Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego

Data wydarzenia
-
Turyści podczas wycieczki OM PTTK w Toruniu
Opis wydarzenia: 

Z Turzna Kujawskiego do Aleksandrowa Kujawskiego prowadzi trasa sobotniej wycieczki pieszej, na którą zaprasza mieszkańców Torunia i regionu Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu.

Wycieczka w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK" rozpocznie się 28 maja 2022 r. o godz. 7:45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7:57 uczestnicy wyjadą pociągiem do stacji Turzno Kujawskie. Stamtąd przez Ostrowo, Ośno, Łazieniec powędrują do Aleksandrowa Kujawskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 17 km.

Ostrowąs – najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1185 roku, wówczas wojewoda mazowiecki Żyron, przekazał ją norbertankom w Płocku. Według regestru poborczego woj. inowrocławskiego z 1583 roku była to wieś kościelna, należąca do zakonników w Płocku. Wieś posiadała ogółem 32 łanów (w tym: kmiecych, wójtowskich, ogrodniczych i komorniczych). W 1789 roku we wsi znajdował się wiatrak i gospoda. Po likwidacji Księstwa Warszawskiego, w okresie Królestwa Polskiego, Ostrowąs wraz z wieloma innymi miejscowościami wchodził w skład Ekonomii Raciążek. Do czasu kasacji zakonu w 1816 roku należała do klasztoru płockiego. W 1827 roku we wsi znajdowało się 21 domów mieszkalnych z 208 mieszkańcami. W końcu XIX wieku wieś i folwark nad jeziorem o tej samej nazwie. Kościół murowany został zbudowany w 1863 roku ze składek parafian, głównie włościan. Parafia ostrowąska obejmowała okoliczne miejscowości: Ostrowąs, Brzeźno, Słomkowo, Brudnowo oraz Małe i Duże Kroszyno i wchodziła w skład dekanatu nieszawskiego. We wsi można oglądać dawny dwór klasycystyczny z końca XVIII wieku, byłą siedzibę właściciela majątku oraz park dworski z początku XIX wieku.

                                                                                                     
 

Data: 
28.05.2022 07:45
Miejsce: 
Wycieczka piesza
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.