym sercem, Ojcze Święty, za dobro, jakie nam przekazujesz. Za nauczanie i świadectwo. Za wszystkie nawiedzenia ojczystego kraju. Za wzruszające spotkania na Watykanie. Za troski o nas i modlitwy. Niech wdzięczność nasza na nowo wypowie się dzisiaj miłością, bogatszą jeszcze o dar tej pielgrzymki.

Oto przed Tobą, Ojcze Święty, ściele się ziemia toruńska, nadwiślańska, objęta ramionami dwóch dorzeczy: Drwęcy i Osy. Jest to ziemia Wojciechowego szlaku nad Bałtyk, pole misyjnej działalności biskupa Chrystiana, ogród wydający owoce świętości. Tu bowiem w ciągu stuleci rozwijały się kwiaty Jezusowych błogosławieństw: Juta z Chełmży, Jan z Łobdowa, Magdalena z Mortąg, Bernard z Wąbrzeźna, Maria Karłowska, Stefan Frelichowski. Idąc przez tę ziemię, rzucali ewangeliczne ziarno na zasiew. Cisi, ubodzy, miłosierni, pokój czyniący - są dla nas natchnieniem i porywającym przykładem - ad maiora. A wraz z ich wezwaniem współbrzmią w wierze i gotyckie sklepienia naszych świątyń, wpisane od wieków w pejzaż ziemi pomorskiej, będące świadectwem wiary i wzniosłych dążeń poprzednich pokoleń.

Ten kierunek ukazał im krzyż, Drzewo Życia, "rodzący dwanaście owoców, wydający swój owoc każdego miesiąca" (Ap 22, 2).

Taki jest duchowy "humus" naszej młodej diecezji: uświęcony krwią wielu męczenników tego stulecia, uszlachetniony pracowitością i chrześcijańskimi tradycjami ludu na Pomorzu, ubogacony oddziaływaniem myśli naukowej i kultury tu pielęgnowanej. Na tym płodnym gruncie Kościół Toruński podejmuje dzieło nowej ewangelizacji, wychodząc na spotkanie nowych czasów i nowych ludzi.

Głęboko zapadły nam w serca Twoje, Ojcze Święty, słowa, że "nadszedł moment zaangażowania wszystkich sił kościelnych w nową ewangelizację" (RM, 3). Wiemy, że stanowi ona zasadniczą odpowiedź Kościoła na wyzwania współczesności. Jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem Kościoła naszych czasów, jego naczelnym zadaniem duszpasterskim. Cała misja Kościoła koncentruje się i rozwija w ewangelizacji, będącej łaską i mandatem, który Jezus powierzył mu na początku jego drogi dziejowej (ChL, 33). W tym duchu prowadzone są prace pierwszego synodu diecezjalnego i misje ewangelizacyjne w parafiach. Ta świadomość stała się także natchnieniem do odnowienia Akcji Katolickiej oraz zawiązania się nowych ruchów i stowarzyszeń laikatu, rozwinięcia działalności "Caritas", pogłębienia dialogu Kościoła lokalnego z innymi Kościołami chrześcijańskimi, ze światem nauki i kultury, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy szczerze pragną dobra człowieka i dobra społeczności, w której żyją.

W encyklice "Veritatis splendor" przypomniałeś, Ojcze Święty, że Kościół temu jednemu pragnie służyć, ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa, aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie (VS, 7). To pragnienie trzeba nam wciąż ożywiać w sobie i podtrzymywać. Jest to również zadanie dla katolickich środków społecznego przekazu, spełniających ważną rolę w dziele nowej ewangelizacji. Na terenie Torunia znajduje się siedziba Radia Maryja, znanej i słuchanej rozgłośni o.o. Redemptorystów. Wnosi ona wiele dobra duchowego, gdy przez modlitwę i katechezę służy tej właśnie sprawie, "ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa i aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie". W dzisiejszym spotkaniu uczestniczą także słuchacze Radia Maryja. Swoją obecnością pragną dać wyraz żywej więzi z Kościołem, zbudowanym przez Chrystusa na Piotrze-Opoce i na fundamencie apostołów.

Benedictus, qui venit in nomine Domini - Błogosławiony, który przybywa w imię Pana. Tak właśnie, Ojcze Święty, przybywasz do nas, na ziemię toruńską. Przybywasz w imię Pana, z mandatu Chrystusa, który powiedział Piotrowi: "Paś owce moje". Znasz te owce i one Cię znają. Idą za Tobą, bo znają głos Pasterza. W historycznym dniu dla naszego Kościoła Toruńskiego, kiedy pośród nas wyznajesz wiarę całego Kościoła w Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, z głębi serca powtarzamy słowa, jakie Chrystus skierował do Piotra: Błogosławiony jesteś...

Ks. Andrzej Suski, Biskup Toruński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.