PODGÓRZ - SPACErkiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

PODGÓRZ - SPACErkiem

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W środę 6 grudnia 2023 r. zapraszamy na premierową prezentację trzeciego przewodnika z serii wydawniczej przygotowywanej przez Emporium. Premiera przewodnika odbędzie się na Podgórzu (tomik poświęcony jest tej części Torunia) w zabytkowej kamienicy przy ul. Poznańskiej 96 - najbardziej okazałej, z zachowanych i od początku należącej do rodziny Szeczmańskich. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Inspiracją do sfinalizowania "przewodnikowego" projektu, który autorka, Katarzyna Kluczwajd, planowała od dawna, było wykonanie muralu "Duch Podgórza" według projektu Sary Tomczyk (ul. Poznańska 3), a także jego "społeczne odsłonięcie" 16 września 2023 r., które zgromadziło miłośników historii toruńskiego Lewobrzeża.

Z tekstu przewodnika: Podgórz wita! To zawołanie-powitanie czeka na gości w dwóch miejscach: w centrum samodzielnego niegdyś miasta Podgórza oraz na jego granicy z dawną wsią Stawki. W pierwszym przypadku to kilkuletni "dziki mural" w przyrynkowej przestrzeni, na ścianie odsłoniętej po wielkim wybuchu w 1945 roku; w drugim - nowy mural na osiedlu Nowy Podgórz wykonany z inicjatywy mieszkańców.

Duch Podgórza - coś w tym jest... Genius loci (łac. duch miejsca) sprawia, że ta część miasta fascynuje. Wszak Toruń to nie tylko "gotyk na dotyk" - najcenniejsze historycznie "jądro" miasta; nie tylko Wilhelmstadt - założone przez Prusaków w 1884 roku jako "trzecie miasto" obok dwóch miast średniowiecznych; nie tylko Bydgoskie Przedmieście - rozplanowane w 1889 roku, pełne zabytków architektury i zieleni. To nie tylko Chełmińskie Przedmieście - zmieniające się z racji rozbudowy sieci drogowej i likwidacji domów z pruskiego muru; nie tylko Jakubskie, gdzie nowoczesność wkroczyła z rozmachem; nie tylko Mokre, wieś samodzielna do 1906 roku, o miejsko odmienionym obliczu. Toruński SPACEr, aby poznać cały ten miejski kosmos / SPACE, winien objąć wszystkie historyczne przedmieścia. I osobne niegdyś miasto Podgórz. Duch Podgórza - coś w tym jest...

To właśnie dla Lewobrzeża powstała pierwsza w Toruniu aplikacja służąca poznawaniu miasta (Podgórz Widmo, 2015).

Data: 
06.12.2023 18:00
Miejsce: 
Kamienica przy ul. Poznańskiej 96
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: rowerzyści przed Ratuszem Staromiejski
    Miasto, Sport
    Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.