Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego

Data wydarzenia
-
Turyści podczas wycieczki OM PTTK w Toruniu
Opis wydarzenia: 

Z Turzna Kujawskiego do Aleksandrowa Kujawskiego prowadzi trasa sobotniej wycieczki pieszej, na którą zaprasza mieszkańców Torunia i regionu Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Wycieczka w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK" rozpocznie się 28 maja 2022 r. o godz. 7:45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7:57 uczestnicy wyjadą pociągiem do stacji Turzno Kujawskie. Stamtąd przez Ostrowo, Ośno, Łazieniec powędrują do Aleksandrowa Kujawskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 17 km.

Ostrowąs – najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1185 roku, wówczas wojewoda mazowiecki Żyron, przekazał ją norbertankom w Płocku. Według regestru poborczego woj. inowrocławskiego z 1583 roku była to wieś kościelna, należąca do zakonników w Płocku. Wieś posiadała ogółem 32 łanów (w tym: kmiecych, wójtowskich, ogrodniczych i komorniczych). W 1789 roku we wsi znajdował się wiatrak i gospoda. Po likwidacji Księstwa Warszawskiego, w okresie Królestwa Polskiego, Ostrowąs wraz z wieloma innymi miejscowościami wchodził w skład Ekonomii Raciążek. Do czasu kasacji zakonu w 1816 roku należała do klasztoru płockiego. W 1827 roku we wsi znajdowało się 21 domów mieszkalnych z 208 mieszkańcami. W końcu XIX wieku wieś i folwark nad jeziorem o tej samej nazwie. Kościół murowany został zbudowany w 1863 roku ze składek parafian, głównie włościan. Parafia ostrowąska obejmowała okoliczne miejscowości: Ostrowąs, Brzeźno, Słomkowo, Brudnowo oraz Małe i Duże Kroszyno i wchodziła w skład dekanatu nieszawskiego. We wsi można oglądać dawny dwór klasycystyczny z końca XVIII wieku, byłą siedzibę właściciela majątku oraz park dworski z początku XIX wieku.

                                                                                                     
 

Data: 
28.05.2022 07:45
Miejsce: 
Wycieczka piesza
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu prezydent z jubilatami i ich rodzinami
  Miasto
  9 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia zostały wręczone 1 lipca 2022 r. przez prezydenta Michała Zaleskiego podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto, Sport
  Brodziki na basenach letnich zlokalizowanych przy ul. Kujawskiej 14, Przy Skarpie 4 i Szosie Bydgoskiej 3 zostały zamknięte do odwołania.
 • Na zdjęciu: wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Tylko 14 dni mają podmioty, które z jakiegoś powodu nie dokonały powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy, złożyły je po terminie lub złożyły powiadomienie zawierające błędy na dopełnienie obowiązku nałożonego przez ustawę.
 • Na zdjęciu: kieliszki z winem, w tle butelki
  Biznes, Miasto
  Prezydent Miasta Torunia informuje, że posiada do rozdysponowania zezwolenia na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18 % alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.
 • Na zdjęciu ulica Długa z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Kolejny etap prac przy budowie nowej linii tramwajowej. W dniach 4 – 8 lipca br. (poniedziałek – piątek) na ul. Długiej, od Szosy Chełmińskiej do ul. Mohna, będą układane kolejne warstwy masy bitumicznej. W związku z tym będą występowały czasowe utrudnienia w ruchu drogowym zarówno w przejeździe przez ulicę Długą w obu kierunkach, jak i w...
 • Na zdjęciu osoba kopie piłkę nożną, w tle zawodnicy na murawie
  Miasto, Sport
  Przygotowania do turnieju Seni Cup 2022 już na ostatniej prostej! O tytuł zwycięzcy powalczy w Toruniu 36 drużyn z całego kraju.
 • Od godz. 17:00 w piątek 1 lipca 2022 r. do godz. 2:00 nad ranem 2 lipca 2022 r. w Toruniu i powiecie toruńskim spodziewane są burze z gradem – informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Trwa nabór do projektu pn. „Moja własna firma” dla osób zainteresowanych wsparciem finansowym na założenie własnej działalności gospodarczej.
 • Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą diagnostyki raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych i niewyczuwalnych podczas regularnej samokontroli. Sprawdź, kiedy będziesz mogła bezpłatnie wykonać to badanie w Toruniu!
 • W związku z rozbudową i modernizacją sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach ulic Szosa Chełmińska i Długa oraz Szosa Chełmińska-Bema-Podgórna sygnalizacje będą wyłączone. Prace rozpoczną się w najbliższą środę 6 lipca 2022 r. i potrwają do czwartku 7 lipca.
 • Obowiązek złożenia deklaracji do CEEB nadal obejmuje właścicieli budynków z nowymi źródłami ciepła i ze źródłami ciepła wymienianymi na nowe.
 • Letnie upały dają się coraz bardziej we znaki, dlatego miasto ciągle poszukuje nowych rozwiązań na walkę z suszą. Jedną ze sprawdzonych i wdrożonych od lat w Toruniu metod jest ograniczenie koszenia traw.
 • Minister Jarosław Sellin zobowiązał Prezydenta Miasta Torunia do dokładnej analizy procesu budowlanego prowadzonego na nadbrzeżu rzeki Wisły.
 • Prężnie rozwija się strefa przemysłowa w rejonie ulic Polna – Kociewska – Mazowiecka – Chrobrego. Ponad 100 firm prowadzi działalność w kompleksach nieruchomości w tej części Torunia. W ramach cyklu przedstawiającego miejskie strefy przemysłowe Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje obszar należący do prywatnego inwestora firmy Lux.